Nasz profile

Robert Citino – Niemcy bronią się przed Polską.

Książki

Robert Citino – Niemcy bronią się przed Polską.

Robert Citino – Niemcy bronią się przed Polską.

Ewolucja taktyki Blitzkriegu 1918-1933

Tetragon/Instytut Wydawniczy Erica, Warszawa 2012
Ocena 4/5

Dla wychowanego w poczuciu krzywdy wyrządzonej niemiecką agresją Polaka, tytuł może wydawać się prowokacyjny. Lecz przyjrzenie się sytuacji Republiki Weimarskiej po I wojnie światowej pozwala go wreszcie zrozumieć. Państwo niemieckie rzeczywiście miało nie lada problem: z jednej strony wroga Francja, z drugiej wroga Polska, obie o ogromnym potencjale militarnym, a pośrodku ona, kraj, któremu traktat wersalski wytrącił z ręki miecz i dał ledwie scyzoryk. Tak więc dowództwo Reichswehry postanawia opanować władanie nim do perfekcji, czyli z dozwolonej ilości wojska uczynić potężną broń. Tak więc przeprowadzane są zmiany organizacji armii oraz szkolenia i manewry, manewry i jeszcze raz manewry. I o tym wszystkim, szczegółowo można przeczytać w pracy Niemcy bronią się przed Polską.

Czytelnik zapozna się też ze stanem armii niemieckiej oraz, dla porównania, polskiej i z ich potencjałem militarnym (jakość korpusu oficerskiego, wyposażenie, taktyka, strategia), dla przejrzystości przedstawionym również w odpowiednich tabelach. Będzie mógł również prześledzić przeprowadzane przez obie strony manewry, ułatwiając sobie wyobrażenie sytuacji dzięki uzupełniającym je mapom. Wszystko to składa się na opis doskonalenia się armii niemieckiej jeszcze nim Hitler doszedł do władzy. Opis naukowy, niezwykle ciekawy i w dodatku bardzo szczegółowy. Jednak nawet mimo całej skrupulatności, odczuwa się brak równowagi: pisząc o armii polskiej autor podkreśla trudności gospodarcze kraju, które wpływały negatywnie na jej stan, nie mówi jednak za wiele o stanie Niemiec, brakuje odpowiedzi na pytanie, skąd brały one fundusze na finansowanie swojego, „najdroższego żołnierza świata”. Odwrotna sytuacja zachodzi w przypadku opisu manewrów – niemieckie są przedstawione niezwykle dokładne, podczas gdy polskie jedynie ogólnie.

Robert Citino to amerykański historyk specjalizujący się historii militarnej Niemiec XX wieku, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, wieloletni wykładowca na Eastern Michigan University, autor wielu prac z zakresu niemieckiej wojskowości. Dotąd znałem go jedynie z półek księgarni oraz pokojów moich znajomych historyków. I nie dziwię się, że leżały dokładnie tam, gdzie leżały. Trudno czytać tę książkę bez szerokiej wiedzy z zakresu wojskowości lub przynajmniej dobrego słownika terminów z tej dziedziny. Relacje z kolejnych dużych manewrów w Prusach Wschodnich są bardzo dokładne, a zrozumienie ruchów poszczególnych oddziałów wymaga znajomości taktyki i wiedzy strategicznej. Widać, że autor jest specjalistą od niemieckiej wojskowości. Jako laik w tej dziedzinie, brnąc przez każdą kolejną stronę czułem się oszołomiony swobodą, z jaką autor opisuje i łączy ze sobą kolejne fakty.

Nie da się jednak pominąć kwestii technicznej polskiego wydania. Nie chodzi o pojedyncze literówki, ale często zdarzały się sytuacje, w których brakowało przynajmniej jednej linijki tekstu, co uniemożliwiało zrozumienie całego fragmentu (przynajmniej dla kogoś takiego jak ja). Autor lubi długie zdania, a ponieważ jest to książka specjalistyczna, takie braki bywały dosyć uciążliwe.

Niemcy bronią się przed Polską pozwoliły mi spojrzeć z dystansem na położenie militarne Polski i Niemiec w okresie po I wojnie światowej. Myślę, że to dużo, nawet jak na kogoś, kto specjalistą nie jest. A dla tych ostatnich to z pewnością pozycja obowiązkowa.

Fragment:

„Nowa milicja Siehra cechowała się jeszcze jedną wielką słabością. Był nią brak ciężkiej broni. Było nieco karabinów, ciężkich dział, moździerzy okopowych i karabinów maszynowych z zapasów I wojny światowej przeznaczonych do zniszczenia, ale władze przygotowały już większość tej broni do odtransportowania do Rzeszy. Komisarz Rzeszy w Allenstein nakazał zatrzymanie tej broni w Prusach Wschodnich, ale w dokumentach nie ma wzmianki o wydaniu tej broni milicji, która pozostała formacją lekkiej piechoty. Brakowało jej kompleksowego wyszkolenia, które w przypadku lekkiej piechoty wielokrotnie rekompensowało niedostateczną siłę ognia. Oceniając Ortwehr według maksymy Napoleona: im gorsi żołnierze, tym więcej artylerii im potrzeba, dostrzeżemy podstawową słabość trapiącą obrońców Prus Wschodnich latem 1920 roku”.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę