Nasz profile

Lisa Scottoline – Ocal mnie

Książki

Lisa Scottoline – Ocal mnie

Lisa Scottoline – Ocal mnie

Anna Kłosiewicz
Prószczyński i S-ka, 2012 
Ocena: 3/5

Główna bohaterka powieści Lisy Scottoline to Rose, młoda matka dwójki dzieci, żona adwokata. Jest mieszkanką bogatej dzielnicy w małej amerykańskiej miejscowości. Chce, aby jej życie było doskonałe, jednak idealny świat Rose, burzy jej córka. Dziewczynka ma małą skazę na twarzy i nie interesuje się tym, co ciekawi jej rówieśników. Obsesja matki na punkcie chronienia córki przed innymi dziećmi jest przyczyną stanięcia Rose przed trudnym wyborem: ocalić własną córkę, czy zapewnić opiekę pozostałym dzieciom w budynku. Kobieta zostaje oskarżona przez społeczeństwo o nie udzielenie pomocy i zaniedbanie obowiązków. Grozi jej sprawa w sądzie.

Rose przez całą powieść ucieka przed dziennikarzami i ludźmi ze szkoły jej córki. Sama próbuje znaleźć przyczynę i sprawcę katastrofy, mieszając się przy tym w nie swoje sprawy i narażając własne życie. Nowe zachowania bohaterki budzą w niej prawdziwą naturę, dzięki czemu kobieta przeżywa przemianę.

Czytając tę książkę, miałam wrażenie, że autorka napisała bardzo dobre i ciekawe opowiadanie, ale wydawca kazał jej zrobić z tego powieść, dodając na siłę ponad 300 stron.  Poza tym, książka pokazuje egoizm Amerykanów. Większość postaci myśli tylko o sobie, główna bohaterka również. Pod pozorem chronienia córki chce udowodnić swoją niewinność, oskarżając kogoś innego.

Książka zadowala od strony technicznej. Czcionka jest duża i czytelna. Kremowy papier jest przyjemny dla oka, co pozwala na długie czytanie bez poczucia zmęczenia. Miękka okładka i cienki papier sprawiają, że mimo swoich 550 stron książka jest lekka i można ją wszędzie z sobą zabrać.

Fragmenty:

„W tym momencie z kuchni doleciał je odgłos wybuchu, a w prowadzących do niej drzwiach błysnęło oślepiające światło. Rose odwróciła się w stronę tego ogłuszającego huku. W tym momencie kuchenna ściana rozleciała się, rozsypując wokół resztki kafelków, drewna i płyt kartonowo-gipsowych.

Fala uderzeniowa zbiła Rose z nóg, a do stołówki wdarła się kula ognia.

Potem zaś wszystko pochłonęła ciemność. I cisza.”

„– Zupełnie nieoczekiwanie przestałam pasować do mojego starego życia.

– Nigdy do niego nie pasowałaś, moja droga. Teraz wreszcie masz szansę. Odmienić swoje życie, by to ono pasowało do ciebie.”

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę