Baletowe historie. Spotkanie z cyklu: Czas na taniec! Gościem będzie Joanna Sibilska
Spotkanie z cyklu: Czas na taniec! z Joanną Sibilską, 11 grudnia 2018, o godz. 19:00, w Klubie Aktora SPATiF (Kraków, Rynek Główny 41).
Jak rozwijał się polski balet? Co wystawiano w czasach międzywojennych? Jacy artyści podbijali wtedy Warszawę i zagranicę? Jakie spektakle stały się wydarzeniem? To tylko nieliczne pytania, na które odpowie Joanna Sibilska, wykładowca historii baletu. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.
Historia polskiego baletu jest szalenie ciekawa. Zwłaszcza okresu międzywojennego, choć ta jest najmniej znana. Kiedy Polska odzyskała niepodległość, dyrekcję Opery Warszawskiej objął Emil Młynarski, doskonały dyrygent i świetny menager mający nowoczesne myślenie o teatrze. Także o balecie. Polski balet wiele mu zawdzięcza. Mało kto wie, że to właśnie Emil Młynarski namówił Karola Szymanowskiego na komponowanie Harnasiów. Wprowadził też na scenę wiele polskich baletów.
Gościem spotkania CZAS NA TANIEC! będzie Joanna Sibilska – od wielu lat wykładowca historii baletu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a także w Warszawskiej Szkole Baletowej, doktorantka Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, absolwentka poznańskiej Szkoły Baletowej, leningradzkiego konserwatorium, gdzie otrzymała dyplom historyka i krytyka baletowego oraz pedagoga korepetytora. Pracowała w Muzeum Teatralnym, jest autorką haseł biograficznych w Polskim słowniku biograficznym i Słowniku biograficznym teatru polskiego oraz tekstów dotyczących historii baletu publikowanych w kwartalnikach: Taniec, Pamiętnik Teatralny, jak i w programach baletowych, m.in. Teatru Wielkiego
w Warszawie i in. Była głównym specjalistą ds. zbiorów baletowych w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Zapraszamy!