Nasz profile

Sven Hassel – „Gestapo”

Książki

Sven Hassel – „Gestapo”

Sven Hassel – „Gestapo”

Przekład: Juliusz Wilczur-Garztecki
Instytut Wydawniczy ERICA 2012
Ocena: 3/5

O drugiej wojnie światowej napisano już tyle książek, że można by nimi zapełnić kilka sporych bibliotek. Wśród nich można znaleźć zarówno powieści gloryfikujące bohaterów wojennych, jak i te, opisujące katów, oprawców i różnych „wykolejeńców”. Książka Svena Hassela pt. „Gestapo” zalicza się do tej drugiej kategorii.

Biografia Hassela jest podobna do losów bohaterów jego książek. Autor to Duńczyk z niemieckim rodowodem, który w 1937 roku wstąpił do niemieckiego wojska. Przez osiem lat służył w różnych oddziałach, m. in. w karnej jednostce Wehrmachtu, dokąd wcielono go za dezercję. Doświadczenie to, stało się dla niego inspiracją do napisania cyklu książek. „Gestapo”, jedna z części cyklu, opowiada o metodach działania tajnej policji w nazistowskich Niemczech. Gestapo budziło strach nawet w największych twardzielach, którzy na froncie nie bali się niczego. Hassel ukazał metody jego działania na podstawie procesu jednego z bohaterów książki, Berta Ohlsena. Proces ten był sfingowany i stanowił kpinę z wymiaru sprawiedliwości.

Głównymi bohaterami powieści są Porta, Mały, Stary, Legionista, Heide, Barcelona. Nie mają oni w sobie nic z bohaterskich żołnierzy, walczących za swoją ojczyznę. Ich zainteresowania kręcą się wokół zabijania, picia i prostytutek. Zabijają, bo chcą przetrwać. Mordują, bo lubią. Kiedy tylko nadarzy się okazja, ochoczo taplają się w każdym moralnym bagnie – kradną, gwałcą kobiety, wyrywają trupom złote zęby, oszukują. Prowadzą długie, burzliwe dyskusje o tym, jaki sposób zabijania lubią najbardziej (Mały na przykład preferuje garotę). Są bohaterami negatywnymi, lecz na swój sposób barwnymi i interesującymi.

Wojna w „Gestapo” jest brutalna. Redukuje człowieka do biologicznego, zwierzęcego wymiaru i wyzwala w nim najgorsze instynkty. Na froncie nie ma miejsca na ideały, wartości ani wzniosłe przemówienia, które pojawiają się często w hollywoodzkich filmach o wojnie. Wszyscy bohaterowie są do siebie podobni: równie zdegenerowani i nie budzący w czytelniku ani cienia sympatii. Ich język jest prostacki, wulgarny, dosadny, „koszarowy”.

Wydaje się, że „Gestapo” powinno szokować albo przynajmniej wciągać czytelnika. Tymczasem nic takiego się nie dzieje – lektura dłuży się niemiłosiernie. Akcja rozwijana jest powoli, od czasu do czasu przerywana przez kolejne morderstwo lub aresztowanie. Dodatkowo spowalniają ją rozwlekłe opowieści Małego lub Porty, często niezwiązane bezpośrednio z fabułą. Utrudniają one skupienie się na opisywanych wydarzeniach.

Niewątpliwą zaletą książki jest prosty, reportażowy styl. Wojna została tu ukazana bez ozdobników, bez upiększeń. Pozbawiona ideologicznej i moralnej strony, jest tylko krwawą jatką, w której ludzie zabijają ludzi. Dodatkowo wszystkich paraliżuje strach przed szpiclami, szpiegami i Gestapo. Hasselowi dobrze udało się pokazać sposób, w jaki wojna odczłowiecza i degeneruje ludzi, zmieniając ich w maszyny do zabijania.

„Gestapo” na pewno nie jest książką dla każdego. Właściwie trudno mi stwierdzić, komu warto polecić tę książkę. Miłośnicy wartkiej akcji będą rozczarowani przydługimi dyskusjami i monologami bohaterów. Fani literatury wojennej mogą się zrazić wulgarnym językiem książki – być może tak mówi się w koszarach, ale niekoniecznie trzeba tak o koszarach pisać. Myślę, że warto przeczytać tę książkę jedynie wtedy, gdy czytelnik interesuje się armią Wehrmachtu oraz kulisami działań Gestapo lub gdy jest on fanem książek Svena Hassela.

 

Redakcja Pod Prąd

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także Książki

Na górę