Nasz profile

Wera Gorczyńska – Dlaczego nie poczekałaś?

Książki

Wera Gorczyńska – Dlaczego nie poczekałaś?

Wera Gorczyńska – Dlaczego nie poczekałaś?

Prószyński i S-ka
Ocena: 5/5

 

Życiowa. Tak jednym słowem można podsumować książkę autorstwa Wery Gorczyńskiej. Pisarka dotyka ważnych w dzisiejszym, pędzącym świecie tematów. Porusza kwestie, o których mówi się coraz więcej, jednak wciąż za mało.

To odważna i pełna prawdy powieść o trudnych relacjach międzypokoleniowych, które z pozoru wydają się błahe. Obraz matki i córki u Gorczyńskiej, odbiega od wyobrażeń o relacji pełnej miłości i głębokiej więzi. Książka przedstawia nam zdjęcie rodzinne, na którym kogoś brakuje. Wielką nieobecną jest córka, która w wieku 16 lat znienawidziła swoja matkę tak bardzo, że uciekła od niej na zawsze. Dopiero po latach, młoda kobieta porządkując rodzinny dom, przekonuje się co straciła, jak wiele nie wiedziała i jak bardzo się myliła. Odnalezione pamiętniki matki przedstawiają świat, o którym córka nie miała pojęcia. Pokazują emocje kobiety, jej smutek, samotność i strach oraz ogromną miłość, którą bohaterka odtrąciła, miłość, której już nigdy nie odzyska.

Bohaterka zaczytuje się w zapiskach matki i w ten sposób dociera do kolejnych problemów. Na ich tle poznajemy też biografię córki – dobrze zarabiającej w korporacji, która do wszystkiego doszła sama. Jaką cenę będzie musiała za to zapłacić? Gorczyńska nie boi się tematów tabu, choć stanowią one drugorzędną płaszczyznę utworu. Porusza problem molestowania i uzależnienia od alkoholu, mówi o sponsoringu i raku, przywołuje także temat in vitro i adopcji. Książka zatem pobudza czytelnika do zastanowienia się nad kwestiami, które w Polsce są bardzo kontrowersyjne czy nawet potępiane.

Autorka stawia wyzwania nie tylko bohaterce swojej powieści. Stawia również spore wyzwanie przed czytelnikiem. Krzyżujące się narracje pierwszoosobowe matki i córki, nadają odpowiednie tempo powieści, dzięki czemu poznajemy równocześnie obie historie, z których jedna ma wpływ na drugą – tzw. efekt naczyń połączonych. Gorczyńska idealnie dobrała środki i formę do rzeczywistości, w jakiej przyszło nam egzystować. Pisze używając współczesnych technik. Używa linków do konkretnych stron, dialogu w formie forum internetowego itp.

Istotą powieści są trudne relacje matki i córki, miłość oraz śmierć. O tym tak naprawdę pisze Gorczyńska. Książka na pewno odnajdzie grono czytelniczek wśród matek, przyszłych matek oraz córek. Być może będzie bodźcem do szerszego przyjrzenia się własnym relacjom.

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę