Nasz profile

Dan Zahavi – Fenomenologia Husserla

Książki

Dan Zahavi – Fenomenologia Husserla

Dan Zahavi – Fenomenologia Husserla

Tłum. Marek Święch
Wydawnictwo WAM, Kraków 2012
Ocena: 3,5/5


Fenomenologia Husserla jest interesującą książką, która przedstawia rozwój myśli filozoficznej jednego z ważniejszych filozofów XX wieku – Edmunda Husserla. Autor, Dan Zahavi, w sposób chronologiczny przybliża dzieła Husserla, wykładając ich najważniejsze myśli i założenia. Niejednokrotnie odwołuje się do innych, zarówno późniejszych, jak i wcześniejszych dzieł tego wybitnego filozofa, kładąc nacisk na przedstawienie nie tylko koncepcji Husserla, ale przede wszystkim na pokazanie ewolucji myśli husserlowskiej, ze wszystkimi niuansami, od początku do końca.

Autor posługuje się prostym językiem i na wiele sposobów tłumaczy założenia filozofa, co ułatwia zrozumienie nawet trudnych zagadnień filozoficznych. Stawia fenomenologii zarzuty i odpowiada na nie tak, jakby mógł odpowiedzieć sam Husserl. Odwołuje się również do innych filozofów, na przykład tych, którzy czerpali z nauki Husserla czy takich, którzy mu się przeciwstawiali. A w to wszystko wplata również elementy własnych spostrzeżeń i koncepcji, co powoduje, że książka ta jest nie tylko spojrzeniem w przeszłość, ale zawiera też elementy współczesnej myśli filozoficznej.

Choć Fenomenologia Husserla prezentuje się niezwykle przyjemnie jak na tekst połowicznie o filozofii, a połowicznie filozoficzny, to jednak ze względu na szerokie ujęcie tematu, sposób prowadzenia rozważań i liczne odwołania jest książką przeznaczoną raczej dla osób zainteresowanych historią filozofii czy rozwojem myśli filozoficznej, niż dla zwykłych czytelników, chcących dopiero zapoznać się z tematem. Tym bardziej ze względu na brak wyjaśnień niektórych obcojęzycznych terminów, które nawet dla bardziej zaawansowanego czytelnika mogą być niejasne.

Podsumowując, Fenomenologia Husserla Dana Zahaviego nie spełni się jako podręcznik, ale z pewnością będzie interesującą pozycją dla tych osób, które chcą pogłębić zdobytą już wiedzę filozoficzną lub humanistyczną.

 

Redakcja Pod Prąd

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także Książki

Na górę