Nasz profile

Sara Blaedel – Pożegnanie wolności

Książki

Sara Blaedel – Pożegnanie wolności

Sara Blaedel – Pożegnanie wolności

Przekład: Iwona Zimnicka
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Ocena: 4/5

Po „Handlarzu śmiercią”, „Mam na imię księżniczka” i „Tylko jednym życiu” Sara Blaedel kontynuuje opis losów dwu głównych bohaterek serii w „Pożegnaniu wolności”. Dziennikarka Camilla Lind oraz asystent kryminalna Louise Rick tym razem musiały zmierzyć się ze szczególnie okrutnym światem i zasadami rządzącymi ulicą „czerwonych latarni”, które wprowadzają obcokrajowcy z Europy Wschodniej.

Powieść rozpoczyna opis zamordowanej prostytutki, na której wykonano wyrok – podcięto jej gardło jednym ruchem, bez możliwości obrony. Sprawą zainteresowała się także przyjaciółka policjantki – dziennikarka duńskiej gazety Camilla, która do tej pory potrafiła oddzielić życie prywatne od zawodowego. Okazuje się jednak, że w konfrontacji z morderstwami emocje zaczynają brać górę, a profesjonalizm zostaje zastąpiony poruszeniem i rozchwianiem.
Autorka nie pozwala czytelnikowi na długie zastanawianie się. Bardzo szybko okazuje się, że miejscowa policja ma do czynienia z seryjnym zabójcą, który nie zna żadnych granic. Książka z wyczuciem dawkuje emocje – pojawiają się nowe ofiary i nowe dziecko na plebanii, ale tym razem martwe. Dzięki takiemu rozwojowi akcji czytelnik nie tylko śledzi losy postępowania policyjnego, ale też sam podświadomie prowadzi śledztwo. Po pewnym czasie czytelnik-śledczy odkrywa, że Camilla i Louise znalazły się w samym środku rozgrywki, której rozwiązania trzeba szukać w przeszłości. Zostaje tutaj obnażony gangsterski świat, który oplótł Kopenhagę, gdzie nie można zaufać nawet tym, którzy na pierwszy rzut oka nie mają nic do ukrycia.

Sara Blaedel porusza bardzo ważną kwestię – na tle wydarzeń fikcyjnych przedstawia problem, który jednak dotyczy Skandynawii. Czytelnik odkrywa mroczną stronę miasta (a szczególnie jednej z dzielnic) i jego mieszkańców. Odkrywa silną stronę mafii, ciągłą walkę z nią oraz portret różnych stron Europy. Bardzo silnie zarysowany jest kontrast między „dobrymi” a „złymi” bohaterami. Oddzieleni są oni grubą kreską, przez co wydają się nieco zbyt „papierowi”. Autorka jednak bardzo wyraziście przedstawiła sylwetki kobiece – główne bohaterki to mieszanina wielu cech. Są to kobiety aktywne, nieidące na skróty, niebojące się wyzwań i żyjące na własny rachunek – nawet jako samotna matka.
Zaskakujące zakończenie i nierozwiązane historie postaci są mocnymi stronami tej skandynawskiej powieści. Fani kryminałów na pewno się nie zawiodą, w przeciwieństwie do tych, którzy spodziewali się wyrazistego profilu zabójcy. Jedno jest pewne – od lektury nie można się oderwać, bo chce się dowieść prawdy razem z grupą policjantów prowadzących te sprawy.

 

Fragmenty:
„Nie ma wątpliwości, że chcieli uniemożliwić mu krzyk – powiedział Flemming Larsen w poniedziałek przed południem już po sekcji. Siedzieli we dwoje z Louise w jego gabinecie. – Po śladach, które technicy znaleźli przy wejściu na podwórze, można sądzić, że sprawca czy też sprawcy czekali na niego w bramie. Zaatakowano go od tyłu. Nóż wbito mu pod brodę, przygwożdżając język do podniebienia. W ten sposób go uciszono. Potem zaciągnęli go na podwórze i tam przywiązali do czterech ławek.”
„ Kształt i wymiary pasowały do noworodka, Louise była więc już mniej więcej przygotowana na to, co zobaczy, kiedy ostrożnie rozwijała ręcznik, przeciągnąwszy tłumoczek nieco bardziej na środek, w promień światła słonecznego wpadającego przez drzwi.
Dziecko nie żyło, tak jak przypuszczała. To był chłopczyk, stwierdziła, przesuwając wzrok po nagim ciałku pokrytym zakrzepłą krwią i mazią płodową.”

 

Redakcja Pod Prąd

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także Książki

Na górę