Nasz profile

Ks. Grzegorz Strzelczyk w rozmowie z Szymonem Hołownią – Niebo dla średnio zaawansowanych

Książki

Ks. Grzegorz Strzelczyk w rozmowie z Szymonem Hołownią – Niebo dla średnio zaawansowanych

Ks. Grzegorz Strzelczyk w rozmowie z Szymonem Hołownią – Niebo dla średnio zaawansowanych

Wydawnictwo: Znak, Kraków 2013
Ocena: 4/5

Czy Sąd Ostateczny będzie dla nas powodem do wstydu, czy będziemy wyglądać w Niebie tak jak teraz i czy spotkamy tam swoich bliskich? Te i inne pytania stawia Szymon Hołownia w Niebie dla średnio zaawansowanych.

Książka jest zapisem rozmowy przeprowadzonej przez Hołownię z ks. Grzegorzem Strzelczykiem, uważanym za jednego z najbardziej oryginalnych polskich teologów. Autorzy stawiają w niej tezy dotyczące Sądu Ostatecznego, Nieba, Piekła i Czyśćca, zestawiając je z ludzkimi wyobrażeniami i weryfikując to z realiami Pisma Świętego.

Pomysł na rozmowę nie należy do wyjątkowych. Problem paruzji i życia po życiu funkcjonuje w chrześcijańskiej kulturze od początku i nie będzie rozwiązany ani przedstawiony czytelnikowi wprost jak hasło w encyklopedii. Zagłębiając się w lekturę dialogu w Niebie dla średnio zaawansowanych, również nie znajdzie się prostej odpowiedzi na pytania o to, co nas czeka.

Rozmowa dotyczy nie tylko ludzkiego pojmowania boskiego planu końca świata. Jest to także wymiana poglądów o człowieku, tego jak przeżywa swoje życie, i co robi, aby stać się dobrym chrześcijaninem. Pokazuje to, że nasze zachowania i decyzje znajdą swoje odzwierciedlenie w przyszłości. – Twoje życie w jakiś sposób uwarunkowuje to, co będzie – mówi ks. Strzelczyk.

Plusem rozmowy jest język używany przez obu rozmówców. Zapis jest literalny, a pytania proste, momentami aż do przesady, zrozumiałe dla każdego czytelnika, który nie musi być przecież teologiem. Hołownia cały czas stara się zagiąć swojego rozmówcę. Dziennikarz chwilami szuka zbyt ludzkich analogii do czegoś, czego nie da się określić rozumem.

Nie znajdziemy w Niebie dla średnio zaawansowanych uniwersalnej odpowiedzi na to, co się stanie po śmierci. Nadal to pozostaje w sferze naszych wyobrażeń. Jednak sięgając po tę książkę, każdy znajdzie w niej swoją odpowiedź, która może stanie się dla niego wskazówką. A przy okazji nie będziemy patrzeć na śmierć wyłącznie z perspektywy własnego ja. Jak mówi ks. Strzelczyk: – nikt po tamtej stronie nie żyje sam z siebie, tylko Bóg.

 

Redakcja Pod Prąd

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także Książki

Na górę