Nasz profile

Zwiedzaj Gdańsk alternatywnie z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami

Aktualności

Zwiedzaj Gdańsk alternatywnie z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami

Zwiedzaj Gdańsk alternatywnie z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami

– Zwiedzamy Zaspę, Biskupią Górkę, Dolne Miasto, Nowy Port, Orunię oraz od tego roku – Oliwę. Każdy spacer jest inny, zależy od inwencji i zainteresowań przewodnika, który przygotowuje własną narrację, pokazując miejsca nieznane czy zapomniane, a warte poznania – mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej. Spacery są bezpłatne i odbywają się 2-3 razy w tygodniu w każdej dzielnicy.

Informacje: www.ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy.

To już ósmy sezon popularnych spacerów po wyjątkowych dzielnicach Gdańska.

– Z roku na rok widać, że rośnie zainteresowanie i chęć odkrywania miejsc poza głównymi szlakami turystycznymi. W czasie wakacji Lokalni Przewodnicy oprowadzają około 5000 osób podczas 200 spacerów. To zarówno mieszkańcy Trójmiasta, jak i najbliżsi sąsiedzi z dzielnicy, a także turyści poszukujący innej formy poznawania miasta – opowiada Barbara Sroka, która koordynuje projekt Lokalnych Przewodników i Przewodniczek.
60 wielkoformatowych murali na jednym z największych osiedli w Gdańsku, czyli Zaspa jak malowana.

Muralowa Zaspa

Pierwszą dzielnicą, po której od 2011 roku oprowadzają Lokalni Przewodnicy, jest Zaspa. To jedno z największych w Polsce skupisk bloków mieszkalnych. Wyróżniają ją kolorowe murale namalowane przez 64 artystów z 16 krajów. Łącznie na Zaspie znajduje się 60 prac na ścianach szczytowych bloków. Kolekcja doceniana jest w kraju i zagranicą: o Zaspie w filmie dokumentalnym TVP Kultura Bloki „Sztuka” opowiada kurator Festiwalu Monumental Art (2009-2016) Piotr Szwabe i Lokalny Przewodnik – Jarek Orłowski. Najlepiej dzielnicę, jej historię, założenia urbanistyczne, ważne wydarzenia historyczne, które miały tu miejsce, poznać z latem z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami.
Spacery po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 17.30 oraz w soboty o godz. 13.00. Start: pod Plamą GAK, ul. Pilotów 11. Start spacerów na Zaspie od 19 czerwca.

Zaczarowana Biskupia Górka

Wędrówka pośród krętych, brukowanych ulic zwieńczona piękną panoramą Gdańska – Biskupia Górka.

Położona nieopodal Śródmieścia Biskupia Górka wznosi się na mającym około 60 metrów wzgórzu, z którego widać przepiękną panoramę Gdańska. Spacerując brukowanymi uliczkami, pośród oryginalnych kamieniczek z przełomu XIX i XX wieku, odczytując zamazane już niemal do końca napisy w języku niemieckim można poczuć klimat przedwojennego Gdańska. O skomplikowanej historii miasta, zabytkach, niezwykłych postaciach, legendach i anegdotach związanych z Biskupią Górką opowiedzą zauroczeni dzielnicą Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki.
Spacery po Biskupiej Górce odbywają się w poniedziałki i środy, start o godz. 17.30 spod Kościoła Zielonoświątkowego przy ul. Menonitów 2 oraz w soboty, start o godz. 12.00. Warto założyć wygodne obuwie! Start spacerów po Biskupiej Górce od 18 czerwca.

Dolne Miasto w stylu retro

Przemysł Tytoniowy, Królewska Fabryka Karabinów, tereny zielone i kajakowe – Dolne Miasto górą!

Wystarczy skręcić w prawo za Zielonym Mostem by z utartego szlaku Drogi Królewskiej, w kilka minut przenieść się do urokliwej i coraz częściej docenianej części miasta – na Dolne Miasto. Miłośnicy modernizmu zachwycą się budynkiem Gdańskiego Monopolu Tytoniowego, fani motoryzacji – historią montowania na Dolnym Mieście amerykańskich samochodów osobowych, a osoby zainteresowane publicznymi środkami transportu dziejami zabytkowej zajezdni. Dolne Miasto to też wspaniałe tereny zielone – opływ Motławy, po którym można spływać kajakami oraz bastiony, z których rozciągają się piękne widoki.
Spacery po Dolnym Mieście odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 17.30, oraz niedziele o godz. 12.00. Start spod Stągwi Mlecznych przy ul. Motławskiej 14. Start spacerów po Dolnym Mieście od 19 czerwca.

Morski Nowy Port

Poczuj portowy klimat Gdańska, zobacz jak spada Kula Czasu i poznaj historyczne miejsca Nowego Portu

Nowy Port to wyjątkowe miejsce na północnym skraju Gdańska. To tutaj Napoleon Bonaparte postanowił chwilę odpocząć, to tutaj rozpoczęła się II wojna światowa i Strajk Dokerów. Mury kamienic pamiętają niejedną tajemnicę portowej osady. Gdzie można zobaczyć w Nowym Porcie rzeźbę ryby pomuchel, Statuę Wolności, Kulę Czasu? Odkryć zapomniane podwórka i poczuć portowy klimat dzielnicy? O zwyczajnych i tych nietypowych miejscach opowiadają lokalni pasjonaci i entuzjaści – Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki.
Spacery w Nowym Porcie odbywają się w środy o godz. 17.30 i w soboty o godz. 12.00. Start pod dawnym Morskim Domem Kultury przy ul. Marynarki Polskiej 15. Start spacerów po Nowym Porcie od 23 czerwca.

Stacja Orunia

Znane, gdańskie rody w historycznej dzielnicy z pięknym Parkiem – odwiedź Orunię!
Orunia to dzielnica pięknie położona pomiędzy wzgórzami morenowymi a polderami gdańskich Żuław, usytuowana niecałe 10 minut drogi autobusem od Śródmieścia Gdańska. Bogata historia tego miejsca sięga niemalże okresu powstania miasta. To tutaj zacne gdańskie rody sytuowały swoje letnie posiadłości (Schopenhauerowie, ród Hoene). Panuje tu niepowtarzalny przedmiejski klimat, a spacerowicze znajdą ciekawą architekturę i przepiękny Park Oruński. Kręgosłupem dzielnicy jest Kanał Raduni, który powstał w połowie XIV wieku z inicjatywy Krzyżaków. Wzdłuż jego brzegów mieszkańcy sytuowali swoje zakłady. W latach powojennych spędzali tu czasach zażywając kąpieli, łowiąc ryby i jeżdżąc na łyżwach. Tutejsze uliczki i zakamarki pamiętają wiele niesamowitych opowieści, które można odkryć podczas wspólnych spacerów z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami.
Spacery po Oruni odbywają się we wtorki o godz. 17.30 i w soboty o godz. 12.00. Miejsce startu: Kawiarnia Kuźnia przy ul. Gościnnej 10. Start spacerów po Oruni od 19 czerwca.

Gdańska Oliwa

Poznaj jedną z częściej opisywanych w literaturze dzielnic Gdańska – Oliwę

Oliwa jest piękną dzielnicą, która od lat swoim klimatem, architekturą i przyrodą przyciąga mieszkańców i turystów na długie spacery. Klasyczne – po Parku Oliwskim, czy na Wzgórze Pachołek, ale też do Doliny Ewy czy do Doliny Radości. Uwieczniona w wielu powieściach Stefana Chwina, Pawła Huelle czy Güntera Grassa, od tego lata opowiadana będzie również przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki. Trwają otwarte wykłady i spacery przygotowujące przewodników i przewodniczki do swojej roli. Najbliższe to:

17 czerwca, godz. 12.00 | Świątynie Oliwskie – Synagoga – spacer. Start: pętla tramwajowa w Oliwie przy budce dyspozytora
18 czerwca, godz. 18.00 | dr Katarzyna Rozmarynowska, Parki i ogrody oliwskie – wykład
24 czerwca, godz. 12.00 | Świątynie Oliwskie – Meczet – spacer. Miejsce spotkania: godz. 11:45 przed Meczetem przy ul. Abrahama 17A.
25 czerwca, godz. 18.00 | Tomasz Strug, Wybitni Oliwianie – wykład
2 lipca, godz. 18.00 | prof. Kazimierz Nowosielski, Nekropolia oliwska – wykład ze spacerem.
Wykłady: Oliwski Ratusz Kultury, Sala Sceniczna, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25
Regularne spacery w Oliwie rozpoczną się w połowie lipca.
—-
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk
Partnerzy w dzielnicach: Stowarzyszenie Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta, Grupa Od Wyzwolenia do Wolności, Stacja Orunia GAK, Plama GAK, Fundacja Wspólnota Gdańska.
Szczegółowe informacje

Patroni medialni: Trójmiasto.pl, Poznaj Świat, iBedeker.pl, Radio Gdańsk

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę