Nasz profile

Mario Vargas Llosa – Cywilizacja spektaklu

Książki

Mario Vargas Llosa – Cywilizacja spektaklu

Mario Vargas Llosa – Cywilizacja spektaklu

Przekład: Marta Szafrańska-Brandt
Wydawnictwo ZNAK, 2015

Ocena: 4/5

Czym jest cywilizacja spektaklu? To cywilizacja świata, w którym pierwsze miejsce na liście wartości zajmuje rozrywka, zabawa i ucieczka przed nudą. Jeśli skłonność do uprzyjemniania sobie życia staje się najważniejsza to pociąga za sobą niespodziewane konsekwencje takie jak banalizacja kultury, powszechna bezmyślność lub nieodpowiedzialne dziennikarstwo. Tak Mario Vargas Llosa tłumaczy tytuł swojego zbioru esejów (Cywilizacja spektaklu 2015) i jednocześnie definiuje rzeczywistość, która nas otacza.

Mario Vargas Llosa to laureat Literackiej Nagrody Nobla w 2010 roku. Jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy. Jedna z ostatnich jego książek to Dyskretny bohater (2013). Oprócz tego wydał takie powieści jak Rozmowa w katedrze (1969), Wojna końca świata (1981), Święto kozła (2000), Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki (2006) i wiele, wiele innych. Peruwiański pisarz pracował także jako dziennikarz i wykładowca oraz nawet kandydował na stanowisko prezydenta Peru.

W Cywilizacji spektaklu udowadnia, że jest wybitnym intelektualistą. Cywilizacja to zbiór esejów o różnorodnej tematyce. Przede wszystkim Mario Vargas Llosa mówi o kulturze, zastanawia się, jaka jest jej definicja, jakie są jej cechy, jak się zmieniła i jak będzie wyglądać w przyszłości. Przywołuje szereg znamiennych dla nauki i humanistyki nazwisk takich jak T.S. Eliot, Michaela Foucaulta, Marshall McLuhan, Jacques Derrida czy Roland Barthes. Cytuje ich teksty i poddaje krytycznej refleksji.

Obserwuje i zastanawia się nad tym, co nas otacza. Podejmuje szereg pomniejszych, ale jakże ważnych dla współczesności, tematów takich jak sposób funkcjonowania współczesnych mediów, zainteresowanie dziennikarzy i odbiorców życiem prywatnym, granice sztuki, supremacja obrazu nad ideami czy podporządkowanie słowa obrazowi. Krótkie, ale dobitne, eseje Mario Vargasa Llosy to uczta dla intelektualisty i humanisty. Nie są one jednakże napisane skomplikowanym, naukowym językiem i na pewno nie dostarczą nam przyjemnej lektury. Są to takie teksty, które wymagają od nas uwagi i refleksji.

Tezy noblisty zaprezentowane w Cywilizacji spektaklu są czasem generalizujące i mało odkrywcze, czasem zbyt skomplikowane a czasem są takie, że ochoczo im przytakujemy. Każdy czytelnik jednakże sam może ocenić, czy się z nimi zgadza czy nie.

Wybrany fragment:
„My, wielbiciele anachronicznej kultury książkowej, nie powinniśmy nad tym ubolewać, ponieważ marginalizacja książki przyniesie, być może, w efekcie oczyszczenie i doprowadzi do zaniku literatury typu bestseller, którą słusznie zalicza się do śmieci nie tylko z racji płycizny wątków i ubóstwa formy; lecz ze względu na efemeryczność, na jej charakter literatury podręcznej, powstałej po to, by dać się skonsumować i zniknąć, jak mydło czy woda mineralna.” (s.37)

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę