Nasz profile

Architektura w Polsce 1945 – 1989. Spotkanie z Anną Cymer

Aktualności

Architektura w Polsce 1945 – 1989. Spotkanie z Anną Cymer

Architektura w Polsce 1945 – 1989. Spotkanie z Anną Cymer

Książka jest dokładnie tym, co zapowiada jej tytuł – zakrojoną na 476 stron i 150 zdjęć, szeroką panoramą architektury PRL – od powojennej odbudowy, przez socrealizm i modernizm, aż do postmodernizmu. Na okładce widać gdański falowiec, lecz Anna Cymer przedstawia nie tylko osiedla, ale i rekonstruowane zabytki, socrealistyczne „pałace dla ludu”, tysiąclatki czy postmodernistyczne kościoły. Promocja książki w Gdańsku odbędzie się 1 października o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Z autorką porozmawia Grzegorz Piątek z Centrum Architektury.

– Pisałam książkę z nadzieją, że pomoże w lepszym zrozumieniu epoki i – w optymistycznym wariancie – przyda się przy kolejnych debatach nad tym, czy kolejne budowle z tamtych czasów zachowywać czy burzyć. A jeśli tak, to dlaczego – mówi autorka. – A może chodziło o coś jeszcze innego? Wychowałam się na Osiedlu Prototypów na warszawskim Służewcu Przemysłowym, wśród bloków, z których każdy wzniesiono w innej, eksperymentalnej technologii prefabrykacji. Może po prostu już w dzieciństwie koncepcje architektoniczne drugiej połowy XX wieku weszły mi w krew i nie jestem już w stanie się od nich uwolnić? – dodaje Anna Cymer.

Architektura w Polsce 1945 – 1989. Spotkanie z Anną Cymer, prowadzenie: Grzegorz Piątek

Data: 1 października, godz. 18.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40

Wstęp wolny

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1130786087086801

Anna Cymer, historyczka sztuki i architektury, zajmująca się głównie architekturą nowoczesną i najnowszą; stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; autorka książki „Architektura w Polsce 1945 – 1989” wydanej wspólnie przez Centrum Architektury i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.

Redakcja Pod Prąd

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także Aktualności

Na górę