Nasz profile

Chip i Dan Heath – Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić

Książki

Chip i Dan Heath – Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić

Chip i Dan Heath – Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić

Wydawnictwo Znak 2011
Ocena 4/5

Dlaczego jedne reformy się udają, a inne nie? Dlaczego niektórych ludzi trudno przekonać do zmian, inni tylko czekają na to, żeby coś udoskonalić? W jaki sposób można przy niewielkich nakładach przewartościować systemy pracy czy wręcz życia? O tych i innych rzeczach opowiada książka Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić.

Amerykańskie poradniki na ogół przypominają instrukcje jak żyć dla idiotów. Poziom wgłębienia się w temat jest niski, a rady bardzo ogólnikowe. Wszystko jest cudowne i wystarczy tylko kilka małych kroczków, aby każda rzecz nam się udała. Znamy to, prawda? Z tą książką jest inaczej. Po jej lekturze ma się wrażenie ogromnej wiedzy i doświadczenia autorów. Co prawda, przy okazji dostarczają nam swoją własną koncepcję świata, ale po kolei…

Autorzy przekonują, iż każdą zmianę można wprowadzić, posługując się trzema zasadami:

1.      Wskaż kierunek jeźdźcowi

2.      Zmotywuj słonia

3.      Wyrównaj ścieżkę.

Przy czym warto wyjaśnić, iż jeździec to nasz rozum, a słoń nasze emocje. Jeździec decyduje, gdzie słoń powinien się udać, słoń to uparte zwierzę i czasem nie łatwo go przekonać do podążania we wskazanym kierunku. Jednocześnie warto usuwać wszelkie przeszkody na drodze, wyrównując ścieżkę zmian. Taka koncepcja przypomina psychologiczne blablanie o sercu i rozumie. Jednak autorzy nie podążali tą ścieżką. Ich pomysł bardziej rozpatruje człowieka jako sumę elementów, w której należy każdy z elementów potraktować osobno, by wszystkie razem odpowiednio zadziałały.

Rzeczywiście, w ich widzeniu świata wszystko wydaje się proste. Im dalej jednak książka brnie, tym o nowych aspektach tej koncepcji się dowiadujemy. W gruncie rzeczy jest to niezwykły poradnik o tym, jak zarządzać zmianą, uwzględniając każdy aspekt naszego życia. Liczne przykłady, które towarzyszą z pozoru enigmatycznej narracji, pozwalają sprowadzić tok myślenia z poziomu metafory na poziom konkretu. Niektóre z przytaczanych historii są naprawdę inspirujące.

Książka nie jest jednak lekturą do poduszki i nie dostarcza nam rozrywki. Sięgnąć po nią powinni sprofilowani czytelnicy: liderzy, trenerzy osobiści, kierownicy, osoby związane z zarządzaniem grupą ludzi. To im czytanie Pstryka przyniesie najwięcej korzyści.

Doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego, z zamiłowania naukowiec i pasjonat języka polskiego. Z zawodu redaktor i korektor. W latach 2010-2014 związana z Wydawnictwem Region. Swoją pracę doktorską poświęca "Dowcipowi językowemu w tekstach polskiego kabaretu z lat 2000-2013". Pracuje w Biurze Prasowym Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Mediator prowadzący rozmowy w duchu Porozumienia Bez Przemocy (NVC), metody komunikacji Marshalla Rosenberga. Uwielbia egzotyczne herbaty, kawę (koniecznie z mlekiem!) i zagraniczne seriale.

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę