Nasz profile

Przemysław Borkowski – Opowieści z Central Parku

Książki

Przemysław Borkowski – Opowieści z Central Parku

Przemysław Borkowski – Opowieści z Central Parku

Pisze się 2011
Ocena: 5/5
PATRONAT POD PRĄD

Opowieści z Central Parku to zbiór niezwykle wciągających opowiadań, które obfitują w humorystyczne, często sarkastyczne uwagi. Dają czytelnikowi świetną rozrywkę, dużą dawkę uśmiechu i śmiechu. Jednak również, pod płaszczykiem humoru i lekkości ducha, przemycają trafne spostrzeżenia i wartości życiowe. Niejednokrotnie zmuszają one odbiorcę do zastanowienia się nad sobą i otoczeniem.

Autor, Przemysław Borkowski, znany głównie jako jeden z członków Kabaretu Moralnego Niepokoju, sypie jak z rękawa zabawnymi porównaniami typu: Wiedziony tym zapachem niczym Włoch perspektywą szwindla (…), jak również twierdzeniami o wręcz groteskowym zabarwieniu: Jego ojciec był pijakiem, a matka idiotką – podobno w Iowa te dwie narodowości dominują.

Bohaterami książki są przede wszystkim gangsterzy, przedstawiani w większości jako fajtłapy, policjanci-ignoranci i oczywiście, idealnie komponujące się w to towarzystwo, panienki lekkich obyczajów. Wszyscy żyją w Nowym Jorku w rzeczywistości lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku. Każda postać ma dołączony przydomek do imienia, który ją charakteryzuje. Dla przykładu: Joe Krótka Morda, Frank Cnoty Na Szwank, Dick Szajbus, Al Wypluj To, Kate Masakra czy Lili Hulajnoga. Borkowski wykazał się fantastyczną inwencją twórczą w wyjaśnianiu pochodzenia tych przydomków – bo Martwy John wcale nie był martwy, a Kulawa Maggie: nie miała jednej nogi krótszej ani drugiej dłuższej; nie utykała też ani nie powłóczyła kulasem.

Wszystkie historyjki łączy osoba narratora, który jest jednym z członków bandy. Choć jego rola bardziej przypomina obserwatora-opowiadacza niż ówczesnego nowojorskiego gangstera.

Dopełnieniem wizualnym przedstawianych historii, stanowią komiczne ilustracje, które świetnie korespondują z opisywanymi wydarzeniami.
Nie sposób nie uznać książki Borkowskiego za bardzo dobrą literaturę, choć tematyka nie jest ani patetyczna, ani szczególnie poruszająca. O niezwykłości tej książki świadczy fakt, że dzięki niej czytelnik może zupełnie się odprężyć, pośmiać, a nawet nieco zdystansować się wobec współczesnego świata. Bo jakże mogłoby być inaczej, kiedy czyta się na przykład taką charakterystykę Statui Wolności: Stoi baba w koszuli nocnej, z wiankiem na głowie, w wyciągniętej ręce trzyma coś, co wygląda jak pędzel.

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę