Nasz profile

Ile języków, tyle znaczeń – rozmowy o ciszy

Studenci

Ile języków, tyle znaczeń – rozmowy o ciszy

Ile języków, tyle znaczeń – rozmowy o ciszy


Warning: Undefined array key 3 in /home/nowypodprad/ftp/wp-content/plugins/tiled-gallery-carousel-without-jetpack/tiled-gallery.php on line 554

Warning: Attempt to read property "ratio" on null in /home/nowypodprad/ftp/wp-content/plugins/tiled-gallery-carousel-without-jetpack/tiled-gallery.php on line 554

Czy znaczenie ciszy (podobnie jak czasu) jest różne w zależności od tego, kto o niej mówi? By sprawdzić, czy na doświadczanie tego stanu ma wpływ miejsce, z jakiego pochodzimy, spytałam o ciszę kilku swoich znajomych z różnych miejsc świata. Polecam do lektury, zwłaszcza w czasie świątecznego zawirowania. A galeria jest nasza, redakcyjna, też chcieliśmy dołożyć swoje zdjęcia w temacie ciszy.

 Ola z Albanii

Jeśli ktoś prosi cię, byś był cicho, to znaczy, że ma do powiedzenia coś ważnego. W Albanii bycie cicho, kiedy osoby starsze rozmawiają, to wyraz grzeczności.

Ella z Finlandii

Ludzie w Finlandii są cisi i spokojni, przez co osoby z innych kultur myślą, że jesteśmy nieśmiali – ale to nieprawda. Używamy ciszy podczas komunikacji, to pozwala na nadanie słowom wielu różnych znaczeń w różnych kontekstach.

Davide z Południowych Włoch

Myślę, że cisza jest najważniejszym stanem, ponieważ może znaczyć więcej niż jakikolwiek dźwięk. Może określać różne emocje czy też być tylko przerwą, na przykład pauzą w muzyce lub czyjejś wypowiedzi. Ciszę idealnie opisuje występ Johna Cage’a o tytule 4’33, który był genialny, choć też bardzo prowokujący dla kompozytorów. Kiedy słyszę słowo cisza – milknę, kiedy słyszę ciszę – zazwyczaj myślę o czymś.

Marija z Macedonii

Cisza wypowiedzi może być rozpatrywana dwojako. To strach przed mówieniem, kiedy boisz się osądu swojej opinii, ale też moment, kiedy nie chcesz rozmawiać, kiedy czujesz się źle i nie chcesz się tym z nikim dzielić. W takich momentach jestem jak duch, po prostu siedzę i słucham.

Jacobo z Północnych Włoch

Cisza jest ważnym elementem życia ludzi. Jak my wszyscy – zwierzęta stadne – lubię rozmawiać i dobrze się bawić z innymi, ale potrzebuję też czasu z samym sobą, by usłyszeć swoje myśli i odpocząć. Myślę, że w niektórych sytuacjach cisza jest formą szacunku. Na przykład dyskutując z kimś, nie powinno się na gorąco wyrażać swojego stanowiska i dawać ponosić emocjom. Milczenie i czekanie, aż ktoś wyrazi swoją opinię, to wyraz zainteresowania jego słowami. Cisza kojarzy mi się jako nieoczekiwana, niezbyt częsta, choć przyjemna sytuacja.

Maryangeles z Hiszpanii

Cisza jest wyrazem szacunku. Kiedy ktoś mówi, a ty milczysz, to okazujesz tej osobie szacunek lub zainteresowanie rozmową. To alternatywny sposób odpowiedzi, a także czas refleksji i skupienia się na czymś. Może być także wyrazem spokojnej żałoby.

Jael z Holandii

Słyszę ciszę tylko wtedy, kiedy śpię. Na myśl o słowie cisza myślę o tym, że mordując kogoś uciszamy tą osobę.

Hanna Ellwart

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę