Nasz profile

A.S.A Harrison – W cieniu

Książki

A.S.A Harrison – W cieniu

A.S.A Harrison – W cieniu

Znak, Kraków 2015

Ocena: 3,5

Czy będąc w wieloletnim związku, można w ciągu kilku tygodni przejść od stabilizacji do dokładnie zaplanowanego morderstwa? Można – jeśli mężem jest człowiek, który przez lata zdradza, aż w końcu odchodzi do młodszej kobiety. Można – jeśli poza niespodziewaną utratą mężczyzny, dotychczasowej żonie grozi utrata wszystkiego.

 

Todd i Jodi z pozoru stanowią dobrane i zgodne małżeństwo. W rzeczywistości, za cichym przyzwoleniem żony, mężczyzna prowadzi podwójne życie. Któregoś dnia zostawia Jodi dla młodszej kobiety. Dla Jodi oznacza to koniec życia, które dotąd prowadziła: pięknego domu, stabilizacji, bezpieczeństwa. Jedynym i najlepszym wyjściem wydaje się zamordowanie partnera, zanim ten dokona zmian w testamencie.

Z okładki ,,W cieniu” krzyczy obietnica najlepszego thrillera, nagrodzonego przez ,,Guardiana” i sprzedanego w ponad milionie egzemplarzy. Choć pozycja ta, to dogłębna i przejmująca analiza rozpadu związku dwojga ludzi, to jednak pretenduje ona raczej do miana powieści psychologicznej niż thrillera. Akcja nie jest specjalnie wartka, nie trzyma w napięciu, tak jak można by tego oczekiwać i przede wszystkim, nie oferuje zbyt wielu zwrotów wydarzeń.

Chłodna i zdystansowana narracja oddaje klimat równie oziębłego związku głównych bohaterów. Prowadzeni przez autora krok po kroku, zagłębiamy się w pełną fałszu rzeczywistość dwojga niegdyś kochających się ludzi. Od samego początku poraża spokój i opanowanie Jodi w codziennej relacji z mężem, któremu daleko do ideału. Podział książki na rozdziały z punktu widzenia obojga, ukazuje zupełnie odmienne stany wewnętrzne, które nie współgrają przede wszystkim z zachowaniem pokornej mężatki.

Wnikliwe opisy przemyśleń bohaterów sprawiają, że nie ma tu postaw czarnych i białych, dobrych i złych. Utożsamić się można zarówno z Jodi, jak i Toddem, przez co opowiedzenie się po którejś ze stron, staje się trudniejsze. Czytelnik sam musi wejść w rolę sędziego, by wydać werdykt, po czyjej stronie jest racja – sfrustrowanej żony, która przez lata tłamsiła w sobie wszelkie emocje czy męża, który dość ma życia na pokaz?

Wybrane fragmenty:

,,On przynajmniej stara się być dyskretny i z reguły nie zaleca się do jej koleżanek, choć to też mu się zdarzyło. Była jedna para, którą poznali podczas wakacji na Karaibach. Wypite razem margarity i lekcje nurkowania sprawiły, że nawiązała się między nimi bliższa przyjaźń. Małżeństwo zajmowało się sprzedawaniem prefabrykowanych domków. Todd gardził tego typu wytworami, a mimo to przez kilka kolejnych zim nalegał, aby umawiać się z nimi w różnych kurortach. Ona podejrzewała, że między Toddem i Sheilą coś iskrzy, ale nie zastanawiała się nad tym aż do pewnego popołudnia, kiedy razem zniknęli z leżaków przy basenie, a gdy po godzinie się pojawili, wyglądali jak koty, które wychłeptały wielką miskę śmietanki. To jeszcze mogłaby zignorować, ale dodatkowo kąpielówki Todda były lekko przekrzywione, a we włosach na klatce piersiowej miał plamę z jakiejś błyszczącej galaretowatej substancji.”

– ,,Co konkretnie chcesz mi powiedzieć? – pyta Jodi.
– Słuchaj, przykro mi. Nie wracam dziś do domu.
– Jak to nie wracasz?
– Wyprowadzam się. Naprawdę nie wiedziałaś?
– Wyprowadzasz się? Dokąd?
– Pamiętasz Natashę Kovacs – mówi, nie pytając, tylko stwierdzając fakt. – Nie o to chodzi, że cię nie kocham.
Głośna kłótnia w miejscu publicznym, która się między nimi wywiązuje, jest dla nich obojga zaskoczeniem. Przez lata trzymali się w ryzach. Najgorsze jest to, że awantura dotyczy drobiazgów. Tak jak się spodziewał, Jodi wścieka się za to, kiedy postanowił jej powiedzieć.
– Miło, że mi o tym mówisz. Cieszę się, że już dłużej nie zwlekałeś. Nie chciałabym gratulować ci jako ostatnia.”

 

Redakcja Pod Prąd

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także Książki

Na górę