Nasz profile

Epicka Ogólnopolska Konferencja Dziennikarzy Studenckich Medionalia 2018

Aktualności

Epicka Ogólnopolska Konferencja Dziennikarzy Studenckich Medionalia 2018

Epicka Ogólnopolska Konferencja Dziennikarzy Studenckich Medionalia 2018

W ostatni weekend marca odbyła się na Politechnice Gdańskiej i Uniwersytecie Gdańskim VIII Ogólnopolska Konferencja Dziennikarzy Studenckich Medionalia.

Pierwszymi gośćmi konferencji byli reportażyści, autorzy biografii Anny Przybylskiej, Grzegorz Kubicki (Gazeta Wyborcza) i Maciej Drzewicki (Gazeta Wyborcza). Opowiadali o drodze, którą przeszli razem z rodziną swojej bohaterki, w jaki sposób odkrywali jej charakter i osobowość. – Ania Przybylska nie była sławna, ponieważ była piękną kobietą – mówił Maciej Drzewicki. – Przybylska miała w sobie coś nieuchwytnego. Może to urok osobisty, charakter, profesjonalizm i skupienie na pracy, przy jednoczesnym dbaniu o rodzinę, a do tego ujmującą otwartość?

– Napisanie książki było przypomnieniem wszystkim jaka była Ania – mówił Grzegorz Kubicki. Staraliśmy się przypomnieć jej fanom i rodzinie jej dzieciństwo, młodość oraz początki kariery aktorskiej. To była nasza wspólna terapia. Ania za szybko odeszła, a my staraliśmy się, by ten fakt nie przysłonił nam tego w jaki sposób żyła i jaką była osobą.

Dziennikarstwo w dobie XD
Drugi dzień konferencji rozpoczął się debatą pod tytułem: Dziennikarstwo w dobie XD. Uczestnicy próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie jak dostosowywać przekaz dziennikarski do zmieniających się odbiorców. Dyskutowali Marcin Ręczmin (wp.pl), Kuba Kaługa (RMF FM) oraz Janusz Schwertner (onet.pl).

Debata rozpoczęła się od podsumowania relacji na żywo z akcji ratunkowej na Nanga Parbat. – Jako Onet nie ustrzegliśmy się błędów, ale jako media, moim zdaniem, poprawnie relacjonowaliśmy akcję – powiedział Janusz Schwertner.

Podczas debaty omówiono sprawy hejtu. – Nienawiść nie ma żadnych podstaw, ale krytyka jest czymś innym niż nienawiść, jeśli ktoś jest krytyczny wobec kogoś i ma to merytoryczne podstawy, nie uważamy tego za hejt – mówił Marcin Ręczmin.

– Jeśli nie można zapanować nad komentarzami szerzącymi nienawiść, powinniśmy wyłączyć możliwość komentowania, zapewne wtedy dyskusja przeniesie się do innego miejsca – mówił Kuba Kaługa.
Ważnym wątkiem było zastanowienie się nad słowami Wojciecha Bojanowskiego, że nadchodzi renesans dziennikarstwa tradycyjnego, wypowiedzianymi podczas odbierania nagrody Media Tory i Grand Press. – Zawód dziennikarza jest najlepszym zawodem świata, ale w obecnych czasach niektórym trudno wykonywać tę pracę rzetelnie, jeśli pracują w mediach, które chcą ingerować w przekaz – mówił Janusz Schwertner.

Warsztaty z nowych mediów

Po debacie rozpoczął się czas warsztatów. Uczestnicy mieli możliwość poznawania niezbędnych narzędzi dziennikarza przyszłości. Poruszono kwestie związane z tym czy warto zakładać własne medium w sieci i jak to zrobić, jakie płyną z tego korzyści, a jakie zagrożenia. Krzysztof Rzyman omawiał własne doświadczenia związane z budowaniem marki osobistej i starał się, by studenci wyciągnęli wnioski z jego przykładu. – Krzysztof Rzyman zmotywował mnie, i z tego co zasłyszałam nie tylko mnie, do działania – mówi Hanna Nadolska ze Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej. – Doceniam szczerość prowadzącego, który mówił jak na prawdę jest w tym biznesie i nie były to oklepane formułki.

Fake newsy

Uczestnicy dowiedzieli się również jak odróżnić prawdę od fejka. Tomasz Nadolny pokazał kilka narzędzi dzięki, którym można zweryfikować informacje, pokazał portale, które produkują fejkowe treści na zlecenie oraz zachęcał uczestników swoich warsztatów do sceptycyzmu. – Dowiedziałam się prawie samych nowych rzeczy – mówi po warsztacie Mirosława Łapińska.

Kogo pytać, do kogo zdzwonić?

O tym skąd pozyskać informacje mówił Kuba Kaługa. W tym celu przeprowadził interaktywną grę, w której studenci mogli wcielić się w różne role i musieli otrzymać określone informacje. – Krótko, zwięźle i na temat – ocenia warsztat Michał Tomasik z radia UJOT FM z Krakowa. – Pan redaktor bardzo sympatyczny, otwarty na pytania, nie bojący się mówić również tego, co uważa. Bardzo ciekawe historie i porady z doświadczenia oraz genialne ćwiczenie, które utwierdziły nas w tym, co pan Kaługa nam opowiadał.

