Nasz profile

Michelle Knight – Znajdź mnie

Książki

Michelle Knight – Znajdź mnie

Michelle Knight – Znajdź mnie

Znak, Kraków 2014

Ocena: 4,5

 

Jak bardzo niewłaściwa decyzja może zmienić ludzkie życie? Czy zaufanie drugiej osobie to już naiwność? Gdzie są granice człowieczeństwa? Michelle Knight przez wszystkie lata spędzone w niewoli szukała odpowiedzi na te pytania.

To, co spotkało główną bohaterkę, mogło przydarzyć się każdemu. ,,Znajdź mnie“ nie jest opowieścią o naiwnej nastolatce, której lekkomyślne zachowania doprowadzają do oczywistej tragedii. Michelle, matka kilkuletniego Joey’a, została pozbawiona dzięsięciu lat życia przez jedną – z pozoru błahą – decyzję. Postanowiła wsiąść do samochodu ojca swojej koleżanki.

Dziesięć lat później, dzięki premierze ,,Znajdź mnie“, cały świat poznał losy głównej bohaterki i dwóch innych młodych kobiet więzionych przez kierowcę autobusu – Ariela Castro.

W czasie niewoli Michelle doświadczyła na własnej skórze tortur zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Głodzona i maltretowana, nie raz znajdowała się na granicy życia i śmierci. Wielokrotnie miewała myśli samobójcze, a przy życiu utrzymywały ją dwie rzeczy: wspomnienie syna i nadzieja. To o tej drugiej tak naprawdę opowiada ,,Znajdź mnie“.

Michelle nigdy nie pozwoliła się złamać. Nawet gdy jej oprawca przekraczał kolejne granice okrucieństwa, dziewczyna podnosiła się i wykazywała ogromną wolę życia. Wydana przez nią książka to nie tylko wstrząsająca opowieść o przetrwaniu, ale też gorąca prośba, by reagować, sprawdzać i dociekać, jeśli wokół dzieje się coś niepokojącego.

Autorka opisując swoje przeżycia używa przerażającego w swej prostocie języka. Z jej słów momentami emanuje młodzieńcza naiwność, lecz z każdym rozdziałem można zaobserwować zmianę zachodzącą w dziewczynie. Przez większość czasu, pomimo fatalnego położenia, pozostaje optymistką. Jednak z biegiem miesięcy w niewoli stara się wyzbyć uczuć i słabości. Wszystko po to, by przetrwać.

 

,,Znajdź mnie“ powoduje, że z każdą ,,przełkniętą“ stroną zaczynamy doceniać swoje życie i wolność, którą ono za sobą niesie. Mimo powtarzających się i bardzo dokładnych opisów domu i zachowań Castro, książka wciąga i trzyma w napięciu. Realizmu historii Michelle, a jednocześnie ciarek na plecach, dodają zdjęcia znajdujące się wewnątrz powieści. Nie pozostawiają nic dla wyobraźni i ukazują każdy kąt gehenny Michelle.

 

Przerażającym jest jak wiele istnieje książek podobnych do ,,Znajdź mnie“. Wszystkie są do bólu prawdziwe, głęboko poruszające i sprawiają, że każdą stronę przewraca się z obawą. Może nie jest to literatura najwyższych lotów – niemniej warto ją przeczytać, gdyż tuż obok ,,3096 dni“ Natashy Kampush, historia Michelle Knight pozostaje jednym z najbardziej wstrząsających obrazów tego gatunku.

Wybrane fragmenty:

,,Po półgodzinie na ganku zamknął mnie z powrotem w piwnicy. Kazał mi oddać wszystkieubrania, nie tylko zielony podkoszulek i spodnie, ale mój T-shirt i majtki też. Kiedy mnie przykuwał byłam całkiem naga.
Zimno mi – powiedziałam. – Muszę mieć te ciuchy!
Wzruszył ramiona.
Będziesz goła tak długo, jak zechcę – oświadczył i wyszedł.
Leżałam na materacu i szczękałam zębami. Nie miałam mieć ubrań przez następne cztery miesiące.“

,, – Jesteś chory – powiedziałam. Na widok jego zmarszczonych brwi dodałam: – Ale ludziom takim jak ty można pomóc. Może mnie wypuścisz i poszukasz pomocy? Nikomu nie powiem, że mnie porwałeś. Tylko mnie uwolnij, a będziemy mogli o wszystkim zapomnieć,
Miłam wrażenie, że przez chwilę się nad tym zastanawia. Wstrzymałam oddech. Poźniej zrobił groźną minę, a ja straciłam nadzieję.
Nie mogę tego zrobić – powiedział i pokręcił głową. – Będziesz musiała ze mną zostać.
Rozpłakałam się.
Nie płacz – odezwał się w końcu. – Nie możesz być smutna. Chcę żebyś była tu szczęśliwa. Mamy być rodziną.“

 

Redakcja Pod Prąd

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także Książki

Na górę