Nasz profile

Via Carpatia – innego świata nie będzie

Aktualności

Via Carpatia – innego świata nie będzie

Via Carpatia – innego świata nie będzie

23 listopada SPECTATOR wprowadza do kin niezwykłe kino drogi – film „Via Carpatia” w reż. Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona.

Film w odważny sposób porusza kwestie związane nie tylko z kryzysem migracyjnym, ale również pokazuje obojętność i hipokryzję trawiącą europejskie społeczeństwa.

Jest lipiec 2016 roku. Europa żyje mistrzostwami w piłce nożnej, niepokojącymi informacjami o puczu w Turcji, zamachu w Nicei, konflikcie w Syrii i fali uchodźców wojennych napływającej na kontynent przez tzw. „szlak bałkański”.

Julia i Piotr są dobrze sytuowaną parą z dużego miasta. Po ciężko przepracowanym roku marzą o wakacjach. Ich plany zmienia matka Piotra, która prosi go by pojechał po ojca – uchodźcę, przebywającego w obozie na grecko-macedońskiej granicy. Piotr nie miał z ojcem kontaktu od 30 lat. Jednak mimo wątpliwości i oporu Julii, postanawia spełnić prośbę matki. Dystans dzielący ich eleganckie mieszkanie w Warszawie od obozów uchodźców w Grecji i Macedonii to niespełna 2000 km. W czasie podróży Julia i Piotr uświadamiają sobie, jak blisko ich komfortowego życia dzieje się to, co dotychczas widzieli tylko w telewizji.

VIA CARPATIA to kino drogi, poruszające w odważny sposób kwestie związane nie tylko z kryzysem migracyjnym, ale również pokazujące obojętność i hipokryzję trawiącą europejskie społeczeństwa.

„Via Carpatia” miała premierę światową na MFF w Karlovych Varach. W Polsce pokazywany  był również na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty we Wrocławiu w sekcji odkrycia oraz Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu w Konkursie From Poland. Film znalazł się w konkursie filmów fabularnych 28. Film Festival Cottbus.

Kiedy myśleliśmy nad tym filmem, wiedzieliśmy, że nie możemy opowiedzieć historii uchodźców, bo to nie jest nasze doświadczenie. A właśnie na naszym doświadczeniu tego zjawiska, jakim był kryzys imigracyjny, chcieliśmy się skupić. Zainteresowała nas hipokryzja europejskiej klasy średniej, nasza hipokryzja, która co prawda jest niezawiniona, ale pozwala nam łatwo zdystansować się do problemów biedniejszej części świata. Dlatego by uniknąć tego rozdźwięku zdecydowaliśmy się na intymny, kameralny i niskobudżetowy film drogi, zrobiony w kolektywny sposób z dużą dozą twórczej wolności.

 Klara Kochańska i Kasper Bajon

 

„Kameralny film o „dużych historiach”. Historia kryzysu migracyjnego, naszej obojętności, egoizmu, samotności i bezradności. Jest w tym filmie jednak wiele czułości i nadziei, że każdy z nas ma przestrzeń i wolę na spotkanie Innego, Obcego. Że jest to spotkanie możliwe. Najpierw jednak trzeba się spotkać z własnymi lękami. Mądre kino zrobione z wielką dojrzałością przez Mądrych Twórców. Wspaniały formalnie obraz, znakomite dialogi, hipnotyczny rytm. Ten film został we mnie.”

Joanna Kos- Krauze


Ocena: 4-/5

Obejrzałam film i zgadza się, że film jest minimalistyczny w formie. Nie zobaczycie tutaj obozu uchodźców, czy problemu epatującego emocjami i przerażającymi zdjęciami. Ale przez cały seans będziecie się bali, że zaraz ktoś wam taki obrazek zaserwuje.

Zastosowane środki wyrazu są proste. To jest plastikowa butelka, woda, czekolada i żółw. Dialogi są krótkie, więc każde słowo nabiera znaczenia. Są to proste rzeczy, ale przez ich pryzmat możemy ujrzeć w całej okazałości beznadziejną i pogmatwaną sytuację.

Polecam wnikliwym widzom, którzy chcą zatopić się w klimat. Wydaje mi się, że autorzy filmu celują w widza niezaznajomionego z tematem. Ci, którzy więcej wiedzą, mogą poczuć niedosyt. Ode mnie plus za muzykę.

Katarzyna Michałowska

Redaktorka naczelna Magazynu "płyń Pod Prąd", reporterka, dziennikarka, podcasterka na StacjaZmiana.pl (od siedmiu lat), ogarnia @3miastotweetup i @TweetupAcademy. Mówi, że posiada Akademię Dobrego Humoru. Przez kilka lat prowadziła audycję Podsumowanie Tygodnia (X - dawniejszy Twitter). Przewodniczka po muralach na Zaspie. Od wielu lat szkoli młodych dziennikarzy, opowiada o podcastach. Prowadzi warsztaty związane z rozwojem inteligencji emocjonalnej. Inicjatorka i dyrektorka programowa konferencji dziennikarzy studenckich Medionalia. X: KaMichalowska Snap: podprad Insta: Kmichalowska mail: naczelna(at)podprad.pl lub kasia(at)stacjazmiana.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę