Nasz profile

Kamil Janicki – Pijana wojna. Alkohol podczas II wojny światowej

Książki

Kamil Janicki – Pijana wojna. Alkohol podczas II wojny światowej

Kamil Janicki – Pijana wojna. Alkohol podczas II wojny światowej

Instytut Wydawniczy Erica, Warszawa 2012
Ocena 4/5

O życiu żołnierzy podczas drugiej wojny światowej pisano jak dotąd wiele, a księgarnie pełne są opracowań szczegółowo opisujących pojedyncze zagadnienia. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Pijana wojna skupia się na alkoholu, konkretnie – na alkoholu w życiu żołnierzy walczących na europejskich frontach drugiej wojny światowej, przedstawianym w dziennikach i pamiętnikach z owego okresu. Z książki czytelnik dowie się z jakich przyczyn alkohol był tak ważny oraz jak zdobywali, pili na co dzień i od święta, w czasie spokoju i niekończących się walk, w kwaterach regularnych wojsk oraz ukrywającej się partyzantki Francuzi, Anglicy, Amerykanie, Polacy i Niemcy.

Niewątpliwymi zaletami tej pracy jest jej innowacyjność (nie przypominam sobie, żeby na lekcjach historii ktokolwiek zwrócił uwagę na fakt, że życie więźnia obozu koncentracyjnego mogła uratować butelka wódki) oraz baza źródłowa – autor zdołał dotrzeć do wielu pamiętników i dzienników z okresu II wojny światowej, w tym również wspomnień nigdy nie publikowanych, na których się opiera. Jak na pracę naukową przystało, szczegółowy wykaz źródeł znajduje się na jej końcu. Osobiście uznaję też za zaletę dużą ilość cytatów, w tym przytaczanie całych anegdot, które mogłyby wiele stracić przez ich relacjonowanie (bo kto lepiej napisze o uwielbiającym wino niedźwiedziu, niż świadek jego wyczynów?).

Chociaż się o nich wspomina,w pracy może brakować relacji żołnierzy radzieckich, którzy w swej kulturze picia tak różnili się od żołnierzy pozostałych wojsk alianckich, a nawet od samych Polaków. Ich nieobecność autor tłumaczy obszernością tematu, który można by wykorzystać na inną, dużo dłuższą książkę, co wydaje się logicznym wytłumaczeniem. Nie jest to też praca, którą czyta się naprawdę przyjemnie. Mimo że autor nie operuje skomplikowaną terminologią, ani nie wymaga od czytelnika dużej wiedzy o przebiegu wojny, to jednak styl wydaje się czasami zbyt prosty. Zdania w większości są krótkie, konkretne, niekiedy sprawiające wrażenie urwanych. Styl czasem przypomina pracę magisterską, mniej w niej opowieści, a więcej „haseł kluczowych” do zamieszczenia. Wynika to z tematu pracy, ale jako wielbiciel dzienników, od ich opracowania też wymagałbym większej literackości.

Niemniej jednak, jest to książka, z której można się dowiedzieć bardzo wiele o zwyczajach, w których dużą rolę odgrywały napoje wyskokowe, o dyscyplinie (lub jej braku) w piciu, o wzajemnym postrzeganiu się przez ludzi różnych narodowości. Może ona też posłużyć jako podręcznik radzenia sobie w trudnych warunkach wojennych.

Fragment:

„Autor naśmiewał się z pomysłowości Rosjan, podczas gdy sami Niemcy – kiedy na front wschodni przestawały docierać dostawy alkoholu – organizowali prowizoryczne bimbrownie. Podobnie rzecz wyglądała z rosyjską tradycją wznoszenia toastów: z jednej strony wielu Niemców uznawało ją za kuriozum i dowód rozpicia radzieckiej armii, z drugiej zaś mimochodem przyznawali, że w ich własnym wojsku istniał niemal identyczny, „niemiecki” obyczaj.”

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę