Nasz profile

James D. Stein – Kosmiczne liczby. Liczby, które definiują naszą rzeczywistość

Książki

James D. Stein – Kosmiczne liczby. Liczby, które definiują naszą rzeczywistość

James D. Stein – Kosmiczne liczby. Liczby, które definiują naszą rzeczywistość

Przekład: Magda Siuda-Bochenek
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Ocena: 4/5

 

 

Jesteś humanistą i matematyka nie jest twoją mocną stroną? A może umysłem ścisłym, pasjonującym się fizyką i odkryciami naukowymi? A może uważasz, że podział na humanistów i umysły ścisłe jest sztuczny i po prostu masz ochotę przeczytać dobrą książkę, która poszerzy twój zasób wiedzy? Niezależnie od tego, jak brzmi twoja odpowiedź na powyższe pytania, warto, byś zajrzał do Kosmicznych liczb Jamesa D. Steina.

Kosmiczne liczby to interesująca książka popularnonaukowa, która opisuje tajemnice Wszechświata za pomocą liczb i wzorów. Jak powiedział Galileusz: „Księga Natury jest napisana językiem matematyki”. Tym właśnie językiem Stein opisuje zjawiska zachodzące we wszechświecie. Pisze o prędkości światła, sile grawitacji, polu magnetycznym, drugiej zasadzie termodynamiki i wielu innych ciekawych zjawiskach. W książce pojawiają się też zagadnienia tak intrygujące, jak hipotezy dotyczące początku Wszechświata oraz jego możliwe dalsze losy. Nawet jeśli znajomość niektórych z tych zjawisk nie jest nam obca, warto jeszcze raz, wraz ze Steinem, spojrzeć na nie z matematycznej pespektywy. Wszechświat, który nas otacza, pełen jest tajemnic i książka ta, pozwala nam przeniknąć niektóre z nich.
Kosmiczne liczby są napisane stylem przejrzystym, konkretnym, a także stosunkowo prostym. A co najważniejsze, widać, że autor swą książkę pisał z pasją i zainteresowaniem, dzięki czemu żywy, obrazowy język opisów szybko wciąga czytelnika i nawet nie zauważa on, kiedy pochłania kolejne strony książki.

Jedyną wadą książki jest brak ilustracji i zdjęć, które na pewno ułatwiłyby lekturę, a także pomogły lepiej zrozumieć opisane procesy i zjawiska. W niektórych miejscach, gdy następują po sobie długie ciągi liczbowe bądź obliczenia, czytelnik może mieć trudności ze skupieniem się i zrozumieniem wszystkiego, o ile nie ma dużej wiedzy matematycznej i fizycznej.

Mimo tego, że Kosmiczne liczby to książka dość wymagająca w odbiorze, warto po nią sięgnąć, by dowiedzieć się czegoś więcej o otaczającym nas świecie. Jest to opowieść o fascynujących cechach naszego Wszechświata, a także o historii badań, które doprowadziły do przełomowych odkryć. Najlepsza książka to taka, która przedstawia trudne zagadnienia w prosty i zrozumiały sposób – i „Kosmicznie liczby” niewątpliwie taką książką są.

 

Redakcja Pod Prąd

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także Książki

Na górę