Nasz profile

FabLab Gdańsk walczy o głosy w programie Lech Starter

Aktualności

FabLab Gdańsk walczy o głosy w programie Lech Starter

FabLab Gdańsk walczy o głosy w programie Lech Starter

Warsztat technologiczny FabLab Gdańsk działa w Gdańsku od czerwca 2017 roku przy ulicy Wita Stwosza 73. Warsztat tworzy Stowarzyszenie Robisz.to oraz społeczność tworzoną przez studentów, licealistów i hobbistów mieszkających w Trójmieście i okolicach. Mówią o sobie „Zrób to sam”.

FabLab jest przestrzenią dla osób chcących rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania z takich dziedzin jak:
• projektowanie 2D i 3D
• szybkie prototypowanie (ploter laserowy, druk 3D)
• elektronika (robotyka)
• programowanie
• stolarstwo nowoczesne (użycie maszyn CNC) oraz tradycyjne
• odlewnictwo

Warsztat jest otwarty na wiele innych działań i zagadnień związanym m.in. z ekologią, obróbka metalu, angażowaniem i mobilizacją społeczności do kreowanie przestrzeni, w której żyją.

FabLab Gdańsk złożył dwa projekty w ramach programu Lech Starter, które przeszły do etapu głosowania na najciekawsze projekty. Zachęcamy do zapoznania się z nimi i głosowanie na nie codziennie. Głosowanie trwa do 17 maja br.

Spotkania konstruktorów | Głosowanie pod linkiem https://goo.gl/ZyUcvE

Projekt zakłada poszerzenie już istniejącego małego warsztatu FabLab Gdańsk i udostępnienie go społeczności mieszkającej na terenie Gdańska i okolic, poprzez uczynienie otwartym miejsca, gdzie można wykorzystywać nowoczesne technologie takie jak druk 3D, programowanie, elektronikę, szybkie prototypowanie z wykorzystaniem maszyn CNC i plotera laserowego.
Projekt zakłada również tradycyjne zajęcia jak na przykład stolarstwo. W warsztacie prowadzone byłyby warsztaty, szkolenia, Makerthony i projekty, podczas których społeczność wymieniały się doświadczeniami i integrowała. Przestrzeń warsztatu byłaby dostępna dla każdego, kto chciałby się czegoś nauczyć lub popracować nad jakimś projektem, zaczynając od prostego przycięcia czy złożenia mebla, aż po duże projekty społeczne służące mieszkańcom.
Za uzyskane finansowanie Warsztat utrzymałby przestrzeń 130m2 i zakupił wiele urządzeń i narzędzi m.in. Maszynę CNC, Drukarki 3D.

Oprócz powiększenia przestrzeni i zakupu wyposażenia w warsztacie prowadzone były by bezpłatne warsztaty m.in. z:
• nauki modelowania i prototypowania,
• podstaw elektroniki i programowania,
• szkoleń z zakresu obróbki materiałów z wykorzystaniem elektronarzędzi i narzędzi ręcznych,
• doskonalenia umiejętności w dziedzinie obróbki materiałów za pomocą maszyn sterowanych numerycznie (ploter laserowy, frezarka cnc),
• prototypowania przy pomocy drukarek 3d w technologii FDM,
• podstawy tworzenia form i odlewnictwa.
Przestrzeń warsztatu byłaby dostępna dla każdego, kto chciałby się czegoś nauczyć lub popracować nad jakimś projektem, zaczynając od prostego przycięcia czy złożenia mebla aż po duże projekty społeczne służące mieszkańcom. Czyli był by dla każdego mieszkańca, studenta czy inicjatyw z Gdańska i okolic.

Koksownik’and’’Roll | Głosowanie pod linkiem https://goo.gl/NkuN1T

Drugim projektem złożonym w ramach Programu jest projekt Koksownik’and’’Roll. Jest to projekt Infrastruktury umożliwiająca wykonywanie muzyki na żywo w przestrzeni miasta. Muzycy między nami mieszkańcami.

Projekt zakłada zbudowanie trzech urządzeń nawiązujących do sławnych Gdańskich koksowników. Projekt Koksownik nawiązuje do zimy na Pomorzu w czasie Stanu Wojennego, ale tu chodzi o muzykę na żywo w uczęszczanych miejscach na mieście. Tunel, skwer, droga między miejscami historycznymi miasta. Urządzenie byłoby wyposażone w zestaw dla muzyków, którzy mogli by się podłączyć do wzmacniacza i miksera midi, aby grać plenerowe mini koncerty. Urządzenia staną w wybranych miejscach w mieście i będą zarządzane poprzez aplikację mobilną przez lokalnych muzyków.

Cyryl Sochacki

 

Absolwent Politechniki Gdańskiej na wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej o specjalności Informatyka Stosowana. Miłośnik otwartych rozwiązań, dlatego pracuje gównie na dystrybucjach Linuksa, które często wdraża u klientów, głównie jako serwery plików, baz danych, usług webowych jak również systemów kopii bezpieczeństwa. Jego pasją jest tworzenie stron internetowych oraz budowanie robotów i druk 3D. Bierze udział w rozwoju aplikacji ownCloud oraz systemu OpenMediaVault. Jestem członkiem Tlug-u, Hacker: Space Trójmiasto oraz Fab Lab Trójmiasto. Prowadzi warsztaty oraz prezentacje z Arduino, Banana PRO, Raspberry Pi oraz budowy drukarek 3D. Umie pisać i o tym co wie, a wie bardzo dużo, pisze u nas!

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę