Nasz profile

Kacper Śledziński – Cichociemni. Elita polskiej dywersji

Książki

Kacper Śledziński – Cichociemni. Elita polskiej dywersji

Kacper Śledziński – Cichociemni. Elita polskiej dywersji

Znak, Kraków 2012
Ocena: 4/5  

 

Kolejna pozycja Kacpra Śledzińskiego pt. „Cichociemni. Elita polskiej dywersji” z pewnością zasługuje na uwagę miłośników historii. Ta książka to opowieść o narodzinach, walce, a także tragedii pierwowzoru polskich komandosów – Cichociemnych.

Z jednej strony jest to obszerna, rzetelna i napisana dość ciekawym oraz przystępnym językiem pasjonująca historia. Z drugiej strony autor zbyt skupia się na faktach i szczegółach, przez co książka staje się sprawozdawcza i traci swą ekspresję, polot oraz dynamikę. Widać jednak, że autor próbuje porwać czytelnika, podając mu konkretne historyczne fakty oraz wzbudzając w nim emocje, podobnie jak robi to klasyk współczesnych pozycji historycznych Antony Beevor.

Z kilkudziesięciu tysięcy polskich żołnierzy i oficerów, którzy po upadku Francji dostali się do Wielkiej Brytanii, kilka tysięcy powołano do odbycia tajnego kursu organizowanego przez Special Operations Executive (Kierownictwo Operacji Specjalnych). Jego celem było wyselekcjonowanie i wyszkolenie najlepszych z najlepszych. Właśnie ci najlepsi mieli stanowić w dużej mierze trzon dowództwa odradzającego się w okupowanej Polsce ruchu oporu. W ciągu całego okresu okupacji zrzucono na terytorium Polski trzystu tzw. Cichociemnych. Nazwa ukuta gdzieś w Szkocji doskonale oddawała charakter oddziału. Wśród zrzuconych do kraju znalazł się m.in. legendarny major Jan Piwnik „Ponury”, który zginął w walce, czy też Adolf Pilch „Dolina”, który po upadku powstania warszawskiego przedostał się na Zachód i tam doczekał odzyskania przez Polskę niepodległości.

Barwne, często mrożące krew w żyłach, pasjonujące historie życia i bohaterskiej walki o wolność wciągają i poruszają. Mottem Cichociemnych było hasło: „Wywalcz Polsce wolność lub zgiń”. Wielu z nich było na to gotowych, co udowodniło swoim życiem i śmiercią. Rzecz to dziś rzadka i niespotykana, by poświęcić wszystko dla idei, i choćby z tego powodu polecam tę książkę nie tylko znawcom i miłośnikom historii.

 

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę