Nasz profile

Studencka alternatywa – harcerska organizacja otwarta na każdego

Studenci

Studencka alternatywa – harcerska organizacja otwarta na każdego

Studencka alternatywa – harcerska organizacja otwarta na każdego

Zajęcia, nauka, praca. Codzienny natłok obowiązków i wieczny pośpiech często nie pozwalają studentom na odpoczynek. Zapracowanym żakom z pomocą przychodzą kręgi akademickie, czyli harcerskie organizacje dla studentów.

Określenie harcerskie sugeruje, że kręgi skupiają jedynie harcerzy. Jest jednak inaczej – to organizacje otwarte na każdego, kto ma ochotę spędzić czas w towarzystwie osób z niemal wszystkich uczelni w mieście. Spotykają się w nich ludzie, którzy wspólnie odreagowują codzienny stres, a przede wszystkim dzielą się z sobą zainteresowaniami i umiejętnościami, zdobywając nowe pasje. – Dzięki kręgowi rzuciłem się w wir przygody – popłynąłem w rejs morski żaglowcem, zacząłem podróżować autostopem i skakać ze spadochronem – mówi Rafał Lalik z krakowskiego kręgu akademickiego Diablak, absolwent fizyki na AGH.

Kręgi akademickie są wpisane w strukturę ZHP, działają więc w oparciu o harcerski system wartości. Nie są jednak podobne do zwykłych drużyn, ponieważ skupiają dorosłych ludzi. Do kręgów trafiają bardzo różne osoby. Zazwyczaj przychodzą harcerze, którzy wyjechali na studia ze swych miast, a nie chcą zaprzestać działalności, bądź tacy, którzy z różnych przyczyn zeszli z harcerskiej ścieżki. Zdarza się jednak i tak, że do kręgów trafiają osoby, które ze skautingiem nie miały nic wspólnego. Dlaczego? Bo chciałyby poznać urok śpiewanek przy gitarze, szukają nowych znajomości albo po prostu potrzebują grupy, w której mogłyby się zrelaksować. Agata Kubik, absolwentka SGH w Warszawie, która do harcerstwa trafiła dopiero na studiach, mówi: – Krąg to przede wszystkim ludzie, nie ma problemu, którego nie potrafilibyśmy wspólnie rozwiązać.

 

Członkowie kręgów (akademicy) spotykają się na cotygodniowych zbiórkach, na których dzielą się swoimi pasjami czy też wiedzą zdobytą na studiach. Na przykład studentka ASP prowadzi zajęcia graficzne, a przyszły psycholog uczy zarządzania czasem. Każdy jest profesjonalistą w swojej dziedzinie. Nauka (czyli po prostu twórcze spędzanie czasu) często odbywa się przy pizzy, herbacie, ciastkach i dźwiękach gitary. – Najważniejsza jest otwartość na nowych członków. Nie jesteśmy hermetyczną grupą przyjaciół znających się od zucha, ale żywym organizmem, który ciągle się zmienia – dodaje Marta Kłucjasz z warszawskiego kręgu Carpe Noctum, studentka psychologii na UKSW. Kręgi funkcjonują w większości ośrodków akademickich w Polsce, a ich członkowie spotykają się kilka razy w roku na zlotach, rejsach czy warsztatach. W ten sposób łatwo o niecodzienne znajomości z bracią studencką z całego kraju.

W natłoku zajęć nie da się przetrwać bez jakiejkolwiek przerwy. Nic tak nie odpręża, jak kontakt z innymi ludźmi. Wiele organizacji oferuje dobrą zabawę i doborowe towarzystwo, a kręgi akademickie mogą z nimi śmiało konkurować. W tzw. dorosłym życiu również można przeżyć przygodę z harcerstwem, a przy okazji w krótkim czasie zaprzyjaźnić się z ciekawymi ludźmi.

Informacji o ruchu akademickim i wszystkich kręgach w Polsce szukaj na: www.akademicy.zhp.pl

(Joanna Stachowiak)

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę