Nasz profile

Historia kotów – Madeline Swan

Książki

Historia kotów – Madeline Swan

Historia kotów – Madeline Swan

Tłumaczenie: Miłosz Wojtyna
Wydawnictwo: Znak Horyzont, 2014

Ocena: 4,5/5

Obiekt uwielbienia w internecie, nienawiści w średniowieczu, kultu w starożytnym Egipcie. Rasowy, czy nie – nigdy nie został do końca udomowiony, zawsze chodzi własnymi drogami. Okazuje się, że kot jest trochę inny, niż każdy go widzi.

Madeline Swan podjęła się bez wątpienia trudnego zadania – przebrnęła przez wiele epok i dzieł literackich, by wydobyć wszystko, co kiedykolwiek zostało napisane i powiedziane o kotach. Książka opowiada nie tylko o mumifikacji tych zwierząt, czy zabawnych memach spotykanych sieci. Porusza mniej znane wątki w kociej historii, takie jak muzyczne organy budowane z kotów, szaty królewskie szyte z ich futer. Opowiada także o niechęci, którą otwarcie żywił do nich sam Wiliam Shakespeare czy niektórzy z papieży. Dzieło stanowi kompletny przekrój kociej historii – nie pomija ich żadnego wzlotu czy upadku.

Na uwagę zasługuje oprawa graficzna książki. Wydawnictwo Znak Horyzont opatrzyło ją prostą białą okładką z kocim pyszczkiem przystrojonym w okulary Johna Lennona. Treść wydrukowano na szarym papierze, czytelnikowi zapewniono szerokie marginesy na notatki własne. Język, którym posługuje się autorka jest przyjemny w odbiorze i zwięzły, próżno szukać tu kwiecistych wtrąceń i opisów. Rozdziały zatytułowano w jasny sposób, zachowano ponadto chronologię opisywanych wątków, co jest cechą szczególnie cenną dla historyków. Niezaprzeczalnym plusem tego wydania jest także ilość obrazów, zdjęć i rysunków, w które zostało zaopatrzone, co pozwala czytelnikowi odetchnąć od tekstu. „Historia kotów” odczarowuje te zwierzęta – sprawia, że mimo swojej wyniosłości stają się bardziej przystępne w obejściu.

Niestety książka ma także pewne wady. Mnogość historii i anegdot sprawia, że część z nich potraktowano nieco po macoszemu, powodując u czytelnika pewien niedosyt informacji. Narracja także nie została poprowadzona właściwie – w części rozdziałów autorka jedynie wymienia kolejno fakty, daty i postacie, natomiast w innych szczegółowo opisuje okrucieństwa, które musiały znosić tytułowe czworonogi. Przez ten zabieg pojedyncze rozdziały aż proszą się o pominięcie.

„Historia kotów” jest z całą pewności pozycją, której brakowało na polskim rynku wydawniczym. Momentami zabawna, kiedy indziej brutalna i refleksyjna z pewnością trafi w gusta miłośników zwierząt, w szczególności tych mruczących.

Wybrane fragmenty:
„Innym razem, gdy Mahomet odpoczywał, podszedł do niego kot, usiadł obok po czym zasnął na szacie proroka. Po chwili mędrzec chciał odejść; aby nie budzić kota, odciął fragment materiału,na którym spało zwierzę. Gorące kocie powitanie, z jakim spotkał się po powrocie, było mu tak miłe, że wielki przywódca zarządził, aby od tej pory te sympatyczne stworzenia traktować w sposób szczególny.”

„W IV wieku mnisi sprowadzili koty do Irlandii. Zwierzęta zyskały taką popularność, że wpisano je na listę dóbr niezbędnych każdej pani domu.”

 

Redakcja Pod Prąd

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także Książki

Na górę