Nasz profile

Nonie Darwish – Okrucieństwo w majestacie prawa. Prześladowanie kobiet w świecie islamu.

Książki

Nonie Darwish – Okrucieństwo w majestacie prawa. Prześladowanie kobiet w świecie islamu.

Nonie Darwish – Okrucieństwo w majestacie prawa. Prześladowanie kobiet w świecie islamu.

Wydawnictwo Kefas 2011
Ocena 5/5

Wyobraź sobie świat, w którym nie masz żadnych praw, w którym musisz być ślepo posłuszna mężczyźnie. Wyobraź sobie, że Twój mąż może zrobić z Tobą wszystko, co tylko chce. Wyobraź sobie, że możesz zostać zabita tylko dlatego, że masz odwagę wątpić. Brzmi jak horror, abstrakcja? Przecież żyjemy w cywilizowanym świecie, nie ma możliwości, żeby gdzieś tak się działo. A jednak się mylisz.

Nonie Darwish, podporządkowanych kiedyś prawu szariatu, jako jedna z nielicznych kobiet odważyła się mówić. W swojej książce „Okrucieństwo w majestacie prawa” pokazuje, jak naprawdę wygląda życie w krajach muzułmańskich. Nie boi się wstać i mówić głośno, że kobiety są tam prześladowane i poniewierane, że mogą zostać wychłostane za to, że zostały zgwałcone. Autorka zaczyna swą opowieść od szukania źródła swojej wiary i kultury. Analizuje czasy, gdy przodkowie dzisiejszych muzułmanów wiedli koczowniczy tryb życia, gdy prowadzili wojny między osadami, brali kobiety w niewolę. Zaglądając w daleką przeszłość dobitnie uświadamia, że tak naprawdę niewiele się od tamtych czasów zmieniło. W krajach muzułmańskich nadal kontroluje się każdą dziedzinę życia, co gorsza ci najbardziej zagorzali wyznawcy chcą podporządkować świt prawu szariatu.

Autorka dołączyła do szeregu osób takich jak Soad („Spalona żywcem”) czy Waris Dirie („Kwiat pustyni”), czyli kobiet mających pewną misję do spełnienia, chcących uświadamiać ludziom, że nie tylko Afryka potrzebuje pomocy. W moim pojęciu zrobiła coś niesamowitego – odważyła się skrytykować szariat, choć grozi za to śmierć. W książce dociera do korzeni swoich dawnych wierzeń (obecnie jest chrześcijanką), przytacza przykłady nie tylko ze swojego życia, ale także innych kobiet. Choć podtytuł książki brzmi „Prześladowanie kobiet w świecie islamu” debata, którą podjęła, ma dużo szerszy zasięg. Nonie Darwish nie tylko pragnie, by los muzułmanek polepszył się, ale także by cały świat zrozumiał, że szariat to coś więcej niż element religii i akceptowanie go jako prawa powszechnego może być, a wręcz z pewnością będzie, katastrofalne w skutkach.

Niepodważalnym atutem książki jest to, że autorka nie jest zwykłą dziennikarką znającą temat pobieżnie, ale osobą, która żyła w tym świecie, zna go od podszewki i dokładnie rozumie rządzące nim prawa. Przeczytałam o tym co ONA przeżyła, co ONA widziała, wszystko poparte zostało odpowiednimi cytatami, nie tylko z Koranu, ale także z książek specjalistycznych. Zaznaczam tym samym – książka nie jest radosnym przewodnikiem po krajach orientu, opowieścią o nieznanych krainach. To kompleksowa wiedza o islamie i szariacie, o życiu w krajach muzułmańskich i o tym, że bycie kobietą jest jedną z najtrudniejszych ról. Nie jest to łatwa lektura, mimo to polecam ją każdemu, szczególnie osobom zainteresowanym  islamem.

 

Redakcja Pod Prąd

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także Książki

Na górę