Nasz profile

Alicja i Zofia Breske, Jarosław Ellwart – Kamienne Kręgi Gotów

Książki

Alicja i Zofia Breske, Jarosław Ellwart – Kamienne Kręgi Gotów

Alicja i Zofia Breske, Jarosław Ellwart – Kamienne Kręgi Gotów

Region 2011
Ocena 4/5

Polska jest krajem pełnym tajemniczych miejsc i rzadko kiedy znamy historię swojej okolicy. Niektórzy uważają, że w naszym kraju nie ma miejsc zabytkowych, wartych odwiedzenia lub polecenia . Jednak niektóre publikacje starają się uświadomić mieszkańcom danego regionu, co ciekawego jest do zobaczenia w jego okolicy.

Historia Pomorza i jej ludności jest głównym tematem tego przewodnika. Autor skupia swoją uwagę na Gotach oraz pozostałościach po ich życiu, którymi głównie są kamienne kręgi.  Z książki dowiadujemy się rożnych ciekawych hipotez o tych budowlach, pozostawionych przez ludność wędrującą przez Pomorze w początkach nowej ery. Przykładem jednej z nich jest teoria mówiąca o tym, że Goci układali mapę nieba z kamieni. Opisana jest również historia ukształtowania terenu, gatunków roślin oraz zwierząt tam występujących.

Historia Pomorza jest dobrze opisana. Twórcy tego dzieła naukowego próbują zainteresować czytelnika różnymi ciekawostkami. Lektura zawiera opis miejsc, które warto zobaczyć. Przedstawione są dokładne informacje o położeniu danego obszaru oraz o możliwej trasie dojazdowej z głównych dróg regionu.  Dołączone są oczywiście mapy, dzięki czemu możemy odnaleźć położenie parkingów oraz restauracji. By nie zanudzać odbiorcy samym tekstem, zamieszczono różne zdjęcia polecanych miejsc.  Autorzy nie zapomnieli o „Badaczach Regionu”. Wytłuszczono w tekście ich imiona i nazwiska tuż przy opisie danego odkrycia (z tezą którą postawili i okresem badań). Książką ta jest mała i poręczna, dzięki czemu bez problemów można zabrać ją w kieszeń na piesze wycieczki w opisane tereny. A co najważniejsze czytelnik, który nic nie wie o Gotach, na samym wstępie dowie się o nich wystarczająco dużo, aby zainteresować się opisanymi miejscami.

Minusami tej pozycji są rozmiar czcionki i układ strony. Małe szczupłe literki przy nieodpowiednim oświetleniu zlewają się w jedną czarną całość. Podział strony na kolumny i pomieszanie tekstu z licznymi rysunkami może prowadzić do gubienia się w treści książki. Zastanawiające jest również to, dlaczego tylko parę obrazków jest wydrukowane w kolorze a pozostałe są czarno-białe.

Cieszę się, że przeczytałem ten przewodnik i z pewnością kiedyś wybiorę się w opisane miejsca. Książka jest warta polecenia dla małego kręgu zainteresowanych historią Gotów. Tak samo mocno poleciłbym książkę osobom, które pochodzą z tego regionu i nic o nim nie wiedzą.

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę