Ile języków, tyle znaczeń – rozmowy o ciszy
Warning: Undefined array key 3 in /home/nowypodprad/ftp/wp-content/plugins/tiled-gallery-carousel-without-jetpack/tiled-gallery.php on line 554
Warning: Attempt to read property "ratio" on null in /home/nowypodprad/ftp/wp-content/plugins/tiled-gallery-carousel-without-jetpack/tiled-gallery.php on line 554
Czy znaczenie ciszy (podobnie jak czasu) jest różne w zależności od tego, kto o niej mówi? By sprawdzić, czy na doświadczanie tego stanu ma wpływ miejsce, z jakiego pochodzimy, spytałam o ciszę kilku swoich znajomych z różnych miejsc świata. Polecam do lektury, zwłaszcza w czasie świątecznego zawirowania. A galeria jest nasza, redakcyjna, też chcieliśmy dołożyć swoje zdjęcia w temacie ciszy.
Ola z Albanii
Jeśli ktoś prosi cię, byś był cicho, to znaczy, że ma do powiedzenia coś ważnego. W Albanii bycie cicho, kiedy osoby starsze rozmawiają, to wyraz grzeczności.
Ella z Finlandii
Ludzie w Finlandii są cisi i spokojni, przez co osoby z innych kultur myślą, że jesteśmy nieśmiali – ale to nieprawda. Używamy ciszy podczas komunikacji, to pozwala na nadanie słowom wielu różnych znaczeń w różnych kontekstach.
Davide z Południowych Włoch
Myślę, że cisza jest najważniejszym stanem, ponieważ może znaczyć więcej niż jakikolwiek dźwięk. Może określać różne emocje czy też być tylko przerwą, na przykład pauzą w muzyce lub czyjejś wypowiedzi. Ciszę idealnie opisuje występ Johna Cage’a o tytule 4’33, który był genialny, choć też bardzo prowokujący dla kompozytorów. Kiedy słyszę słowo cisza – milknę, kiedy słyszę ciszę – zazwyczaj myślę o czymś.
Marija z Macedonii
Cisza wypowiedzi może być rozpatrywana dwojako. To strach przed mówieniem, kiedy boisz się osądu swojej opinii, ale też moment, kiedy nie chcesz rozmawiać, kiedy czujesz się źle i nie chcesz się tym z nikim dzielić. W takich momentach jestem jak duch, po prostu siedzę i słucham.
Jacobo z Północnych Włoch
Cisza jest ważnym elementem życia ludzi. Jak my wszyscy – zwierzęta stadne – lubię rozmawiać i dobrze się bawić z innymi, ale potrzebuję też czasu z samym sobą, by usłyszeć swoje myśli i odpocząć. Myślę, że w niektórych sytuacjach cisza jest formą szacunku. Na przykład dyskutując z kimś, nie powinno się na gorąco wyrażać swojego stanowiska i dawać ponosić emocjom. Milczenie i czekanie, aż ktoś wyrazi swoją opinię, to wyraz zainteresowania jego słowami. Cisza kojarzy mi się jako nieoczekiwana, niezbyt częsta, choć przyjemna sytuacja.
Maryangeles z Hiszpanii
Cisza jest wyrazem szacunku. Kiedy ktoś mówi, a ty milczysz, to okazujesz tej osobie szacunek lub zainteresowanie rozmową. To alternatywny sposób odpowiedzi, a także czas refleksji i skupienia się na czymś. Może być także wyrazem spokojnej żałoby.
Jael z Holandii
Słyszę ciszę tylko wtedy, kiedy śpię. Na myśl o słowie cisza myślę o tym, że mordując kogoś uciszamy tą osobę.
Hanna Ellwart
