Nasz profile

Karol Ketzer – Czereśnie prosto z drzewa

Książki

Karol Ketzer – Czereśnie prosto z drzewa

Karol Ketzer – Czereśnie prosto z drzewa

Na polskim rynku wydawniczym było już prawie wszystko, co wg większości krytyków powstać w naszym ciasnym, ale własnym polskim świecie mogło. Mamy już pisarzy świetnie poszufladkowanych, twórców poupychanych w odpowiednich przegrodach gatunkowych. I oto pojawia się młody, ambitny, można powiedzieć genologiczny outsider literatury –  Karol Ketzer – autor świeżych i soczystych  jak Czereśnie prosto z drzewa opowiadań, miniatur prozatorskich z wątkami kryminalnymi, przypowieści o ludzkimi losie etc.

Książka jest swoistym preludium zapowiadającym świetny literacki życiorys  pisarza – już teraz uznanego w wielu konkursach poety, artysty wrażliwego na świat – i to nie tylko ten dosłowny, zwizualizowany, realny, ale też na świat, którego istnienie jest niewątpliwe, ale mimo to  przez większość z nas tylko przeczuwalne.

 Karol Ketzer  proponuje Czereśnie prosto z drzewa. Mogę zapewnić, że  to książka, której się nie zapomina.  Wysublimowany język – którym debiutant się posługuje: z jednej strony osadzony w klasycznych formach budowania fabuły, tworzenia napięcia; z drugiej wskazujący na indywidualne cechy języka, który dla autora jest plastyczną masą – sprawia, że książkę się chłonie.

W jednym z opowiadań przeczytamy: „Karol Ketzer przeczuwa, że we wszystkich opowieściach jest coś, czego nie ma, i ta nieobecność niepokoi go”. Właśnie ta umiejętność dostrzegania więcej – zgodnie z romantycznym mitem poety – proroka sprawia, że autor otwiera przed nami świat magii, zdolności paranormalnych, zaświatów schodzących na ziemię.  Znajdziemy w jego opowiadaniach to, co cechuje utwory współczesne – intertekstualności, autotematyzm, obraz obyczajowości, miasto jako las topiczny i inne. Jednak ważniejsze jest to, że znajdziemy tę nieobecność, „drugie dno” jak mówi sam autor.

 Autor zadbał, aby odbiorca czuł się jak przy wykwintnym stole – gdzie świeżość (tak różna od „brudnych” naznaczonych marazmem tematów powtarzających się u dzisiejszych twórców) współtworzy z szeroko rozumianą tradycją i kulturą (z której autor wydobył  także dawno zapomniane motywy ) – i przede wszystkim oryginalność stała się pokarmem dla duszy.
Ganice dwóch światów są tak płynne, że praktycznie niemożliwe do wykrycia. Oniryczność i realizm, dziwy nie z tej ziemi i zwyczajne życie.

 Zestawione razem opowiadania nie są jednorodne pod względem gatunkowym ( stąd kojarzenie ich z tzw. bizzaro, który takim synkretyzmem się charakteryzuje, ale także z tradycyjnym realizmem magicznym), ale ideowo utwory stanowią pewną całość, która ma wywołać u odbiorcy odpowiedzialność za losy postaci, a nawet świata – stąd puenty pozostawiające szerokie pole do konkretyzacji.

 Proszę Państwa zapraszam na soczystą lekturę, w której  wyraziste postacie Piotra Piekielnego, Marty Maat, Doroty Drim i in. podają Czereśnie prosto z drzewa Karola Ketzera.

Paulina Wielbicka

Książka została wydana pod patronatem naszego magazynu.
Mamy dla naszych czytelników kilka egzemplarzy, rozlosujemy je w konkursie w majowym magazynie.

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również
Redakcja Pod Prąd

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także Książki

Na górę