Nasz profile

Agata Puścikowska – Życia-rysy

Książki

Agata Puścikowska – Życia-rysy

Agata Puścikowska – Życia-rysy

Salwator 2011
Ocena 5/5


Kiedy brałam do ręki zbiór reportaży w okładce o kojącym odcieniu szarości, nie spodziewałam się intensywnych emocji, które będą mną targać w czasie lektury.

Tak jak sugeruje tytuł, książka jest zbiorem reportaży – historii z życia wziętych lub tego życia portretami. Poznajemy potrzebujących zaangażowanych w pomoc innym. Na chwilę stajemy się gośćmi rodziny znanej z wzajemnej troski i dobrego, prostego życia. Ze wstrzymanym oddechem przechodzimy koło hospicyjnych łóżeczek dla dzieci. W skupieniu i w pokorze słuchamy opowieści o miłości i poświęceniu otrzymanych w miejscu śmierci i rozpaczy – Birkenau.

Autorka nigdy nie ujawnia się w swoich tekstach. Jest jak wszechwiedzący narrator pokazujący kolejne sceny, podkreślający ważne szczegóły. Jedno jest pewne, rzeczywiście zgodnie z notą wydawniczą, pasją Agaty Puścikowskiej są ludzie i problemy społeczne. Pokora, zaangażowanie, miłość – wielkie słowa, autorka wcale ich nie używa. To niepotrzebne, bohaterowie i ich historie też wcale o nie nie zabiegają. Co ja bym chciała zrobić dla potrzebujących? Czy w ogóle dostrzegam takich ludzi w moim otoczeniu? Wielkie słowa, ważne pytania, przychodzą same i zostają jeszcze długo po zamknięciu okładki. Dodatkowo, książka ma dodatkowy, rzadko spotykany atut. W sposób bezpretensjonalny, obiektywny a zarazem przyjazny pokazuje wiarę, duchową drogę bardzo różnych osób. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że Pan Bóg jest istotnym bohaterem reportaży pani Agaty, takim który się nie narzuca, którego się akceptuje, a z czasem chce się poznać bliżej.

Książkę polecam. Dla lubiących słodycze jest jak czekolada pitna o doskonale wyważonym smaku: niezbyt słodka i niezbyt gorzka, zaskakująco dobra, pozostawiająca przyjemne odczucie niedosytu.

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę