Nasz profile

PoKolędzie JP2 – z kolędą dla potrzebujących

Aktualności

PoKolędzie JP2 – z kolędą dla potrzebujących

PoKolędzie JP2 – z kolędą dla potrzebujących

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza zespoły muzyczne, chóry i schole do wspólnego kolędowania z potrzebującymi w ramach akcji PoKolędzie JP2. Kolędnicy odwiedzą między innymi hospicja, areszty, szpitale i domy dziecka dzieląc się z ich mieszkańcami radością Bożego Narodzenia. Szósta edycja akcji rusza zaraz po Świętach, ale już teraz można zgłaszać się do udziału – zarówno jako grupa kolędników lub jako instytucja, która chce przyjąć zespół muzyczny.

Akcją PoKolędzie JP2 staramy się przywracać piękną polską tradycję kolędowania w okresie między Bożym Narodzeniem a 2 lutego. W czasach, gdy piosenki świąteczne wybrzmiewają w galeriach handlowych już na początku listopada my, poprzez naszą akcję, przypominamy, że kolędy to nie komercja, ale piękna muzyczna tradycja. Taka, która łączy pokolenia i która pozwala na budowanie wspólnoty – mówi Jan Krutul, dyrygent Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II – inicjatora PoKolędzia JP2.

W poprzedniej edycji akcji uczestniczyło ponad 1800 osób – kolędników, których było ok. 500 oraz ponad 1300 pacjentów, pensjonariuszy, wychowanków, penitencjariuszy – wszystkich tych, którzy na co dzień przebywają w miejscach, gdzie docierają kolędnicy PoKolędzia JP2. Akcja objęła całą Polskę i taki jest też cel zbliżającej się, szóstej edycji – by włączyć w nią zespoły i instytucje z całego kraju. Chcemy „zalać” Polskę kolędą niosącą radość i nadzieję ludziom, którzy nie mogą być podczas Świąt w domu z rodzinami. Każde takie spotkanie kolędowe to przede wszystkim spotkanie z drugim człowiekiem. Kolędy śpiewamy wspólnie, bo znamy je wszyscy – bez względu na wiek czy umiejętności wokalne. To tworzy więź i wspólnotę. Podczas kolędowania wszyscy stajemy się rodziną – dodaje Jan Krutul.

Udział w projekcie to okazja, by otworzyć się na drugiego człowieka. Poprzez śpiew wychodzimy poza siebie i robimy coś razem. – Cieszę się i jestem dumny, że akcję, którą kilka lat temu zainicjował Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, z otwartymi sercami przyjmuje coraz więcej ludzi i instytucji – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. Oprócz radości ze wspólnego przebywania i muzykowania PoKolędzie JP2 niesie w sobie przesłanie miłości i o niej właśnie opowiada. Zainspirowani słowami Jana Pawła II[1], chcemy, aby miłość dotarła do wszystkich, którzy jej szczególnie potrzebują, a zwłaszcza do cierpiących i zapomnianych. Gorąco zachęcam do udziału w kolejnej edycji PoKolędzia JP2 – dodaje Michał Senk.

Koncerty kolęd będą odbywać się przez cały styczeń 2018 roku.

Do udziału zaproszone są zespoły: od profesjonalnych chórów, poprzez schole przy parafiach, po muzykujące grupy przyjaciół i amatorów z całej Polski. Chęć włączenia się do akcji można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej: pokoledziejp2.pl

Kolędnicy zostaną wyposażeni w pakiet materiałów, w tym śpiewniki, plakaty oraz materiały promocyjne.

Zwieńczeniem szóstej edycji Pokolędzia JP2 będzie uroczysty finał akcji 1 lutego 2018.

***

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, miejsce spotkań i dialogu, ośrodek, w którym przybliżane jest nauczanie papieża. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji i budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Jest operatorem Stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.

[1] Jan Paweł II, List do dzieci „Tra pochi giorno”, Watykan, 13 grudnia 1994: Człowiek nie może żyć bez miłości. Jest wezwany do miłości Boga i bliźniego, ale żeby prawdziwie miłować, potrzebna jest mu ta pewność, że Bóg go miłuje. Bóg was miłuje, drogie dzieci! Niech ta miłość, właśnie dzięki wam, rozszerzy się na wasze otoczenia i na cały świat. Niech ta miłość dotrze do wszystkich, którzy jej szczególnie potrzebują: zwłaszcza do cierpiących i  zapomnianych. Czyż może być większa radość niż ta, którą wnosi miłość? Czy może być większa radość niż ta, którą Ty, Panie Jezu, wnosisz w dzień Bożego Narodzenia w ludzkie serca?”.

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę