Nasz profile

Bernard Cornwell – Pieśń miecza

Książki

Bernard Cornwell – Pieśń miecza

Bernard Cornwell – Pieśń miecza

Tłum. Agnieszka Zając, Mateusz Pyziak
Instytut Wydawniczy Erica, Warszawa 2013
Ocena: 3,5/5

Uthred ponownie został wezwany przez swojego króla do wykonania niebezpiecznej misji. Bohater wraz z ukochanym orężem powraca w kolejnej odsłonie sagi Wojny Wikingów Bernarda Cornwella pt. Pieśń miecza.

Saski król Alfred zleca swojemu najlepszemu wodzowi, wykonanie trudnego zadania – odbicia Londynu z rąk wikingów, pośród których Uthred wychowywał się jako dziecko. Zdobycie miasta, nie będzie się jednak wiązało z całkowitym wyparciem ludzi Północy. Uthredowi wciąż przeszkadzają wrogowie, znajdujący się pośród świty króla. Szykuje się krwawa wojna.

Bohatera poznajemy jako doświadczonego wojownika, troszczącego się nie tylko o siebie, ale też o rodzinę. Pragnienie zemsty na wuju, który odebrał mu ojcowiznę, nadal w nim trwa, jednak ze względu na Alfreda musi odłożyć swoje ambicje: „Służyłem mu nie tyle z wyboru, ile przez wzgląd na wiążącą mnie z nim przysięgę”.

Cornwell kolejny raz po mistrzowsku porusza się w opisywanym świecie. Doskonała znajomość realiów wczesnośredniowiecznej Anglii, pogrążonej w chaosie i krwi, zwieńczona została doskonałym piórem autora. Kontynuacja sagi nie kończy się walną bitwą, z czym spotykaliśmy się w poprzednich częściach. W Pieśni miecza Uthred w większym stopniu musi zmierzyć się z niefrasobliwością swojego władcy i cynizmem jego doradców, którzy promują nieudolnego kuzyna na wielkiego wodza. To dodaje „smaczku” powieści, gdyż czytelnik w napięciu oczekuje jaki los czeka bohatera. „Przeznaczenie jest wszystkim”, a to motto nadal zobowiązuje Cornwella do utrzymania wysokiego poziomu sagi.

Jedynym minusem historii opowiedzianej przez Cornwella jest wrażenie czytelnika, że książka  pisana jest z „piętnem czwartego tomu”. W wypadku Pieśni miecza czuć, że to powieść-przerywnik, tom który oddziela ważne wydarzenia nadchodzące w kolejnej historii sagi, a powtarza utarte schematy, byle zachować ciągłość historii. Cornwell operuje tymi samymi uczuciami niechęci Uthreda wobec króla, które były widoczne w poprzednich tomach. Konflikt bohatera z kuzynem i nieprzychylnymi doradcami co prawda pogłębia się, ale Uthred nadal z nimi przegrywa „w otwartym polu”. Wikingowie, jako zagrożenie bezpośrednie dla wszystkich, są jednak odsunięci na dalszy plan, oddzieleni murami Londynu i daleką perspektywą wojny, która w końcu musi nadejść.

 

Redakcja Pod Prąd

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także Książki

Na górę