Technologia na usługach dziennikarzy

Kolejnym warsztat skupiał się na temacie podstawowych narzędzi dziennikarza oraz przydatnych aplikacjach agregujących newsy. Damian Jarosz starał się przedstawić osiągnięcia technologiczne, które pomagają dziennikarzowi w szybszy sposób dowiedzieć się, co się dzieje na świecie oraz szybko opublikować dane informacje. – Dzięki panu Damianowi wiem, jakie apki powinien mieć każdy szanujący się dziennikarz i co zrobić, żeby żaden materiał nie przepadł w najbardziej ekstremalnych wypadkach – mówi Asia Gęborska z Krakowa.

Warsztaty w tradycyjnych mediach

Po przerwie obiadowej, uczestnicy szkolili się z dziedziny tradycyjnych mediów. Odwiedzili Radio Mors na UG, gdzie warsztaty poprowadził Robert Silski z Radia Gdańsk. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy i mieli różne zadania do wykonania. Każdy ze studentów miał okazję wcielić się w jakąś rolę i rozszerzyć swoje kompetencje warsztatu radiowego. – Mogliśmy sprawdzić się w praktyce, posłuchać merytorycznych uwag, a potem porozmawiać z prowadzącym i zadać mu pytania – oceniła warsztat Ania Lewicka z Niezależnego Miesięcznika Studentów MAGIEL.

 

W Kronice Studenckiej na PG warsztaty poprowadził Mateusz Pieniążek, fotograf, który szkolił studentów z dania fotografiom zamierzonych emocji. Powstało wiele ciekawych zdjęć, a studenci zostali zainspirowani do poszukiwania dobrych ujęć i kreowania odpowiedniego klimatu na swoich fotografiach. – Prowadzący pokazał nam podstawy oświetlenia w fotografii oraz wspólnie aranżowaliśmy scenerię, robiąc zdjęcia – mówi Marta Czechowska ze Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej. – Każdy mógł się wypowiedzieć i coś zasugerować. Podobało mi się studio i pomysły, wszystko to zachęciło mnie do zgłębiania tajników fotografii.

 

Uczestnicy konferencji odwiedzili siedzibę WP, gdzie szkolili się z pracy w internetowym medium. – Warsztaty w WP były super, nie dość że merytorycznie ciekawe, to jeszcze połączone z praktyką i prowadzone przez praktyka, który miał do nas bardzo fajne podejście – ocenia, prowadzony przez Mieszka Rozpędowskiego warsztat w WP, Patryk Korzec z Radia Sygnały z Opola. – Wiele ciekawych faktów i kuluarów pracy w redakcji.

 

W tym samym czasie odbyły się warsztaty telewizyjne prowadzone przez Piotra Terleckiego z TVN oraz Piotra Mirowicza z Polastu oraz spotkanie dotyczące redagowania własnych tekstów (Jak pisać, by inni chcieli nas czytać?), które poprowadził pisarz, redaktor i pracownik naukowy UG Piotr Sitkiewicz.

 

W niedzielę konferencja przeniosła się na Uniwersytet Gdański, by tam uczestnicy mogli posłuchać o dziennikarstwie śledczym czy pracy dokumentalisty. Poza tym, uczestnicy Medionaliów dowiedzieli się jak skutecznie szukać newsa. Wszyscy zostali zainspirowani przez Macieja Bąka z radia ZET, Hannę Kordalską-Rosiek z TVP oraz Katarzynę Włodkowską z Dużego Formatu Gazety Wyborczej. Uczestnicy konferencji ocenili, że niedziela była najlepszym medionaliowym dniem.

Trudno było się rozstać, jednak uczestnicy wyjechali z Gdańska z uśmiechem, nabierając wiatru w żagle dziennikarskiej siły i inspiracji.

A my jako organizatorzy – Ogólnopolski Magazyn Studencki „płyń Pod Prąd” – już od dzisiaj zaczynamy zastanawiać się jak przygotować następną edycję, która będzie jeszcze lepsza niż poprzednia, dlatego już dzisiaj, zapraszamy na Medionalia 2019!

Redaktorka naczelna Magazynu "płyń Pod Prąd", reporterka, dziennikarka, podcasterka na StacjaZmiana.pl (od siedmiu lat), ogarnia @3miastotweetup i @TweetupAcademy. Mówi, że posiada Akademię Dobrego Humoru. Przez kilka lat prowadziła audycję Podsumowanie Tygodnia (X - dawniejszy Twitter). Przewodniczka po muralach na Zaspie. Od wielu lat szkoli młodych dziennikarzy, opowiada o podcastach. Prowadzi warsztaty związane z rozwojem inteligencji emocjonalnej. Inicjatorka i dyrektorka programowa konferencji dziennikarzy studenckich Medionalia. X: KaMichalowska Snap: podprad Insta: Kmichalowska mail: naczelna(at)podprad.pl lub kasia(at)stacjazmiana.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę