Nasz profile

Amerykański noblista z wykładem na Politechnice Wrocławskiej

Aktualności

Amerykański noblista z wykładem na Politechnice Wrocławskiej

Amerykański noblista z wykładem na Politechnice Wrocławskiej

Prof. William E. Moernerlaureat Nagrody Nobla z chemii w 2014 r., w poniedziałek, 2 lipcaodwiedzi Politechnikę Wrocławską. Amerykański naukowiec wygłosi wykład podczas 11. Międzynarodowej Konferencji nt. Nanofotoniki (ICNP 2018). Początek o godz. 9.00 w bud. D-20.

Prof. William E. Moerner pracuje na Uniwersytecie w Stanford, USA. Zajmuje się spektroskopią pojedynczych molekuł, śledzeniem ich ruchu i ich pułapkowaniem. Bada także różnorodne materiały, od fotorefrakcyjnych polimerów, przez nanocząstki, po fotosyntetyzujące i fluorescencyjne białka. Jest jednym z pionierów mikroskopii superrozdzielczej, za którą – wraz z Erickiem Betzigiem i Stephanem Hellem – otrzymał w 2014 r. Nagrodę Nobla z dziedziny chemii.

Wykład pt. „Nanophotonics Based on Individual Molecules and Light Gives Rise to 3D Super-Resolution Imaging and Beyond” zainauguruje konferencję ICNP 2018 (11th International Conference on Nanophotonics), która odbędzie się na Politechnice Wrocławskiej w dniach 2-6 lipca. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

– Prelekcja będzie mieć charakter specjalistyczny, ale zapraszamy na nią również osoby niebędące uczestnikami konferencji – mówi prof. Marek Samoć z Wydziału Chemicznego PWr. – Tematyka obrazowania poniżej limitu dyfrakcji jest interesująca dla wielu osób, zwłaszcza tych zajmujących się obrazowaniem układów biologicznych.

Podczas ICNP 2018 omawiane będą najnowsze osiągnięcia, pomysły i rozwiązania w zakresie optyki i fotoniki w skali nano i mikro. Najważniejszym celem uczestników spotkania jest promowanie nowych idei w nanofotonice, które w przyszłości – dzięki społecznemu i ekonomicznemu wsparciu – mogą spowodować technologiczny przełom na skalę światową.

W gronie uczestników są uznani naukowcy z całego świata, w tym z USA, Francji, Włoch, Hiszpanii, Australii, Kanady, Chin, Japonii i Polski. To prestiżowe wydarzenie organizowane jest w Polsce po raz pierwszy. Poprzednia edycja odbyła się w brazylijskim Recife.

Będzie to już drugi w tym roku wykład laureata Nagrody Nobla na naszej uczelni. W kwietniu PWr odwiedził w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego niemiecki fizyki prof. Klaus von Klitzing. Natomiast w 2017 roku, podczas 44. Światowego Zjazdu Fizyków Polskich o swoich badaniach opowiadali trzej inni nobliści – prof. Gerard Hooft, prof. Theodor Hänsch i prof. Shuji Nakamura.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę