Nasz profile

Baletowe historie. Spotkanie z cyklu: Czas na taniec! Gościem będzie Joanna Sibilska

Aktualności

Baletowe historie. Spotkanie z cyklu: Czas na taniec! Gościem będzie Joanna Sibilska

Baletowe historie. Spotkanie z cyklu: Czas na taniec! Gościem będzie Joanna Sibilska

Spotkanie z cyklu: Czas na taniec! z Joanną Sibilską, 11 grudnia 2018, o godz. 19:00, w Klubie Aktora SPATiF (Kraków, Rynek Główny 41).

Jak rozwijał się polski balet? Co wystawiano w czasach międzywojennych? Jacy artyści podbijali wtedy Warszawę i zagranicę? Jakie spektakle stały się wydarzeniem? To tylko nieliczne pytania, na które odpowie Joanna Sibilska, wykładowca historii baletu. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Historia polskiego baletu jest szalenie ciekawa. Zwłaszcza okresu międzywojennego, choć ta jest najmniej znana. Kiedy Polska odzyskała niepodległość, dyrekcję Opery Warszawskiej objął Emil Młynarski, doskonały dyrygent i świetny menager mający nowoczesne myślenie o teatrze. Także o balecie. Polski balet wiele mu zawdzięcza. Mało kto wie, że to właśnie Emil Młynarski namówił Karola Szymanowskiego na komponowanie Harnasiów. Wprowadził też na scenę wiele polskich baletów.

Gościem spotkania CZAS NA TANIEC! będzie Joanna Sibilska – od wielu lat wykładowca historii baletu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a także w Warszawskiej Szkole Baletowej, doktorantka Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, absolwentka poznańskiej Szkoły Baletowej, leningradzkiego konserwatorium, gdzie otrzymała dyplom historyka i krytyka baletowego oraz pedagoga korepetytora. Pracowała w Muzeum Teatralnym, jest autorką haseł biograficznych w Polskim słowniku biograficznym i Słowniku biograficznym teatru polskiego oraz tekstów dotyczących historii baletu publikowanych w kwartalnikach: Taniec, Pamiętnik Teatralny, jak i w programach baletowych, m.in. Teatru Wielkiego
w Warszawie i in. Była głównym specjalistą ds. zbiorów baletowych w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Zapraszamy!

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę