Nasz profile

Keri Arthur – Wschodzący księżyc

Książki

Keri Arthur – Wschodzący księżyc

Keri Arthur – Wschodzący księżyc

Instytut Wydawniczy Erica
Ocena 4+/5

„Zew nocy” to cykl aż dziewięciu powieści, który otwiera „Wschodzący księżyc”. To właśnie ten tytuł przyniósł australijskiej autorce popularność, a wspomniana powieść i jej kolejne części zyskały sobie już sporą rzesze wiernych fanów.

Przyznam osobiście, że nie jestem pasjonatką historii o wampirach czy wilkołakach. A ci wraz z sagą „Zmierzch” wdarli się do naszej kultury już jakiś czas temu. Jednak tym razem to nie jest powieść dla dzieci czy młodzieży. „Wschodzący księżyc” można zaliczyć do powieści kryminalno-erotycznych, ponieważ Arthur swobodnie wplata wątki seksualne co parę stron, by oderwać czytelnika od trzymającego w napięciu kryminału.
Główna bohaterka, Riley Jenson jest mieszanką wampira i wilkołaka, choć w jej naturze przeważają jednak cechy wilkołaka. Jednak w świecie wykreowanym przez Arthur jest to całkiem naturalne zjawisko i nikogo nie dziwi jej nieludzkie pochodzenie. Zbliża się pełnia księżyca, gdzie wilkołaki już na siedem dni przed niesamowicie pobudzają się i jeszcze bardziej szukają możliwości uwolnienia swych rządz seksualnych. Dokładnie tydzień wcześniej zjawia się tajemniczy, nagi wampir, który szuka brata Riley – Rhoana. Wraz z kolejnymi stronami przekonujemy się, iż ten wampir – Quinn przynosi złe wiadomości, które sprowadzą na bohaterkę serię wypadków, pościgów i nieustającej ucieczki przed nieznanym niebezpieczeństwem.
Na pierwszym planie mamy siostrę – Riley, która musi odnaleźć ukochanego brata, zmierzyć się z wieloma próbami zamachu na jej życie i w końcu rozwiązać zagadkę, kto tak naprawdę chce się pozbyć jej, jej znajomych, a przede wszystkim jaki ma w tym cel. Frapujący czytelnika wątek kryminalny, przeplatany jest niesamowitą namiętnością jaka włada Riley i innymi istotami z jej otoczenia. Jednak jej szczególnym obiektem pożądania jest Quinn, który daje jej wszystko czego pragnie. Choć erotycznych przerywników jest naprawdę sporo, tworzą wspaniałą spójność z próbami rozwikłania tajemniczej zagadki.
Jeśli chodzi o język, to tu niestety zawiodłam się, jest niezwykle banalny, niczym nie zaskakuje, choć przyznaję, że szczegółowość opisów doskonale pobudza wyobraźnię i działa podniecająco na czytelnika.
Z całą moją niechęcią do tego gatunku powieści, zdecydowanie mogę polecam „Wschodzący księżyc”. Jest to świetna lektura na długie, zimowe wieczory i nie tylko.

Fragmenty książki:

„Owszem, było już grubo po północy, ale w końcu był to piątkowy wieczór, a ten czas zazwyczaj oznaczał dobrą zabawę. Przynajmniej dla tych, którzy byli singlami i nie pracowali na nocną zmianę. Ta część Melbourne może i nie należała do najbardziej rozrywkowych części miasta, ale znajdował się tu jeden klub nocny, którego bywalcami byli zarówno ludzie, jak i inne stworzenia. I choć często w nim nie bywałam, uwielbiałam muzykę, którą tam grali. Uwielbiałam tańczyć do niej na ulicy, gdy wracałam do domu.”

„Oczywiście, ciekawość to pierwszy stopień do piekła, nie tylko tego ludzkiego, lecz i tego dla wścibskich wilkołaków – albo, tak jak w moim przypadku, półwilkołaków. A moja zdolność do pakowania się w kłopoty przysporzyła mi przez lata więcej zmartwień, niż wolałabym pamiętać. Mój brat zazwyczaj stał po mojej stronie, walcząc ze mną albo wyciągając mnie z tarapatów. Ale dziś wieczorem Rhoan był poza domem i nie mogłam się z nim skontaktować. Jako strażnik pracujący dla Departamentu ds. Innych Ras często znikał, wykonując misje, o których nawet mi nie mógł pisnąć słówka.”

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę