Wernisaż wystawy – „Pomyśl o pseudonimie dla siebie”
12 września (środa), godz. 18:00, Fabryka Schindlera, sala kinowa, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na wernisaż wystawy „Pomyśl o pseudonimie dla siebie”.
Wystawa jest opowieścią siedmiorga Polaków o swej młodości i przeżyciach z okresu okupacji niemieckiej w Krakowie. Ogniwem, które łączy te losy, jest decyzja o zaangażowaniu się w działalność konspirację w ramach struktur Armii Krajowej.
W zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa mamy kilkaset relacji osób (najczęściej starszych niż bohaterowie wystawy), którzy doświadczyli okupacji w naszym mieście. Choć przedstawione na wystawie losy młodych ludzi nie są pełnym obrazem życia w Krakowie w czasach okupacji, to są niezwykle cenne ze względu na bezinteresowną służbę bohaterów dla dobra kraju.
Prezentowane wspomnienia są, z jednej strony żywym odbiciem beztroskich chwil późnego dzieciństwa przeżytego w ostatnich latach niepodległej Polski, z drugiej zaś dramatycznego czasu wojennego terroru, śmierci.
Zapraszamy do poznania historii bohaterów naszej – nie tylko żołnierzy bezpośrednio uczestniczących w walce, ale i tych, którzy zajmowali się szeroko pojętą logistyką, bez której taka walka nie byłaby możliwa. Wszyscy jednak narażali życie i często płacili cenę najwyższą za swój opór, postawę, walkę z wrogiem. Bez względu na to, jakie były ich zadania, ich podejmowanie było wielkim aktem odwagi. Solidaryzm, pomoc i troska o innych to ważne fundamenty społeczeństwa obywatelskiego. Ważne wtedy i ważne dla funkcjonowania państwa dzisiaj. Pokazanie tej ciągłości, a przede wszystkim jej sensu, to również jeden z celów wystawy.
Ekspozycję można zwiedzać w Fabryce Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4 w dniach od 13 września 2018 do 7 lipca 2019.
Kuratorem wystawy jest Tomasz Stachow.