Nasz profile

Masz pomysł, chcesz go przedstawić swoim znajomym, wykorzystaj mapę myśli

Poradniki

Masz pomysł, chcesz go przedstawić swoim znajomym, wykorzystaj mapę myśli

Masz pomysł, chcesz go przedstawić swoim znajomym, wykorzystaj mapę myśli

Jak skutecznie uczyć się bez wspomagaczy typu red bull lub kawa? Chcę przedstawić Ci sposób efektywnej nauki i zapamiętywania, który pobudza obie półkule mózgu.

Metoda została opracowana przez dwóch brytyjskich naukowców: Tony’ego i Barry’ego Buzana. Zaproponowali oni wykorzystanie w procesie notowania nie tylko słów, ale i symboli, kolorów, rysunków.

Mapy myśli są pomocne w robieniu notatek na wykładach. Kreślenie ich podczas, czasami nudnego, wykładu może sprawić nam wiele frajdy

Promienista struktura

Oto kilka reguł tworzenia map myśli:

 1.  W centralnej części kartki umieść kolorowy rysunek obrazujący główny wątek twojej myśli (np. omawiany problem). Od niego powinny odchodzić grube linie z najważniejszymi hasłami.
 2. Następnie od grubych linii namaluj cieńsze z mniej ważnymi informacjami. Mapy myśli posiadają promienistą strukturę oraz nie wprowadzają żadnych ograniczeń pod względem sporządzonych notatek. Jedynym ograniczeniem jest wielkość kartki.
 3. Główne hasła możesz odróżnić stosując inny kolor gałęzi oraz zmieniając styl liter tworzących dane hasło.
 4. Aby lepiej zapamiętać strukturę mapy możesz umieścić obok rysunek, który przywoła ci skojarzenie z danym słowem.

Proces tworzenia map myśli jest prosty i przyjemny.

 Wykorzystanie mapy myśli

Masz nietypowy pomysł i chcesz go przedstawić swoim znajomym, wykorzystaj do tego celu mapę myśli. Nawet najbardziej zwariowane pomysły możesz przedstawić w ten sposób. Chcesz pochwalić się koleżance nowym przepisem kucharskim. Zamiast sporządzić bezduszną notatkę, narysuj jej to w nietypowy sposób.

Mapy myśli znalazły szerokie zastosowanie w przekazywaniu pomysłów, od budowy domu do  projektów informatycznych.

Jeżeli temat zaciekawił cię bardziej przeczytaj dziesięć rad, które warto stosować przy tworzeniu map myśli:

 • Na środku kartki narysuj związany z tematem obrazek składający się z minimum trzech kolorów.
 • Używaj obrazów i symboli na całej mapie.
 • Najważniejsze słowa powinny być najsilniej oznaczone.
 • Przy jednej linii może się znajdować tylko jedno słowo lub rysunek.
 • Nie twórz linii dłuższych, niż samo słowo/rysunek.
 • Używaj różnych wielkości i stylów liter.
 • Używaj wielu różnych kolorów.
 • Daj się ponieść wyobraźni – twórz nawet najbardziej abstrakcyjne mapy.
 • Wykreuj swój własny styl tworzenia map myśli.
 • Umieszczaj na mapie myśli nie tylko same fakty, ale także problemy, skojarzenia, etc.

Dla tych, którzy nie są plastycznie uzdolnieni, pomocne będzie oprogramowanie dostępne na rynku. Niestety są to zazwyczaj programy płatne, takie jak: Visual Mind, MindManager, Mind Mapper Professional, Nova Mind, Intellect Map.

Janik Sylwester

(Starter, poradnik pierwszaka)

Zalety i wady

Mapy myśli są pomocne w robieniu notatek na wykładach. Kreślenie ich podczas, czasami nudnego, wykładu może sprawić nam wiele frajdy. Dzięki tak sporządzonym zapiskom można szybko przypomnieć sobie potrzebne treści do egzaminu.

Trzeba jednak pamiętać, że niełatwo będzie wyzbyć się linearnego notowania, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Dlatego początkowo mapy mogą powstawać z trudem, a zanim nabierzemy wprawy w ich sporządzaniu, może minąć trochę czasu. Poza tym podczas wykładu trzeba być mocno skoncentrowanym na słuchaniu, by oddzielać niepotrzebne dygresje od istotnych i wartych zanotowania faktów. Wymaga to pewnego wysiłku, ale nie należy się tym zniechęcać.

Słowo-klucz

Nasz system myślenia opiera się na skojarzeniach, które wywołują słowa – klucze, a także symbole i obrazy. I tak np. słowo dom, może kojarzyć się z rodziną, bezpieczeństwem, budynkiem z cegły czy psem. Przy sporządzaniu map myśli zapisuje się tylko słowa – klucze. Badania naukowe wykazały, że oszczędza się przez to 50-95 % czasu przy notowaniu w stosunku do klasycznego sposobu robienia notatek oraz do 90% podczas czytania tego, co zostało zapisane.

Redakcja Pod Prąd

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także Poradniki

Na górę