Nasz profile

Willy Russell – Inny chłopiec

Książki

Willy Russell – Inny chłopiec

Willy Russell – Inny chłopiec

Tłumacz: Ewa T. Szyler
Świat Książki 2003
Ocena: 4,5

Willy Russel to znakomity angielski pisarz, znany z popularnych dramatów Shirley Valentine czy Edukacja Rity, często wystawianych na deskach teatrów. Jednak zanim na dobre poświęcił się pisarstwu, parał się wieloma, nader nieliterackimi zajęciami. M.in. układał pończochy w magazynie odzieżowym, a za namową matki pracował także jako damski fryzjer. To ostatnie doświadczenie zawodowe Russella spowodowało, że często stawał się on powiernikiem kobiecych wynurzeń, dzięki czemu zrodziła się w nim wrażliwość dobrego słuchacza i obserwatora. Tym samym fryzjerska profesja okazała się być użyteczną w dojrzewaniu do roli przyszłego literata.

Punktem zwrotnym w życiu autora Shirley Valentine było poznanie Annie, jego obecnej żony, dzięki której zainteresował się dramatem i zaczął pisać.
Inny chłopiec to wielce udany debiut prozatorski Russella z 2000 roku. Książka jest poruszającą historią młodego chłopca, Raymonda Marksa, którego poznajemy w momencie, gdy jako dziewiętnastolatek wyrusza do Grimsby, aby podjąć tam swoją pierwszą pracę i w ten sposób rozpocząć nowe, zwyczajne życie.
Istotna rolę w powieści odgrywa zeszyt Raya, z którym chłopiec nigdy się nie rozstaje. Zapisuje w nim teksty piosenek oraz listy adresowane do swojego idola, wokalisty The Smiths, Morrisseya. To one odsłaniają przed czytelnikiem całą tragiczną przeszłość chłopca.
Raymond wraca w nich do feralnego dnia, gdy wraz z kolegami zabawiał się w nieco w sprośny sposób. Opaczne zrozumienie tej swawolnej zabawy, tchórzostwo kolegów, powoduje, że Marks zostaje wydalony ze szkoły i skazany na społeczny ostracyzm jako „plugawy zboczeniec”. To pechowe wydarzenie pociąga za sobą całą lawinę kolejnych nieszczęść. Wyklęty przez małomiasteczkową zbiorowość Raymond traci kontakt
z rzeczywistością. Odtąd jego świat ogranicza się do przestrzeni własnego pokoju, w którym otoczony ulubionymi komiksami i zdjęciami wielbionego piosenkarza, żyje w świecie swoich myśli. Niezwykła fascynacja Morrisseyem sprawia, że to on staje się przyjacielem Raymonda, który dzieli się z muzykiem wszystkim co go spotyka.
Drugą, ważną postacią dla chłopca jest jego ekscentryczna babcia, Vera Bradwell, która jako jedyna zdaje się rozumie Raya. Jej barwna, nietuzinkowa osobowość wprowadza do powieści wiele błyskotliwego humoru i genialnych wypowiedzi.
Inny chłopiec to niezwykła opowieść, z którą chciałoby się zostać jak najdłużej. Autor pokazuje jak łatwo zniszczyć wrażliwą, kruchą psychikę. Opinia złego chłopca, która na długo przylgnęła do bohatera, terapie psychiatryczne i wszechobecne umoralnianie, wszystko to spowodowało, że on sam w końcu zaczął wierzyć, iż stał się „innym chłopcem”.
Lektura dostarcza czytelnikowi skrajnych emocji. Obok tragicznych, wzruszających momentów, pojawiają się zabawne, soczyste dialogi i pełen humoru optymizm.
Emocjonująca fabuła prowadzi do zaskakującego zakończenia, które bez wątpienia „ma w sobie słodycz dojrzewającej na słońcu pomarańczy”.

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę