Nasz profile

Melchior Medard – Carska roszada

Książki

Melchior Medard – Carska roszada

Melchior Medard – Carska roszada

Instytut Wydawniczy Erica
Ocena – 4

Na okładce książki, która ukazała się w ramach serii wydawniczej Alibi widnieje taki oto napis, rekomendujący publikację: Opowieść prawie sensacyjna, momentami romansowa, częściej zagadkowa, niekiedy erotyczna. Zatem czytelnik ma przed sobą w jednej powieści kompilacje różnych wątków, które powinny złożyć się na dobrą, interesującą prozę.

Sensacji w niej jest sporo – zagadkowe morderstwa, ohydne zbrodnie popełniane z niewyjaśnionych początkowo przyczyn, śledztwa, pościgi – jednym słowem: kryminał.

Romansu jest nieco mniej – oto pewna rudowłosa piękność wpada w oko, z wzajemnością, naszemu głównemu bohaterowi. Mamy zaledwie ich parę spotkań, niewinny spacer, zupełnie służbowe rozmowy, zapowiedź czegoś miłego, dzięki ofiarowanym kwiatom i prezentom. Niestety, wątek ten zostanie przerwany niespodziewanie. Może to i dobrze, czyni to lekturę mniej oczywistą.

Zagadki w książce jest sporo. Zostajemy, podobnie jak Estar Pawłowicz, wprowadzeni w przekonanie, że chodzi o pewne straszliwe zbrodnie wyglądające na dzieło legendarnego Kuby Rozpruwacza (ofiarami są kobiety lekkich obyczajów, którym podrzynane są gardła, wyjmowane flaki, odcinane części ciała). Jest to jednak tylko chwilowa manipulacja, o czym świadczy możliwość poznania winnego zbrodni wątek miłości homoseksualnej między dwoma bohaterkami pasuje mi do całej powieści jak pięść do oka. Opis sceny erotycznej, któremu autor poświęcił aż cały rozdział swojej książki, mógłby zupełnie nie istnieć, a nie zmieniłoby to wartości książki. Całe szczęście, że Carska roszada jest jedynie niekiedy erotyczna.

Instytut Wydawniczy Erica proponuje nam zatem prozę, którą dobrze się czyta, doskonale umilającą czas w pociągu czy autobusie. Trzeba jednak nad lekturą się skupić, aby zrozumieć wszystkie wątki polityczne i zależności między bohaterami. Wprowadzenie wszystkich wydarzeń do Warszawy z początku XX wieku nadaje utworowi ciekawy klimat, stwarza możliwości. Dzięki stylizacji językowej świat przedstawiony, wypowiedzi bohaterów i ich opisy tworzą całość.

W Carskiej roszadzie widoczna jest wyraźnie zapowiedź kontynuacji przygód głównego bohatera. I dobrze. Wolałabym tylko, by nie wprowadzał wątków erotycznych, które choć nadają koloryt, nijak mają się do całości.

Fragmenty książki:
„Kiedy asesor skończył lekturę, zszedł na dół, do cyrkułu, pozostawiając radcę sama na sam ze skatologicznymi detalami zbrodni. Wrócił w pół do szóstej, przynosząc ciepłe rogaliki, ale jego gość odmówił – po takich świadectwach świadectwach obrzydzeniem myślał o jedzeniu. Estar Pawłowicz zwinął w rulonik notatki, które zapisywał podczas czytania, przewiązał go kawałkiem sznurka i wsunął do kieszeni okrycia. Jeszcze raz wymówił się od posiłku, ustalił godzinę popołudniowego spotkania z panem Adamem i udał się do hotelu. Dzień już wstał, śnieg skrzył się świątecznie – nazajutrz katolickie Boże Narodzenie”.

„Pomiędzy tłoczącymi się pojazdami, lawirując niebezpiecznie, gnał drewniany bicykl, na szczycie którego znajdował się pan radca. Gdy jego feralny powóz uległ kolizji, natychmiast zarekwirował przejeżdżającemu obok sportsmenowi jego wehikuł i samotnie ruszył w dalszy pościg. Na początku niewielki wehikuł, mogąc szybko przyspieszać i mieszczący się bez trudu wśród gąszcza pojazdów na ulicy, szybko nadrabiał stracone metry, ale kiedy skończyła się utwardzona nawierzchnia – z kretesem przepadła jego chwilowa przewaga”.

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę