Nasz profile

Jeffrey Eugenides – Intryga małżeńska

Książki

Jeffrey Eugenides – Intryga małżeńska

Jeffrey Eugenides – Intryga małżeńska

Tłum. Jerzy Kozłowski
Wydawnictwo Znak, 2013
Ocena: 4/5

Nie jest to kolejna książka z serii spotkali się, zakochali, a potem żyli długo i szczęśliwie. Powieść Jeffrey’a Eugenides’a pozwala czytelnikowi zagłębić się w świat, w którym nie zawsze życie jest usłane różami. To opowieść o dojrzewaniu, walce z własnymi emocjami, a także genialna lekcja życia. Intelektualne potyczki, miłosne uniesienia, odważne decyzje. Ta trójka młodych ludzi wie, że wystarczy jeden nierozsądny krok i cały misternie zbudowany plan może w jednej chwili lec w gruzach…

Madeleine, Mitchella i Leonarda poznajemy w dniu, w którym kończy się ich przygoda z Uniwersytetem Browna. Mogłoby się wydawać, że to kolejni beztroscy studenci z radością oczekujący na rozdanie dyplomów. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że spotykamy się z niezwykle silnymi osobowościami, a jednocześnie jednostkami niemalże uzależnionymi od siebie nawzajem.

Główna bohaterka powieści Eugenides’a[N1]  to zbuntowana dziewczyna, która pragnie odnaleźć szczęście w życiu uczuciowym. Po cichu marzy też o karierze literackiej i z tym wiąże swoją przyszłość. Jednak przewrotny los weryfikuje jej plany, kiedy to zakochuje się w niepokornym, lecz bystrym Leonardzie. Nie byłoby nic dziwnego w ich związku, gdyby nie fakt, że chłopak cierpi na psychozę maniakalno-depresyjną. Blisko Madeleine co jakiś czas pojawia się też Mitchell. On jest z kolei zupełnym przeciwieństwem Leonarda. Ma pasję, wydaje się, że doskonale wie, czego oczekuje od życia po ukończeniu studiów – chce odnaleźć siebie, ale w kwestii uczuć i on miewa chwile zwątpienia. Od niespełnionej miłości do anglistki ucieka w świat Bliskiego Wschodu i kultury europejskiej. Niestety nawet tak daleka, zwariowana i pełna przygód podróż nie pozwala mu zagłuszyć głosu swego serca. W tym czasie Madeleine i Leonard zaczynają motać się we wzajemnych stosunkach, a w ich psychikę coraz silniej wdziera się pesymizm i poczucie bezradności. Czy droga, którą obrali, na pewno jest tą właściwą?

Jeffrey Eugenides na prawie pięciuset stronach swojej powieści nakreślił bardzo wyraźne sylwetki trójki głównych bohaterów. Książka podzielona jest na sześć części, a w każdej z nich czytelnik poznaje punkt widzenia Madeleine i krążących wokół niej mężczyzn. Taka konstrukcja jest niezwykle intrygująca i pozwala określić sytuacje opisane w tekście. Autor testuje możliwości swoich postaci niejednokrotnie przedstawiając zupełnie skrajne uczucia. Całość tworzy ciekawy obraz społeczeństwa tuż po amerykańskiej rewolucji seksualnej. Słabym punktem powieści jest jednak nadmiar szczegółów z różnych omawianych w tej pozycji dziedzin, które mnie momentami nudziły, a wręcz męczyły. Mimo wszystko „Intrygę małżeńską” zdecydowanie warto przeczytać. Przynajmniej dlatego, że nie jest to kolejna banalna opowieść o miłości, jakie wciąż serwuje nam telewizja, kino czy podrzędne romanse. Z pewnością może być to ciekawa odskocznia od codzienności, gdyż książkę naprawdę przyjemnie się czyta, a z każdą kolejną stroną fabuła wciąga coraz bardziej. Gorąco polecam!

Wybrane fragmenty:

„Gdy błądzimy po lesie, przychodzi taki moment, że zaczynamy się w nim czuć jak w domu. Im bardziej Leonard oddalał się od innych ludzi, tym bardziej uzależniał się od Madeleine, a im mocniej się od niej uzależniał, tym dalej była skłonna za nim pójść.”

„Leonardowi wydawało się, że lepszym sposobem leczenia psychozy maniakalno-depresyjnej jest znalezienie optymalnego punktu w dolnym pułapie manii, gdzie skutki uboczne są zerowe, a energia osiąga niebotyczny poziom. Żeby cieszyć się owocami manii bez wpadania w szał.”

„W ten sposób minął cały rok. Caluteńki rok erotycznego niespełnienia. Mitchell przestał przychodzić do pokoju Madeleine. Stopniowo ich drogi się rozeszły. Nie tyle o niej zapomniał, ile uznał, że nie ma u niej szans.”

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę