Nasz profile

Katarzyna Kobylarczyk – Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty

Książki

Katarzyna Kobylarczyk – Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty

Katarzyna Kobylarczyk – Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty

Wydawnictwo Czarne
Wołowiec 2013
5/5

Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty jest zbiorem reportaży, owocem trzech lat pracy i podróży po Hiszpanii. Katarzyna Kobylarczyk, autorka, postawiła sobie za cel by zobaczenie, a potem pokazanie czytelnikowi kwintesencji kultury tego kraju – fiesty. Na kartach książki, przemierza pożółkłe miasta i miasteczka, patrzy na bitwy, w których amunicją są landrynki, rzepa, cytrusy czy martwe szczury. Jej przewodnikiem jest wiatr, czasem kot ze szkarłatnym okiem. Szuka, zagląda, stara się obejrzeć jak najwięcej.

Książkę mogę określić – spokojną. Mimo pędzących byków, rozwrzeszczanej gawiedzi oraz karmelkowych bitew, wszystko wydaje się proste, spójne i wyciszone. Autorka przedstawia świat z punktu widzenia ciekawskiego obserwatora, zapoznaje czytelnika z krajobrazem, słodkim zapachem miasta, emocjami radujących się ludzi. Niesamowicie harmonijnie przechodzi od sjesty do fiesty i na odwrót. Czasem obok niej przeleci martwy szczur, czasem cała klei się od tytułowego pyłu z landrynek, jednak nigdy nie narzeka, ma w sobie niesamowity upór, żeby iść dalej, ale bez pośpiechu. Bez pośpiechu, bo właśnie taka jest Hiszpania w jej książce – spokojna, ale niesamowicie radosna i pełna namiętności.

Lektura tych reportaży to niesamowita przyjemność.  Wszystkie przepełnione są słońcem, dają czytelnikowi moment wytchnienia i pretekst, by spokojnie usiąść. Nie wywołują szaleństwa – jak tramontana, szatański wiatr – a mimo to budzą głód poznania. Każdy kolejny rozdział sprawia, że chce się więcej i więcej! Najpierw zobaczyć paradę z człowiekiem pokrytym piórami, a potem… potem może święto, gdzie za ładnie ubranymi dziewczynami w pozłacanych sukniach idą mężczyźni ubrani w mech, niczym wielkie zielone niedźwiedzie?  Tak właśnie świętuje się w Hiszpanii. Ni mniej, ni więcej. Autorce udało się coś, co bardzo trudno osiągnąć – pokazała jak jest naprawdę, przez to, że skupiła się tylko na fiestach. Pył z landrynek zawiedzie tych, którzy oczekują przewodnika po Hiszpanii, jej smakach i zabytkach. Ale nie o tym przecież jest książka. Z pewnością urzeknie ona każdego, kto uwielbia odpocząć i szczerze się cieszyć, a w przypływie emocji rzucić w kogoś pomidorem.

 

Redakcja Pod Prąd

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także Książki

Na górę