Autorytet popadł w stereotyp – felieton
Chrirug-baba to ani chirurg, ani baba – to często słyszane powiedzenie w polskim serialu Lekarze.
Starszy ordynator chirurgii szanuje swoją szefową, która zajmuje się finansami, i zarazem jest praktykującą panią doktor. Jednocześnie uważa, że przy stole operacyjnym kobiety są zbyt emocjonalne. Lekarz Jasiński z jednej strony traktuje Elżbietę Bosak jako autorytet, z drugiej nie może nie traktować jej poprzez pryzmat stereotypu.
Polacy – pijacy
Co najczęściej słyszy się o Polakach? Polacy – pijacy.
Podczas międzynarodowych spotkań studenckich jest to plus. Jesteśmy otwarci, mamy dobrą wódkę i lubimy ją pić. Większości z nas zdarzyło się nie pamiętać wieczoru. Potem inni przytaczają nasze wyczyny jako znakomite żarty na imprezach. Znajomy zwymiotował. Przyjaciel odpalił gaśnicę. Kumpel wysikał się na rzeczy koleżanek. Mechanizm tworzenia stereotypu polega na uproszczeniu i ubarwieniu. Podobnie dzieje się z autorytetem, który idealizujemy.
Autorytet?
Wśród studentów autorytetami mogą być przewodniczący organizacji pozarządowych. Więcej od nich nie przeżyli ani nie są o wiele starsi. Ale kiedy trzeba wybrać zarząd – słuchamy decyzji przewodniczącego. Kiedy nie umiemy pozyskać środków, by zorganizować wydarzenie – idziemy do niego po radę. Studenci wiedzą, że jest często w biurze, jest dostępny pod telefonem. Na e-maile odpisuje po północy. Organizację traktuje jak pracę, mimo że nie otrzymuje za nią wypłaty.
Stereotyp blisko prawdy
Tylko jak zachowa się taki autorytet, kiedy stereotyp przybliży się do prawdy? Brak doświadczenia odbija się rykoszetem. Nie wie jak się zachować ani co zrobić. Czasem autorytet robi coś, co nam się nie podoba, ale potrzebujemy go w swoim życiu. Tak jak i stereotypu.
Dominika Stańkowska