Nasz profile

Clive Staples Lewis – Dopóki mamy twarze

Książki

Clive Staples Lewis – Dopóki mamy twarze

Clive Staples Lewis – Dopóki mamy twarze

Till We Have Faces

Książka „Dopóki mamy twarze” C.S.Lewisa, autora słynnych Opowieści z Narnii jest rodzajem pamiętnika, księgi w której najstarsza córka Króla ze  starożytnej krainy Glome, rozgoryczona swoim życiem składa skargę na Bogów… czy znajdzie ona swoje uzasadnienie?

Orual – bo tak brzmiało jej imię – dorastała w towarzystwie filozofii przekazywanej jej przez greckiego niewolnika- Lisa, ciągłych zachwytów nad urodą jej młodszej siostry- Psyche, oraz napadów szału ze strony jej ojca – Troma.

Clive Lewis, wykorzystuje doświadczenia Orual wzmocnione przez jej brak urody, a wręcz brzydotę do podjęcia tematów dotyczących wiary, religii, sensu życia i logiki. Całość tych problemów ukrył w umyśle kobiety, przyjmując wszystkie konsekwencje tego wyboru.

„Dopóki mamy twarze to historia miłości, opowieść o walce między rozumem, a pierwotnymi siłami, o prawdzie i fałszu, wierze i złudzeniu.” – tak książkę opisuje jej główny wydawca – Wydawnictwo Esprit.

Lewis napisał tę powieść w ostatnim etapie swojego życia, dlatego kierowana jest ona głównie do dojrzałego czytelnika. Przy czym głównym kryterium tej dojrzałości, nie jest wiek, a doświadczenie.

Jeżeli wciąż poszukujesz sensu życia, jeżeli masz wątpliwości w jakim świecie żyjesz, jakie wartości wyznajesz, jeżeli dręczy cię wewnętrzny niepokój..ta książka powinna przeprowadzić cię przez proces swoistego, osobistego katharsis.

Fragment książki:

„Kochać, a potem utracić to, co kochaliśmy – to wpisane jest w naszą naturę. Jeśli nie potrafimy znieść utraty, pochłania nas zło. To nie przydarzyło się Psyche. Jeśli rozpatrzymy to rozumowo, bez emocji, możemy spytać: czy jest jakieś dobro, które może być nam dane w życiu, a nie stało się jej udziałem? Niewinność, powściągliwość, rozważność, potulność, łaskawość, męstwo – i chociaż sława jest próżną gadaniną, to wszak biorąc ją pod uwagę, zyskała ona imię równe Ifigenii i Antygonie.”

 

CZYTAJ DALEJ

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę