Nasz profile

Wolfgang Büscher – Hartland. Pieszo przez Amerykę

Książki

Wolfgang Büscher – Hartland. Pieszo przez Amerykę

Wolfgang Büscher – Hartland. Pieszo przez Amerykę

Wydawnictwo Czarny, Wołowiec 2013
Ocena 5/5

Odwaga czy głupota? Zastanawiałam się nad tym, czytając książkę Hartland. Pieszo przez Amerykę. Jej autor postanowił przejść Stany Zjednoczone z północy na południe – około 3500 km od granicy kanadyjskiej aż po meksykańskie Matamoros. Choć wszyscy sądzili, że jest to niewykonalne i niebezpieczne, udało się mu utrzeć nosa niedowiarkom.

Hartland jest reportażem, choć momentami nieco odbiega od tej formy i skłania się ku powieści. Autorowi towarzyszą zakurzone szosy, zamiecie śnieżne, przesłuchania przy przejściach granicznych i niegościnni mieszkańcy mijanych miast. Wolfgang Büscher relacjonuje dokładnie, czasem z lekkim przekąsem, to, o czym opowiedzieli mu kierowcy, którzy zdecydowali się pomóc mu w podróży. Czytelnik razem z nim poznaje różnorodność moteli i hotelików przydrożnych charakterystycznych dla USA. Reportaż Buchera to jednak nie tylko piękne opisy – autor podczas swojej wędrówki przytacza także wiele opowieści z dziejów poszukiwaczy złota, pierwszych osadników, opowiada o strzałach, które padały między zwaśnionymi rodzinami, o wojnach toczonych przez lata. Poznajemy historię USA od początku do końca – czytamy o losach indiańskich plemion, a także o współczesnych mieszkańcach Kansas czy Oklahomy.

Czy jest to odkrywanie Ameryki na nowo? Nie sądzę. Myślę, że Wolfgang Büscher pokazał nam USA po prostu z zupełnie innej strony. Porzucił wygodę samolotów i samochodów na rzecz pieszej wędrówki z plecakiem na plecach. Wszystkie odwiedzone stany ukazuje nie od strony popkulturowej, a od tej spokojniejszej – mniej znanej przez świat. Cofa się w przeszłość, szuka powodów, dla których wybudowano miasta i miasteczka. Czytając książkę czasem zapominałam, że wszystko toczy się w USA. Nie odczułam tego wielkiego gwaru i blichtru pokazywanego w filmach. Wolfgang Büscher włożył w Hartland dużo samego siebie – piękne krajobrazy przeplatane są rozterkami bohatera, jego wątpliwościami, czasem wolą walki i przetrwania. To wszystko sprawia, że książka różni się nieco od innych reportaży i jest jak najbardziej warta przeczytania.

 

Redakcja Pod Prąd

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także Książki

Na górę