Nasz profile

Karnawał (bez)nadziei

Studenci

Karnawał (bez)nadziei

Karnawał (bez)nadziei

Piotr Czerski (ur. 01.04.1981 r.) – polski poeta i prozaik. Ukończył informatykę na Politechnice Gdańskiej, studiował także filozofię na Uniwersytecie Gdańskim. W 2006 roku wydał minipowieść pt.: Ojciec odchodzi, w której krytycznie portretuje pokolenie JP2 (w książce nazywane pokoleniem Dżej Pi Tu). W 2007 roku nominowany do nagrody Grand Press w kategorii Reportaż prasowy. 

Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał ważność nadziei. Paradoksalnie, bohaterowie książki Piotra Czerskiego Ojciec odchodzi, mówiącej o śmierci Papieża Polaka i tzw. pokoleniu JP2, powtarzają, iż Nie ma nadziei! Może to oznaka, że w obliczu tragedii, gdy najbardziej nadziei potrzebujemy, zbyt łatwo ją tracimy? To pytanie można zadać sobie pięć lat po śmierci Karola Wojtyły.

Absurd

– Antymantra, brzmiąca: nie ma nadziei dla Ojca Świętego, nie jest elementem literackiej fikcji – wyjaśnia autor. – To zdanie rzeczywiście było powtarzane przez spikerów radiowych i prezenterów telewizyjnych na zakończenie prawie każdego bloku wiadomości dotyczących stanu zdrowia Jana Pawła II. Słowa te stały się dla mnie symbolem wszystkich absurdów tamtych dni – dodaje Czerski. – Kategoria nadziei była jednym z fundamentów myśli Karola Wojtyły i jego nauczania w trakcie trwającego ponad ćwierć wieku pontyfikatu. Bezmyślnie powtarzany w mediach passus o braku nadziei miał więc wymowę niemal bluźnierczą. Ten kontekst nadawał zresztą całej frazie nowe znaczenie: „Nie ma nadziei także dla ciebie, który chciałbyś wierzyć choćby tylko w ludzki rozsądek i w to, że słowa mają jakieś znaczenie” – puentuje.

Hipokryzja

W tamtych dniach przytłaczała hipokryzja bijąca z telewizji. Z jednej strony mądre głowy zapraszane do studia sugerowały, że Polacy kochają papieża, ale go nie słuchają. Z drugiej strony byliśmy świadkami największego znieczulenia na naukę Jana Pawła II pokazywanego przez media. Grobowy głos spikera w radiu oznajmiał, że „stan Jana Pawła Drugiego pogarsza się i, chociaż serce i mózg wciąż pracują, to już teraz wiadomo jedno: nie ma nadziei dla Papieża. Nie ma nadziei, dla człowieka, który przez całe życie mówił o nadziei” – grzmiały wiadomości telewizyjne.

Powstaje pytanie: czy z mediami nie jest jednak tak, jak z sejmem? Media to ludzie, sprawujący nad nami władzę, ale wywodzący się z nas. Można zaryzykować tezę, że ten powszechny brak nadziei był świadectwem oblanego egzaminu z wiary nas wszystkich.

Czerski, definiując siebie jako agnostyka starannie unikającego używania pierwszej osoby liczby mnogiej, mówi jednak, że nie chce wypowiadać się w imieniu jakichkolwiek nas wszystkich.

Przemiany

Warto zadać sobie pytanie o zwykłych ludzi. Czy śmierć Karola Wojtyły wywarła na nich jakieś wrażenie? Czerski nie ma takiego wrażenia. – Przeciwnie, od samego początku przekonany byłem, że dookoła trwa ogólnopolska akcja wystawiania czeków bez pokrycia. Wszyscy, od dziennikarzy po ludzi w tramwajach, byli nadzwyczaj skorzy do snucia wizji głębokich, fundamentalnych przemian, jakie staną się udziałem narodu. Byłem świadkiem telewizyjnej dyskusji, w której zupełnie serio zapowiadano koniec wojen między kibicami piłkarskimi. W trakcie jakiejś audycji radiowej usłyszałem z kolei, że nastąpiła trwała zmiana mentalności kierowców, którzy teraz będą z uśmiechem na ustach wpuszczać włączających się do ruchu… Tak, mówiono wówczas takie rzeczy i wierzono w nie. I naprawdę, ujawnienie się ze sceptycyzmem traktowane było niemal jak zdrada stanu – podsumowuje.

Karnawał

Czerski wyjawia, że spotkał się czasem z opinią, że nawet jeśli wszystkie składane nadzwyczaj ochoczo obietnice okazały się puste, to jednak tych kilka dni karnawału wzajemnej życzliwości było czymś ważnym i niepowtarzalnym. – Cóż, łatwość, z jaką Polacy dokonali samorozgrzeszenia i wyparli z pamięci składane wówczas deklaracje, wydaje mi się warta zauważenia.

Kamil Łukasiewicz

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę