Nasz profile

Obudź w sobie kreatywne zwierzę

Poradniki

Obudź w sobie kreatywne zwierzę

Obudź w sobie kreatywne zwierzę

Jeśli znajdziesz więcej niż 15 sposobów użycia spinacza do papieru możesz określić siebie pomysłową osobą. Niestety przebywanie w szkolnej ławie od najmłodszych lat sukcesywnie zabija w nas to, co kiedyś było normą w wieku przedszkolnym. Ciekawość świata i nieustanne zadawanie pytania – dlaczego?

Szybkie rozwiązywanie problemów usprawnia życie. Projektowanie nowych urządzeń lub twórczy pomysł na spędzenie czasu jest cechą docenianą przez przyjaciół. Będąc na studiach, w określonych ramach, staramy się rozbudzić w sobie ducha kreatywności. Są sytuacje, na przykład podczas realizacji projektu w organizacji studenckiej, gdy możemy pofolgować swojej wyobraźni i w pełni zrealizować swój pomysł.

Inną sytuacją, gdy potrzebujemy umiejętności twórczego myślenia, jest pojawienie się życiowych problemów. Wtedy korzystamy z osobistych zasobów twórczych, w celu zniwelowania niewygody. Więc coś, co nam doskwiera, może okazać się impulsem do rozwoju kreatywności.

Właściwe pytanie

Twórczość jest oznaką człowieczeństwa. Jest to pierwiastek boski istniejący w każdym człowieku. Starożytne księgi mówią o tym, że gdy Bóg stwarzał świat, stworzył również kreatywnego człowieka na swoje podobieństwo. Dlatego nie możemy zadawać pytania: czy jestem kreatywny? Właściwym pytaniem jest, jak bardzo jestem kreatywny i jak mogę swoją twórczość rozwinąć?

Sposobem na rozwijanie w sobie pomysłowości jest spojrzenia na problem jako na wyzwanie i postaranie się o inną perspektywę. Kreatywność jest po prostu poszukiwaniem innej perspektywy na różnych płaszczyznach.

Dziecięce spojrzenie

Perspektywa spod stołu jest rozwijająca. Gdy rozłożymy się na dywanie dobre rozwiązanie może nas zaskoczyć.

Paweł Popławski uważa, że należy spojrzeć na projekt oczami dziecka. Ale, by obudzić w sobie dziecko uśpione przez długi czas w szkolnej ławie trzeba się wysilić. Dobrym pomysłem jest wyręczenie siostry w opiece nad maluchem, by w tym czasie bawiąc się uczyć na nowo oglądania świata z perspektywy malucha.

Jeśli nie ma takiej możliwości, warto obudzić w sobie dziecięcą naiwność i ciekawość świata. Zapisywać z pozoru głupie pytania przychodzące do głowy, jednocześnie poszukując prostych odpowiedzi.

Kobieca szafa

Można szukać innej perspektywy niż dziecięca. Swoją receptę na kreatywność odkrywa Silencer. – Moją receptą na kreatywność jest chodzenie ze swoją kobietą na zakupy. Tak skarbie, pięknie wyglądasz, rzucam niby spontanicznie, a tak naprawdę będąc wyrwanym z lekkiej zadumy nad pytaniami: jakich efektów użył ten sklep, że ona do niego weszła? Oceniam projekt plakatu i światło – wyjaśnia. Każda sposobność wyrywająca z rutynowej przestrzeni jest sytuacją rozwijającą twórczość. Jeśli znajdziemy w sobie sposobność, by przyglądać się przestrzeni wokół, to myśli zaczną znajdować nowe skojarzenia. Warto zapisać to, co przychodzi nam do głowy. Mizzu nazywa to uwalnianiem zasobów pamięci. To zamyka proces i zwalnia miejsce na kolejny, który wskakuje w jego miejsce. Ze stu pomysłów, jeden może być dobry, ale im więcej wyrzucimy poprzez zapisanie, tym więcej zostanie miejsca na te genialne.

Otwarcie na muzykę

Przemysław Garczyński podczas koncypowania lubi ciszę. Natomiast twórczość Eweliny Ośmiałowskiej uaktywnia się ciemną nocą ze słuchawkami na uszach. Paweł Popławski natomiast, lubi pobudzić się muzyką filmową. Nazywa to soundtrackiem dnia. – Ostatnio przemierzałem ulice ze ścieżką z Empire Strikes Back. Coś pięknego. Zwykła babcia na przejściu z podkładem Marszu Imperium, przestaje być zwykłą babcią. Należy pamiętać, że muzyka może powodować odprężenie, albo mobilizację do twórczego myślenia.

W stresie

Niektórzy mają osobowość twórczo mobilizowaną do działania przez termin zakończenia projektu. Dla Dawida Kowalika receptą na sukces jest deadline. Niektórych jednak szybki termin wykonania spina i nie daje pełnej możliwości rozwinięcia skrzydeł. Jednakże żyjemy w rzeczywistości liniowej i wszystko jest na czas. Nawet pomalowanie mieszkania lub naprawa opadających drzwiczek w szafce kuchennej musi być kiedyś twórczo wykonana.

Wrażliwość dobrem

Połączenie w sobie artysty z inżynierem, to dobry układ w rozwijaniu pomysłowości. Jednak efektywne rozwiązywanie problemów wyzwala w nas empatia. Wcielanie się w skórę drugiej osoby, to też odmienna perspektywa pomocna na przykład podczas pisania oferty dla klienta. Zadawanie sobie pytań, jaki on jest, co lubi, co chciałby usłyszeć: wpływa na obranie lepszych rozwiązań. Wrażliwe słuchanie innych rozszerza perspektywę. Piotr Kordyś opowiada, że inspiruje go przysłuchiwanie się temu, co ktoś ma do powiedzenia. Na studiach na najbardziej nudnych wykładach udało mi się wysłuchać czegoś interesującego, czegoś co pozwoliło później zrobić coś fajnego.

Pory roku sprzyjają zmianom otoczenia, więc nasza kreatywność naturalnie wzrasta na początku wiosny. Realizujemy raczej plany zrobione w marcu, niż te zapisane zimnego stycznia.

Katarzyna Michałowska
Wykorzystałam wypowiedzi o kreatywności ze strony Pawła Tkaczyka.

Redaktorka naczelna Magazynu "płyń Pod Prąd", reporterka, dziennikarka, podcasterka na StacjaZmiana.pl (od siedmiu lat), ogarnia @3miastotweetup i @TweetupAcademy. Mówi, że posiada Akademię Dobrego Humoru. Przez kilka lat prowadziła audycję Podsumowanie Tygodnia (X - dawniejszy Twitter). Przewodniczka po muralach na Zaspie. Od wielu lat szkoli młodych dziennikarzy, opowiada o podcastach. Prowadzi warsztaty związane z rozwojem inteligencji emocjonalnej. Inicjatorka i dyrektorka programowa konferencji dziennikarzy studenckich Medionalia. X: KaMichalowska Snap: podprad Insta: Kmichalowska mail: naczelna(at)podprad.pl lub kasia(at)stacjazmiana.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Poradniki

Na górę