Usłyszeć ciszę – co to są rekolekcje ignacjańskie?
Zazwyczaj na miasteczkach akademickich, przed świętami, widnieją reklamy zapraszające studentów do uczestnictwa w rekolekcjach. Jednak, czy można byłoby stworzyć reklamę zachęcającą do dobrowolnego pięciodniowego milczenia?
Rekolekcje pochodzą od łacińskiego słowa recolligere i oznaczają zbierać na nowo, powtórnie. W kościele katolickim rozumiane są jako czas odnowy duchowej, przede wszystkim kojarzą się ze słuchaniem przemowy księdza. Ale istnieją również wyjątkowe rekolekcje, odbywające się w milczeniu. Wielu słysząc o tym, pyta: jak to możliwe?
Czas milczenia
Marcin, doktorant astronomii wyjaśnia, że rekolekcje ignacjańskie zazwyczaj trwają pięć dni. Plan dnia zależy od wspólnoty, która je prowadzi – Marcin był w Kaliszu. Nie zawsze narzucone są konkretne ramy czasowe poszczególnych czynności. Przykładowy dzień rozpoczyna się między 7:30 a 8:00, kończy o 21:00. Składa się z trzech medytacji nad Słowem Bożym (każda z nich rozpoczyna się krótką wprowadzającą konferencją), Eucharystii, rachunku sumienia, adoracji Najświętszego Sakramentu i spotkania z kierownikiem duchowym.
Na pytanie, co robił pod koniec, kiedy miał czas wolny i mógł przebywać w swoim pokoju, Marcin odpowiada: – Milczałem. Poza spaniem spędzałem mało czasu w pokoju. Po zakończonym dniu spacerowałem i medytowałem w ogrodach.
Lęk przed ciszą
Decyzja o uczestnictwie w takich medytacjach nie jest łatwa – mówi Piotr, od dwóch lat kapłan diecezjalny, prowadzący rekolekcje oazowe dla gimnazjalistów. – Z ciszą jest tak, że bardzo trudno się na nią zdecydować – podkreśla.
– Postanowiłem pojechać, bo to coś innego – tłumaczy Marcin. Perspektywa dłuższego czasu w odizolowaniu była dla niego pociągająca. – Często zdarza mi się uciekać od cywilizacji na łono natury – wyznaje.
Dla mnie ten czas był wyzwaniem, ale zawsze tam chciałam pojechać – przyznaje Justyna, studentka pedagogiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. – Od roku jestem we wspólnocie Szkoły kontaktu z Bogiem i taki obowiązkowy czas jest wpisany w tą formację.
Konieczność ciszy
– Cisza jest po to, aby pobyć z samym sobą i z Bogiem. Aby odpocząć, uwolnić się od wszelkich bodźców, jakie niesie świat. Dzięki niej można zastanowić się nad swoim życiem. Może to dziwne, ale cisza jest piękna. Trwanie w niej nie jest problemem – kontynuuje Justyna.
Marcin uważa, że cisza to nie luksus a konieczność. – Każdy powinien znaleźć na nią czas. Z kolei ks. Piotr mówi: – Dzisiaj wydaje się, że momenty, w których nic nie robimy, są zmarnowane. Ale to tylko pozór. Odrzucając na chwilę nurtujące nas codziennie myśli, możemy pochylić się nad tym, co nas porusza, jak postępujemy, co jest powodem i celem naszych działań. Dla mnie cisza jest wyrazem szacunku – podsumowuje. – Jeśli mówimy, że kochamy Boga, to nie możemy Go ciągle zagadywać. Przez szacunek słuchamy, co ma do powiedzenia.
Na pytanie, czy podczas takiego czasu nie odczuwa się potrzeby rozmowy, Justyna odpowiada: – Trochę tak, trochę nie. Cisza budzi wiele pytań, ale daje też możliwość stawienia im czoła. Świadomość tego, że nie można rozmawiać, sprawia, że człowiek zagłębia się w te pytania i próbuje sam na nie odpowiedzieć. Jednak raz dziennie, ok. 20 minut, można porozmawiać z kierownikiem duchowym.
Usłyszeć Boga
Marcin opowiada, że cisza umożliwia dotarcie do głębi naszego serca. Pozwala odkryć miejsca Bożej obecności w każdym z nas. O tym, czego uczy cisza, mówi Justyna: – Cisza chroni przed natychmiastową ucieczką do drugiej osoby. Uczy samodzielności, konfrontacji z trudnymi pytaniami.
– Rekolekcje w milczeniu – jak zauważa ks. Piotr – to nie dni w ciszy, lecz słuchanie Boga w sposób bardzo zintensyfikowany. Codzienna lektura Pisma Świętego i konferencje układają się w całość. Dotykają konkretnych aspektów naszego życia i dzięki temu pokazują, co możemy zmienić – opowiada ksiądz.
Marcin podsumowuje: – W tym czasie można usłyszeć Boga w sposób prawie realny. Nic nie rozprasza, więc o wiele łatwiej Go spotkać.
Paulina Zapasek
Jeśli interesuje Cię Pismo Święte i chciałbyś je głębiej poznać, zapisz się na bezpłatny kurs w Internetowej Szkole Biblijnej: https://www.agape.pl/o-kursach