Nasz profile

Gra w miasto, miasto w grze

Studenci

Gra w miasto, miasto w grze

Gra w miasto, miasto w grze

Przestrzeń naszych miast wypełniają ulice, place, budynki, parki czy lasy. Każdego dnia bywamy w wielu różnych miejscach – korzystamy z miejskiej komunikacji, mijamy kolejne ulice i skrzyżowania. Można powiedzieć, że przestrzeń miejska jest przestrzenią naszej codzienności. Ale czy na pewno ją dobrze znamy?

A czy próbowaliście kiedykolwiek spojrzeć na miasto z nieco innej perspektywy, a mianowicie jako na… planszę do gry? W ostatnich latach w naszym kraju coraz większą popularnością cieszą się tzw. gry miejskie. Ich idea oparta jest na prostym założeniu: miasto to teren gry, po którym poruszają się gracze, rywalizujący o zwycięstwo. Gry mają oswajać graczy z miastem, przybliżać przestrzeń miejską, budować więź z miejscem zamieszkania. Rodzajów gier jest najmniej kilka. Można np. wyróżnić te o charakterze historycznym, bądź tematycznym.

W grach miejskich biorą zwykle udział kilkuosobowe zespoły, które mają do rozwiązania szereg zagadek, niekiedy naprawdę trudnych i wymagających od grających bystrości, inteligencji i niemałej wiedzy. Liczy się zgranie ekipy i szybkość podejmowania decyzji.

Grę można zorganizować wszędzie. Wśród miast, w których można było pograć, znalazły się już m.in. Poznań, Trójmiasto, Warszawa czy Łódź. Każda z gier miała inny charakter. I tak na przykład w stolicy Wielkopolski w 2006 r. przygotowano specjalne rozgrywki w celu upamiętnienia 50. rocznicy wydarzeń z czerwca 1956 r. Uczestnicy wcielili się w rolę robotników walczących o swoje prawa, a w czasie zabawy musieli nawet walczyć z oddziałami milicji! Nie trzeba chyba dodawać, że było to szczególnie atrakcyjne dla młodych poznaniaków, którzy historię poznają na co dzień głównie z podręczników. Warto nadmienić, że w Poznaniu tradycja gier miejskich jest wyjątkowo długa, bo są one tam organizowane już od 9 lat.

Na popularyzowanie historii postawiono też w Muzeum Powstania Warszawskiego. W ciągu ostatnich kilku lat bodaj dwukrotnie zorganizowano gry przenoszące młodzież w czasy Powstania Warszawskiego. Gracze na kilka godzin stawali się młodymi powstańcami, roznosili meldunki i organizowali akcje przeciwko okupantowi. Tutaj również uczniowie mogli poznać lepiej historię stolicy i utożsamić się z walczącymi o jej wolność.

Nieco zapomnianą historię Łodzi wskrzeszają z kolei zapaleńcy ze Stowarzyszenia Inicjatyw Miejskich Topografie. W dwóch grach promowali wiedzę o dawnej Łodzi. Wiosną, w zabawie pt. Łap złodzieja! namawiali do złapania Ślepego Maksa, legendarnego przedwojennego przestępcy. A tej jesieni zachęcali do zmotania fabryki, czyli przenieśli łodzian w erę burzliwego rozwoju miasta, gdy jego ojcowie założyciele budowali swoje bawełniane imperia. Podczas tej gry mieszkańcy mieli na przykład okazję spotkać się z. żydowskim fabrykantem, który pozostawił im zakodowane wskazówki w… gazecie z tamtego okresu!

I właśnie o to w grach w miejskich chodzi. Uczestnicy szukają różnych miejsc, rozwiązują zagadki, odpowiadają na pytania napotkanych postaci, nierzadko przebranych w stroje z epoki. Wyniki są zazwyczaj ogłaszane w Internecie.

W taki oto sposób miasto i jego przestrzeń są wykorzystywane w sposób twórczy i oryginalny. A na dodatek realizowane są różnorakie cele: edukacyjne, wychowawcze, patriotyczne czy promocyjne. Korzystają na tym wszyscy. Miasto, bo tanim kosztem uzyskuje niebanalną promocję. Organizatorzy, bo uczą się wielu nowych rzeczy i rozwijają swoją kreatywność. Wreszcie uczestnicy, którzy nierzadko przecierają oczy ze zdumienia i mówią, że nie wiedzieli, że ich miasta kryją w sobie tyle nieodkrytych tajemnic.

Gry miejskie w Internecie:

www.gramiejska.pl

www.zmotajfabryke.pl

www.old.partyzantz.com

www.infopraga.com.pl/gra.html

Piotr Niedzielski

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę