Nasz profile

Nora Roberts – Anioł śmierci

Książki

Nora Roberts – Anioł śmierci

Nora Roberts – Anioł śmierci

Tłum. Janusz Ochab
Prószyński i S-ka, Warszawa 2013
Ocena: 3/5

Na drodze utalentowanej i sprytnej porucznik Eve Dallas staje tym razem nie lada przeciwnik. To nie tylko świetny strateg i wyrachowany zabójca, ale także specjalista w zakresie wszelakich nowinek technologicznych. Przed zaplanowaną rozgrywką obserwuje z ukrycia swoją przyszłą ofiarę, a następnie projektuje w myślach kolejne akty zbrodniczej sztuki. Przebiegła policjantka za każdym razem spóźnia się dosłownie o włos. Gdy udaje się jej się rozwiązać nową zagadkę szaleńca, jest już za późno, by uratować życie nieszczęśliwców. Okazuje się, że wszyscy zamordowani mają wiele wspólnego z pewnym bolesnym wydarzeniem z przeszłości. Skrywany przez lata sekret dotyczy bezpośrednio osób bliskich pani porucznik. Morderca o duszy diabła i rozumie geniusza zrobi wszystko, by zemścić się na jednej z nich…

W ciągu kolejnych stron powieści Nory Roberts podążamy wraz z Eve Dallas ścieżkami dobrze ukrywającego się zabójcy. Kolejne przypuszczenia pracowników nowojorskiej policji okazują się być niesłuszne. Wiadomo tylko, że poszukiwany szaleniec w swoich poczynaniach polega na wierze w Boga. Rzekomo to właśnie dzięki żarliwej modlitwie i fanatycznej miłości do Stwórcy może popełniać kolejne, wcześniej zaplanowane, przerażające zbrodnie. Przed śmiercią jego ofiary cierpią niewyobrażalne męki. W każdym miejscu przestępstwa mężczyzna zostawia po sobie taki sam znak – symbol chrześcijańskiej pobożności. Ponadto morderca raz za razem zmusza policjantów do rozwiązywania skomplikowanych technicznych łamigłówek, podczas gdy sam wciąż pozostaje nieuchwytny i coraz bardziej pogrążony w swoim zaślepieniu religią.

Anioł śmierci to szósta część cyklu kryminałów, których główną bohaterką jest Eve Dallas. Być może, aby rozpocząć lekturę tej książki, należałoby najpierw przeczytać wcześniejsze powieści z tej serii. Ja osobiście nie mam ochoty po nie sięgać. Sama idea wątku kryminalnego jest naprawdę interesująca, jednak akcja toczy się zbyt wolno i przypuszczam, że każdy koneser tego typu historii sensacyjnych jest w stanie odpowiednio wcześnie domyślić się rozwiązania zagadki. Postaci, chociaż dosyć charakterystyczne, nie do końca przekonują czytelnika. Ponadto pisarka w dość nieudolny sposób zaprezentowała swoją wizję przyszłego świata. Co prawda porucznik Dallas ściga mordercę w odległym roku 2058, ale cała otoczka przedstawionej historii razi sztucznością. Momentami pomysły Autorki wydają się być niedorzeczne, a nawet komiczne. Mimo wszystko uważam, że powieść Nory Roberts to dobra alternatywa na wciąż zimne, choć już przecież wiosenne, wieczory.

Wybrane fragmenty z książki:

Mężczyzna pozwolił, by Patrick osunął się bezwładnie na podłogę, potem wszedł do środka i starannie zamknął drzwi. Bez większych trudności przeciągnął lekkie ciało Patricka do głównej sali. Kiedy już tam dotarł, postawił swoją walizkę na stole i wyciągnął z niej potrzebne mu instrumenty.

Sprawdził laser – jeden szybki strzał w sufit – i uśmiechnął się z zadowoleniem. Klamry i kajdanki były lekkie jak piórko, wykonane z materiału atestowanego przez NASA. Nadajnik był cięższy, wyposażony w dodatkowy komplet baterii i przenośny bloker. Odszukał najbliższe gniazdko i szybko przygotował swoją aparaturę komunikacyjną.

Godzinę później Eve wczytywała się w raport ekipy dochodzeniowej. Nie znalazła tam nic interesującego.

– Ten drań nie zostawił nawet włoska z nosa.

Potarła oczy dłońmi. Uznała, że powinna jeszcze pójść na miejsce zbrodni, obejrzeć mieszkanie, wyobrazić sobie mordercę. Teraz widziała tylko krew i cierpienie, zmasakrowane ciało. Musiała się od tego uwolnić.

 

Redakcja Pod Prąd

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także Książki

Na górę