Szkice architektoniczne” dla studentów i uczniów – wystartowała V edycja konkursu architektonicznego
„Architektura przyjazna człowiekowi” – z takim wyzwaniem zmierzą się studenci kierunków plastycznych i architektonicznych, a także, i to nowość piątej edycji konkursu Szkice Architektoniczne, uczniowie liceów plastycznych oraz techników budowlanych. Oznacza to, że w szranki o atrakcyjne nagrody i być może pierwsze poważne wyróżnienie, stanie także młodzież, która dopiero zaczyna swoją przygodę z rysunkiem oraz architekturą.
– Umiejętność szkicowania to technika coraz bardziej zapomniana przez uczniów, a później studentów architektury i architektów, wypierana przez programy graficzne. A przecież prawdziwe pomyły rodzą się w głowie i w pierwszej kolejności przenoszone są na papier w celu ich utrwalenia. – przekonuje Karol Fiedor, Przewodniczący Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP – Zdolności plastyczne przydają się nie tylko w pracy, można z nich zrobić użytek także w codziennym życiu, dlatego otwieramy się z konkursem także na młodszych pasjonatów rysunku. Konkurs Szkice Architektoniczne pozwala niejako cofnąć się do źródła inspiracji, kreacji, czyli po prostu naszej wyobraźni, ale też wymaga głębszego „wejścia w temat” i zaproponowania rozwiązań, które będą służyć człowiekowi – tak dzisiaj, jak przede wszystkim w przyszłości.
Motyw przewodni tegorocznej edycji konkursu – „Architektura przyjazna człowiekowi” – gwarantuje uczestnikom projektu szerokie możliwości prezentacji swoich zdolności warsztatowych poprzez szkic dowolnego obiektu bądź przestrzeni. Praca może być wykonana techniką tradycyjną (ołówkiem, rapidografem, piórem, markerem czy kredką), z wykorzystaniem dowolnej liczby kolorów, w formacie A2. Co istotne, musi zostać dostarczona w oryginale w specjalnej usztywnionej wersji (np. przez tekturę) na adres organizatora.
Termin zgłaszania prac rozpoczął się w dniu 24 września br. i potrwa do 20 grudnia br.
Spośród wszystkich zgłoszonych prac profesjonalnej jury konkursowe złożone z ekspertów w dziedzinie plastyki oraz architektury, które biorąc pod uwagę wartości warsztatowe, wizualne oraz estetyczne, wyróżni dziesięć prac, a trzy najlepsze uhonoruje nagrodami finansowymi w kwotach: 3, 2 i 1 tysiąc złotych brutto. Dwa pierwsze miejsca będą dodatkowo premiowane voucherami na wycieczkę do miast charakteryzujących się wysoką kulturą architektoniczną, o wartości 2 oraz 1 tysiąca złotych.
Ponadto, podobnie jak w poprzednich latach, Organizator przewidział nagrodę publiczności. Nominowana praca z największą liczbą oddanych głosów otrzyma wyróżnienie specjalne. Konkursowi będzie towarzyszyć wystawa najlepszych prac.
Jak co roku, przy ocenie prac jury weźmie również pod uwagę pomysł na rysunek oraz kreatywne podejście do tematu. – W poprzednich latach wyróżniliśmy wiele prac, które zaskoczyły nas swoim pomysłem oraz sposobem wykonania. Zastosowany trójwymiar oraz umiejętne bawienie się konwencją wizualną zyskały aprobatę członków jury. Liczymy, że w tym roku poziom prac będzie przynajmniej podobny. – dodaje Karol Fiedor.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas zbliżających Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2019, które zaplanowane zostały w dniach 12 – 15 lutego 2019 roku w Poznaniu. Warunkiem koniecznym uzyskania nagrody jest obecność na gali rozstrzygnięcia konkursu.
Więcej informacji o konkursie dostępnych jest pod adresem.
Partnerem projektu jest firma Fakro z siedzibą w Nowym Sączu.