Nasz profile

Czym różni się statek od okrętu?

Studenci

Czym różni się statek od okrętu?

Czym różni się statek od okrętu?

Pod koniec lutego 2012, podczas dni otwartych Akademii Marynarki Wojennej, delegacja studentów z Koła Mechanik Politechniki Gdańskiej miała okazję zwiedzić Gdyński port wojenny oraz uczelnię.

Przed bramą wita ich umundurowany student, st. mat pchor. Radosław Kiciński. Towarzyszą mu: bosman podchorąży Emilia Załęcka, bsm. pchor. Małgorzata Hołdowska i bosmanmat Wojciech Polański. Odbywa się skrupulatne sprawdzenie listy obecności, by już za chwilę grupa mogła stanąć obok okrętu podwodnego, który jeszcze niedawno transportowano ulicami Gdyni wywołując medialną sensację. Okręt przeznaczony jest do celów szkoleniowych, a jego powłoka wewnętrzna wyłożona jest azbestem. Zwiedzający zostają poinformowani o szczegółowej budowie okrętu oraz, że po piętnastu latach służby na okręcie podwodnym marynarzom przysługuje pełna emerytura.

Port marynarki wojennej RP

W porcie przywitani zostali przez st. chor. mar. Czyża. Dowiadują się, że nasza flota posiada pięć okrętów podwodnych. Trzy stoją w stoczni, a dwa w porcie. Jest to ORP Kondor 297 oraz ORP Orzeł. Na pierwszym okręcie służy załoga 18-22 osobowa na drugim 60 osobowa. Prędkość nadwodna 14 węzłów, podwodna 18. I tu krótkie szkolenie skierowane przede wszystkim do pań: jak przeliczyć węzły na mile. Jeden węzeł to jedna mila morska na godzinę, a mila morska to około 1,8 km. Okręty uzbrojone są w osiem lub sześć wyrzutni torped.

Pierwszym, zwiedzanym okrętem jest ORP Rolnik. Od chwili wejścia do służby okręt przebył ponad 50 000 mil morskich, wystrzelił 33 rakiety przeciwokrętowe i uczestniczył w wielu ćwiczeniach na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Dziś ORP Rolnik kończy 23 lata i prawdopodobnie niedługo zostanie oddany na złom.

Amerykański okręt

Drugim, oglądanym od środka okrętem jest ORP Gen. K. Pułaski. Dar rządu USA dla Marynarki Wojennej RP. 15 marca 2000 r., w bazie US Navy w Norfolk (Wirginia) została podniesiona polska bandera na fregacie USS CLARK. Pierwszym dowódcą okrętu został kmdr por. Marian Ambroziak. Fregata otrzymała numer burtowy 272 i weszła w skład 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.Matką chrzestną okrętu została małżonka ówczesnego Prezesa Rady Ministrów Ludgarda Buzek, a w ceremonii wzięła udział ówczesna sekretarz Stanu USA Madeleine Albright.

Natomiast, trzecim, zwiedzanym okrętem jest korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub. Zbudowany on został w Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. Okręt podniósł banderę 15 marca 1987 roku. Grupa wychodzi z portu by skierować się w stronę Akademii Marynarki Wojennej.

Akademia

Grupa rozpoczyna zwiedzanie od pracowni broni rakietowej i artyleryjskiej, gdzie zaprezentowane zostały trenażery artyleryjskie. Jeden ze studentów próbuje zestrzelić nieprzyjacielskie samoloty. Trafia w ogon. Akcja zakończyła się sukcesem.

Grupa zwiedzająca z koła Mechanik PG, ma również okazję wypróbować, po raz pierwszy publicznie prezentowany, jeden z najnowszych symulatorów strzeleckich w Polsce Śnieżnik. To system szkolno-treningowy, na którym można wykonywać wiele scenariuszy strzelań z różnego rodzaju broni. Każdy z uczestników wycieczki ma okazję spróbować zaliczyć egzamin ze strzelania.
Następnie w Laboratorium Eksploatacji Siłowni Okrętowych uczestniczą w uruchomieniu turbiny, która spala od 60 do 120 litrów paliwa lotniczego na godzinę. Hałas jest tak duży, że studenci przyciskają tłumiące słuchawki, które mają na uszach.
Grupa dowiaduje się, że w laboratorium jest jedyny w Trójmieście silnik turbinowy oraz działający silnik parowy.

Komora hiperbaryczna

Ostatnim punktem wycieczki jest Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP. Jest to główna instytucja szkoląca żołnierzy-nurków na potrzeby Marynarki Wojennej RP, Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych. Przygotowuje nurków i płetwonurków do wykonywania i zabezpieczenia wszelkich potrzeb Wojska Polskiego związanych z wykonywaniem prac podwodnych na małych i dużych głębokościach. Dodatkowo Ośrodek współdziała na zasadzie organu doradczego z szefostwem Ratownictwa Morskiego w zakresie doskonalenia, testowania, usprawniania i polepszania parametrów sprzętu ratowniczego i nurkowego.

Studenci po całym dniu zwiedzania głodni, a mimo to zadowoleni i pełni wrażeń, wracają na zajęcia lub do swoich domów.

Studenci Akademii Marynarki Wojennej (st. mat pchor. Radosław Kiciński oraz bosmanmat Wojciech Polański), towarzyszący w oprowadzaniu wycieczki. Cechowała ich wysoka kultura osobista. To przyszli oficerowie…

Powitanie delegacji koła Mechanik PG w porcie wojennym w Gdyni.

Po lewej stronie w głębi ORP Rolnik, niedługo tam pozostanie puste miejsce.


Działo na ORP Rolnik.


ORP Pułaski, prezent od rządu USA.


Najnowszy symulator strzelecki w Polsce „Śnieżnik”, właśnie został poddany testom przez cywilów. Oj! działo się…

W takich warunkach szkoli się nurków głębinowych (komora hiperbaryczna). Ważne narzędzie w szkoleniu nurka to drewniany młotek, po lewej stronie.

Redaktorka naczelna Magazynu "płyń Pod Prąd", reporterka, dziennikarka, podcasterka na StacjaZmiana.pl (od siedmiu lat), ogarnia @3miastotweetup i @TweetupAcademy. Mówi, że posiada Akademię Dobrego Humoru. Przez kilka lat prowadziła audycję Podsumowanie Tygodnia (X - dawniejszy Twitter). Przewodniczka po muralach na Zaspie. Od wielu lat szkoli młodych dziennikarzy, opowiada o podcastach. Prowadzi warsztaty związane z rozwojem inteligencji emocjonalnej. Inicjatorka i dyrektorka programowa konferencji dziennikarzy studenckich Medionalia. X: KaMichalowska Snap: podprad Insta: Kmichalowska mail: naczelna(at)podprad.pl lub kasia(at)stacjazmiana.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę