Nasz profile

Nie taki Facebook bezpieczny

Poradniki

Nie taki Facebook bezpieczny

Nie taki Facebook bezpieczny

Wielu ekspertów wskazuje na problem bezpieczeństwa w sieci, kładąc szczególnie duży nacisk na portale społecznościowe.
Każdego dnia miliony informacji, które nigdy nie powinny się na nich znaleźć, są przez nie rozpowszechniane. Często to wynik przypadku lub niewiedzy. Jak się bronić przed wyciekiem informacji przez Facebooka?

Na swoim profilu sprawdź kolejno zakładki: Znajomi, Informacje i Zdjęcia.

Znajomi

Z pewnością wiele osób na twojej liście kontaktów to ludzie, których zbyt dobrze nie znasz. Zacznij więc od zawężenia grona odbiorców. Przy każdej osobie można określić stopień bliskości i tworzyć nowe kategorie. W ten sposób możesz rozdzielić osoby należące do różnych sfer swojego życia – wystarczy stworzyć na przykład grupy Praca oraz Rodzina i przypisać do nich poszczególnych ludzi.

Informacje

Przejdź teraz na swój profil i kliknij w Informacje. Wszystkie pola można edytować. Zastanów się więc, czy i jakie informacje będą widoczne publicznie. Ukryj te o miejscu zamieszkania.
Nie tylko złodziej sprawdzi cię na Facebooku. Informacje osobiste mogą wykorzystać też oszuści metody na wnuczka czy daleki krewny. Im więcej danych o tobie będą mieć, tym będą bardziej wiarygodni.

Zdjęcia z drogimi sprzętami
to mapa dla włamywacza

Zdjęcia

Sprawdź, kto może podglądać albumy. Ukryj zdjęcia prywatne oraz zdradzające układ domu. Zdjęcia z widocznymi drogimi sprzętami to jak zaproszenie i mapa dla włamywacza. Jeśli masz na profilu zdjęcie dowodu tożsamości, legitymacji lub karty kredytowej, usuń je natychmiast. Jeżeli dokument miał widoczny któryś z numerów i/lub termin ważności, zablokuj ją i poproś o wydanie nowej.
W prawym górnym rogu ekranu znajduje się trybik – kliknij w niego. Z wyświetlonego menu wybierz Ustawienia. Po lewej stronie wejdź w:

Ogólne i Bezpieczeństwo

Sprawdź swoje hasło i adres e-mail, podaj też numer telefonu. Dzięki temu będziesz mógł odzyskać dostęp do profilu w przypadku, gdy go utracisz. Upewnij się, że masz włączone bezpieczne przeglądanie. Chroni ono konto przed wieloma wirusami i hakerami.
Zaufane przeglądarki i Po zalogowaniu się – są tu wypisane wszystkie urządzenia, z których logowano się do portalu.
Sprawdź, czy je rozpoznajesz i wyczyść listę. To opcje przydatne, jeśli korzystasz z niezaufanych komputerów (np. w kawiarence internetowej, bibliotece czy salonie komputerowym). Jeśli się nie wylogowałeś, te ustawienia pozwalają zrobić to zdalnie. Możesz uruchomić też darmowe powiadomienie SMS, które będzie informowało cię o próbach logowania na nieznane urządzenia.

Prywatność i Oś czasu

W tych dwóch zakładkach ustalisz, kto będzie widział twoje posty. Możesz na przykład pokazywać treści tylko określonym osobom lub grupom. Działa to dobrze wtedy, kiedy wszyscy znajomi są już opisani zgodnie z punktem pierwszym. Dzięki takim ustawieniom dziesięcioletni kuzyn nie będzie komentował krawata twojego szefa. Wybrane ustawienia można zastosować wstecz. Ograniczenie widoczności starych postów zadziała na wszystkie bez wyjątku.
Zakładka Oś czasu daje kontrolę nad treściami, na których jesteś oznaczany. Możesz też ograniczyć ilość i rodzaj informacji pojawiających się na twoim profilu.

Aplikacje

Warto zweryfikować uprawnienia aplikacji – wiele z nich służy jedynie pozyskiwaniu danych osobowych. Akceptacja i udzielenie dostępu do konta często następuje nieświadomie. Bywa, że takie aplikacje roznoszą się jak wirus i w imieniu użytkowników udostępniają treści, które nie są dla nich widoczne. To zatem ważne, abyś zablokował wszystkie aplikacje, jakich nie znasz lub z których nie korzystasz. Dzięki tym parametrom będziesz otrzymywać mniej spamu.

Blokowanie

Znajduje się tu lista osób i aplikacji, które z różnych powodów mogłeś zablokować. Możesz zdjąć blokadę, jeżeli została założona przez przypadek. Lub ją nałożyć, jeśli otrzymujesz niechciane zaproszenia. Zwróć też uwagę na opcję meldowania w postach. Dzięki temu wszyscy wiedzą, gdzie jesteś. To cenna informacja dla rabusia, który wie dokładnie, ile ma czasu, zanim wrócisz do domu. Z tej funkcji lepiej więc zrezygnować i opisywać rzeczy po fakcie. Możesz też zmienić widoczność każdego wpisu z osobna. Niezależnie od tego, co ustawiłeś w punktach Prywatność oraz Oś czasu i oznaczanie – jeśli zmienisz widoczność jednego posta, przy kolejnym będzie taka sama.

Rafał Nitychoruk

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Poradniki

Na górę