Otwarty wykład prof. Hermanna Maurera
Dokąd zmierza ludzkość? Co wspólnego z globalnym ociepleniem ma informatyka? Zapraszamy na otwarty wykład wybitnego austriackiego naukowca – prof. Hermanna Maurera. Spotkanie rozpocznie się we wtorek, 12 czerwca, o godz. 14.00 w Centrum Kongresowym PWr (bud. D-20, ul. Janiszewskiego 8).
Prelekcja pt. „We need lots of imagination to solve some of the big problems facing mankind” odbędzie się w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego.
– Jego wystąpienie na Politechnice Wrocławskiej będzie dotyczyć niekonwencjonalnych rozwiązań podstawowych problemów, które stanęły przed ludzkością, związanych np. z przeludnieniem, globalnym ociepleniem czy cyfryzacją – wyjaśnia prof. Arkadiusz Wójs, przewodniczący ISN. Dodaje, że prof. Maurer jest wybitnym informatykiem o niezwykle szerokich zainteresowaniach. – To porywający wykładowca, znany z odważnych, prowokacyjnych tez oraz błyskotliwych argumentów – zachęca prof. Wójs.
Prelekcja w języku angielskim będzie tłumaczona symultanicznie na język polski.
Wykład jest otwarty dla wszystkich, trzeba jednak wcześniej zgłosić swój udział
przez stronę https://maurer.evenea.pl/
Prof. Hermann Maurer jest związany z Politechniką w Grazu. Urodził się w 1941 r. w Wiedniu, na tamtejszym uniwersytecie studiował matematykę. W 1965 r. uzyskał tytuł doktora nauk matematycznych. Ukończył także studia na uniwersytecie w Calgary. Wykładał m.in. na uczelniach w Niemczech, Nowej Zelandii, Australii, USA, Brazylii i Kanadzie.
Opracował wiele nowatorskich rozwiązań z dziedziny informatyki, gromadzenia i przetwarzania danych czy rozwoju sieci internetowych. Napisał 20 książek i kilkuset artykułów, został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami. Profesor Maurer należy do licznych organizacji i stowarzyszeń, m.in. Academii Europaea. Jest doktorem honoris causa Politechniki w St. Petersburgu oraz uniwersytetów w Karlsruhe i Calgary.
W swojej pracy naukowo-badawczej zajmował się m.in. wspieranymi komputerowo aplikacjami nowych mediów oraz technikami walki z plagiatem. Obecnie pracuje nad sieciowymi systemami multimedialnymi stosowanymi w kulturze i edukacji, integracją informacji i społecznymi skutkami osiągnięć informatycznych.
Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe to cykl otwartych spotkań z udziałem światowej sławy prelegentów. Skierowane jest do szerokiego grona odbiorców – studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem swojej wiedzy z zakresu nauk ścisłych. Regularnie na uczelni gościmy ekspertów, którzy w przystępny sposób opowiadają o najnowszych badaniach z prezentowanej przez siebie dziedziny.
W ramach ISN PWr odwiedzili prof. Anthony Guiseppi-Elie, który opowiadał o bioinżynierii w medycynie oraz prof. Jerzy Biliszczuk – wybitny projektant i autor nowatorskich rozwiązań w mostownictwie, znany japoński chemik prof. Masami Okamoto z Toyota Technological Institute w Nagoi, laureat Nagrody Nobla z fizyki – prof. Klaus von Klitzing oraz architekt i specjalista od konserwacji zabytków – prof. Andrzej Kadłuczka z Politechniki Krakowskiej.
